Виробництво VS гаражне виробництво: чим виправданий вибір на користь великого підприємства?
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
0
Квітень 22, 2020
60  

Виробництво VS гаражне виробництво: чим виправданий вибір на користь великого підприємства?

Виробництво VS гаражне виробництво: чим виправданий вибір на користь великого підприємства?

Поява на ринку досить дешевих китайських верстатів для напівавтоматичної металообробки призвело до того, що виробництво виробів з тонколистового металу почали розгортати буквально в гаражах (це не фігура мови!). Майстри-самоучки або невеликі колективи організовували міні-фірми з випуску стельових панелей, фасадних касет, деталей для металевих огорож і т.д.

Зростаючий попит і висока конкуренція в цьому сегменті ринку зробили свою справу: «гаражні» виробництва міцно зайняли нішу найдешевших виробів. Саме виходячи з міркувань економії до них і звертаються – напівкустарний цех  реалізує продукцію за досить низькими цінами, що для багатьох є вирішальним фактором.

Але чи дійсно вигідні замовлення в такій компанії? Спробуємо проаналізувати ці аспекти співпраці і зробити висновок, грунтуючись на фактах.

Контроль якості

Перша проблема, з якою стикається замовник продукції в «гаражній» компанії – це нестабільна якість продукції. Перелік проблем для більшості таких компаній цілком типовий:

 • Брак, викликаний низькою якістю сировини (90% компаній працюють з дешевим китайським металом, що дозволяє їм конкурувати за ціною) .
 • Порушення розмірностей.
 • Порушення геометрії деталей.
 • Сліди корозії в місцях порушення цілісності полімерного покриття.
 • Різні відтінки деталей для однієї конструкції (причина проста – використовували метал з різних партій, які можуть відрізнятися за кольором навіть при ідентичному маркуванні).

Про економію на сировині ми вже сказали. Але справа ще й в тому, що при організації гаражного виробництва зазвичай закуповуються найпростіші і дешеві верстати (з прицілом на модернізацію, яка відбувається приблизно ніколи, тому що «а навіщо? – і так все працює»). Для таких верстатів характерні і проблеми з якістю різу / згину, і проблеми з дотриманням габаритів – причому настройка ці проблеми може усунути тільки на короткий термін.

Також не варто забувати про кваліфікацію персоналу. Якщо сам майстер або колектив майстрів можуть бути досить професійними, то допоміжний персонал набирається за залишковим принципом. Про дотримання технології та культури виробництва вже не йдеться.

З цієї точки зору велике виробництво виглядає в рази виграшніше:

 • По-перше, завдяки крупнооптовим закупівлям компанія може купувати якісний метал європейського виробництва за цінами, порівняними з цінами на китайський метал в дрібному опті. Якість сировини при цьому буде незрівнянно вище. А браковані партії європейські постачальники замінюють якісними з куди меншими труднощами.
 • По-друге, велике виробництво (той же завод «Мехбуд», який можна розглядати як приклад) зацікавлене в модернізації верстатного парку. Використання сучасних металообробних верстатів з ЧПУ дозволяє не тільки знизити трудомісткість виробництва металоконструкцій, а й мінімізувати процес браку за рахунок налаштування обладнання.
 • Нарешті, третій пункт – кваліфікація персоналу – безпосередньо пов’язаний з другим. Для роботи на верстатах з ЧПУ потрібні професійні співробітники, які пройшли навчання і підвищують кваліфікацію.

На завершення слід зазначити різну ефективність контролю. Практика показує, що при гаражному виробництві браком визнається лише деталь, яка має сильні візуальні пошкодження або помітні відхилення від проектних розмірів. Багатоступенева система контролю якості на великому підприємстві:

 • Не допускає появи браку в великих розмірах.
 • Виявляє вироби з найменшими ознаками браку і не допускає їх надходження до замовника.

Дотримання сроків

Інтуїтивно може здатися, що невелике виробництво, яке працює тільки над одним замовленням, здатне виконати його швидше, ніж великий завод з чергою замовників. На практиці великий завод практично завжди виграє за рахунок:

 • Централізованої закупівлі сировини (матеріал надходить зі складу, і його не потрібно закуповувати під конкретне замовлення) .

 • Автоматізаціі виробництва (виготовлення типових деталей на налаштованому верстаті займає в рази менше часу) .

 • Оптимальної організації бізнес-процесів.

 • Високої кваліфікації персоналу.

Таким чином, навіть при високому завантаженні виробництва, коли завод працює в кілька змін, замовлення виробляються досить швидко, що дозволяє дотримуватися обумовлених термінів.

Є і ще один важливий нюанс, пов’язаний з репетиційними аспектами. Великі виробництва встановлюють терміни виготовлення конструкцій з невеликим запасом – так, щоб до зазначеної дати конструкції були гарантовано готові. Терміни виробництва, заявлені напівкустарним виробником, можуть бути менше – але з різних причин вони практично завжди збільшуються вже після початку роботи над замовленням. Таким чином, виникають складнощі з плануванням робіт: інформація про те, що виготовлення партії затримується, може надійти мало не в останній день. Про затримку практично ніколи не попереджають заздалегідь, до останнього моменту обіцяючи, що «все буде зроблено до терміну».

Можливості

Ще один критичний нюанс – можливості виробництва:

 • Напівкустарним способом можна робити тільки найпростіші вироби з мінімальними вимогами до якості і дотримання размірів.

 • Об’еми виробництва теж обмежені, оскільки панелі для обшивки великого фасаду таке виробництво змушене штампувати кілька тижнів.

 • Обмежені і дизайнерські можливості – зазвичай невелика компанія закуповує метал в декількох стандартних кольорах і пропонує тільки вироби в скромній палітрі.

Тому, якщо стоїть завдання:

 • Виготовлення складних конструкцій з нетиповою геометрією (наприклад, забору-жалюзі) .
 • Виробництво великої партії деталей для обробки приміщень або монтажу огороджень.
 • Випуска конструкцій з точним дотриманням відтінку або в нестандартній палітрі.

– то альтернатив великому виробництву немає. Знову повертаємося до питання якості: будь-яку складну конструкцію такий завод зробить і швидше, і якісніше.

Ціна: а чи завжди «в гаражі» дешевше?

За великим рахунком, у гаражного виробництва залишається один вагомий аргумент – більш доступна ціна. Хоча пильний аналіз показує, що і цей аргумент досить суперечливий. При замовленні в такій компанії дешевше будуть тільки найпростіші вироби, причому в тому випадку, якщо ви не дуже прискіпливо ставитеся до якості.

В чому ж підступ?

 • По-перше, великі замовлення і складні конструкції гаражні виробництва часто «віддають на аутсорсинг» на заводи. Фактично партія проводиться в заводських умовах, тому замовник просто переплачує невеликій компанії за посередницькі послуги.
 • По-друге, досить поширена ситуація – подорожчання замовлення в ході оформлення. У рекламі вказується одна ціна, фактично конструкція буде коштувати помітно дорожче, тому що рекламна вартість розраховується з урахуванням мінімальної товщини металу, найпростішого фарбування і без додаткових комплектуючих.

Гарантія

Гарантійні зобов’язання – мабуть, ключовий аргумент на користь замовлення у великій компанії. По-перше, гаражні виробництва часто взагалі не дають гарантії на продукцію, по-друге – якщо і дають, то умови прописуються таким чином, що гарантійним випадок не визнається ніколи. З цієї точки зору робота з великим виробництвом в рази вигідніше: піклуючись про свою репутацію, такі компанії самі зацікавлені в швидкому задоволенні гарантійних вимог замовника. Практика роботи заводу «Мехбуд» це тільки підтверджує.

Не можна заперечувати, що іноді (в дуже рідкісних випадках) замовлення в гаражному виробництві може бути вигідним. Але все ж співпраця з такою компанією менш передбачувана, і майже завжди пов’язана з неприємними сюрпризами, що стосуються термінів і якості. Робота з великими заводами, такими як компанія «Мехбуд», більш стабільна і більш передбачувана – і все ж головним аргументом стає саме якість виробів, що випускаються.

author
Anetzel
Об авторе:

Маркетолог предприятия “Мехбуд...

Подробнее