Огляд документа ДБН В.2.2-4:2018 “Заклади дошкільної освіти. Будинки і споруди” ДБН В.2.2-4:2018: Безпека, комфорт і доступність

Огляд документа ДБН В.2.2-4:2018 “Заклади дошкільної освіти. Будинки і споруди”

3 Лютого, 2025
7  

Документ ДБН В.2.2-4:2018 є Державними будівельними нормами України, що регламентують проектування будівель і споруд для закладів дошкільної освіти.

Основні теми та найважливіші ідеї документа:

Планування ділянки:

Норма площі земельних ділянок для закладів дошкільної освіти, розташованих у житловій забудові, рекомендується приймати з розрахунку на одне місце згідно з таблицею 1:

Найменування закладу Місткість закладу, місць Площа на одне місце, м²
Ясла, дитячі садки, ясла-садки до 40 50
Ясла, дитячі садки, ясла-садки понад 40 до 80 40

Ділянки закладів дошкільної освіти повинні бути обладнані поливальним водопроводом (на площах озеленення рекомендується передбачити автоматичну систему поливу) і мати огорожу висотою не менше 1,6 м. На земельній ділянці повинні бути передбачені наступні функціональні зони: забудови, групових майданчиків, спортивно-ігрова, юних натуралістів та господарська. Зона забудови ділянки включає капітальні будівлі, криті переходи та інші споруди. Будівлі повинні розташовуватися не ближче 25 м від червоної лінії вулиць.


Об’ємно-планувальні рішення:

Будівлі закладів дошкільної освіти слід проектувати не більше ніж у три поверхи. У будівлях закладів дошкільної освіти дозволяється розміщувати приміщення медичного призначення, фізкультурно-оздоровчі, навчально-виховні та інші. При проектуванні приміщень для дітей з обмеженими можливостями здоров’я необхідно керуватися вимогами ДБН В.2.2-17. Для закладів дошкільної освіти місткістю 100 місць і більше рекомендується передбачати спортивний зал площею не менше 180 м². При проектуванні басейнів необхідно враховувати вимоги ДБН В.2.2-13.


Інженерне обладнання будівель:

Будівлі закладів дошкільної освіти рекомендується підключати до систем централізованого теплопостачання з установкою вузла комерційного обліку. У приміщеннях будівель закладів дошкільної освіти, де повітрообмін за годину складає 1,5 і більше, повинна проектуватися припливно-витяжна вентиляція з механічним спонуканням і рекомендується з рекуперацією. Проектування, монтаж електроустановок будівель закладів дошкільної освіти має відповідати вимогам ПУЕ, НПАОП 40.1-1.32, ДБН В.2.5-56, ДСТУ Б В.2.5-82.


Пожежна безпека:

Триповерхові будівлі закладів дошкільної освіти повинні бути не нижче II ступеня вогнестійкості незалежно від кількості місць і проектуватися згідно з вимогами 6.2, 9.7, 9.10 цих норм. Вбудовані-пристроєні до житлових будинків дошкільні заклади допускається розміщувати в будівлях I і II ступенів вогнестійкості. З кожного поверху будівель закладів дошкільної освіти, а також з кожного дитячого центру повинно бути передбачено не менше двох розсіяних евакуаційних виходів.

sad 1 1

Безпека і доступність в користуванні:

Будівля закладу дошкільної освіти повинна бути спроектована, побудована і обладнана таким чином, щоб запобігти ризику отримання травм дітьми (вихованцями), педагогами та персоналом при переміщенні на земельній ділянці, всередині і біля будівлі, при вході і виході з будівлі, а також у разі використання його елементів і інженерного обладнання. Сходи в будівлях повинні мати двосторонні поручні, а в закладах дошкільної освіти для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату – поручні на висоті 0,5 м і 0,7 м.


Санітарно-гігієнічні вимоги:

Має бути забезпечено не менше ніж трьохгодинне на день сонячне неперервне опромінення (інсоляція) приміщень ігрових, спалень, залів для фізкультурних і музичних занять, фізкультурних і ігрових (групових) майданчиків для дітей на земельній ділянці закладів дошкільної освіти. Проектування закладів дошкільної освіти повинно передбачати заходи захисту від зовнішніх та внутрішніх джерел акустичної енергії приміщень цих закладів та прилеглих до них територій згідно з вимогами ДБН В.1.1-31, ДБН В.1.2-10, ДБН В.2.5-39, ДБН В.2.5-64, ДБН В.2.5-67, ДБН В.2.6-31, ДСТУ Б В.1.1-32, ДСТУ-Н Б В.1.1-33, ДСТУ-Н Б В.1.1-34, ДСТУ-Н Б В.1.1-35.


Довговічність і ремонтопридатність:

Будівлі закладів дошкільної освіти слід проектувати з урахуванням забезпечення їх довговічності і ремонтопридатності згідно з вимогами ДБН В.1.2-6, ДБН В.1.2-8, ДБН В.1.2-9, ДБН В.1.2-14 протягом передбаченого терміну служби (експлуатації), який повинен бути встановлений в завданні на проектування.


Вимоги до енергоефективності та енергозбереження:

Об’ємно-планувальні і конструктивно-технологічні рішення будівель закладів дошкільної освіти, а також системи їх інженерного обладнання повинні забезпечувати оптимальний рівень енергозатрат при будівництві та експлуатації згідно з вимогами ДБН В.1.2-11, ДСТУ Б А.2.2-8, ДСТУ-Н Б А.2.2-5, ДСТУ-Н Б А.2.2-13.


Висновки:

Документ ДБН В.2.2-4:2018 містить детальні вимоги до проектування будівель і споруд закладів дошкільної освіти. Особливу увагу приділено безпеці, доступності, санітарно-гігієнічним нормам, енергоефективності та довговічності будівель. Строге дотримання цих норм гарантує створення комфортного та безпечного середовища для розвитку і виховання дітей.

author
Anetzel
Про автора:

Маркетолог предприятия “Мехбуд”. Квалифицированный эксперт по общению с клиентами и партнерами. Всегда готова к общению и сотрудничеству.

Детальніше
0 0 голоси
Article Rating
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Comments
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі