Коротка інформація про документ: ДБН В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд” ДБН В.2.2-40:2018 - керівництво з проектування доступного середовища

Коротка інформація про документ: ДБН В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд”

11 Лютого, 2025
13  

Тема:

Державні будівельні норми України, що регулюють інклюзивність будівель і споруд.

4jbn4qtXTCacdbFiRpPWvg 1

Основні ідеї та факти:

Документ ДБН В.2.2-40:2018 “Інклюзивність будівель і споруд” встановлює вимоги до проектування та будівництва нових будівель, а також до реконструкції та реставрації існуючих, з метою забезпечення доступності для маломобільних груп населення (МГН), включаючи осіб з інвалідністю.


Ключові аспекти документа:

Універсальний дизайн:

У новому будівництві слід застосовувати принципи універсального дизайну, передбачаючи всі входи та виходи, в тому числі евакуаційні, на рівні землі.

“При новому будівництві житлових будинків і громадських будівель і споруд слід застосовувати принципи універсального дизайну, передбачаючи всі входи та виходи будівель, в тому числі евакуаційні, на рівні землі без влаштування ганку.” (6.1.1)


Вимоги до земельних ділянок:

  • Нахили пішохідних доріжок не повинні перевищувати 5%. При великих нахилах необхідно передбачати пандуси та зовнішні сходи.
  • Наземні пішохідні переходи повинні бути обладнані пандусами з пологим спуском або підйомними пристроями (ліфт, підйомник).
  • На відкритих індивідуальних автостоянках повинно бути виділено не менше 10% місць (але не менше одного) для транспорту осіб з інвалідністю.

Вимоги до планувальної організації:

  1. Ширина шляхів руху в коридорах і приміщеннях повинна бути не менше 1,5 м при русі в одному напрямку і 1,8 м при зустрічному русі.
  2. Вхідні двері необхідно проектувати без порогів. При необхідності влаштування порогів їх висота не повинна перевищувати 0,02 м.
  3. Всі приміщення в громадських будівлях і спорудах повинні бути доступні для МГН. При розміщенні приміщень по висоті будівлі необхідно передбачати пандуси, ліфти, підйомні платформи або інші пристрої для переміщення.

Вертикальні комунікації:

  1. Ширина маршу сходів повинна бути не менше 1,35 м з влаштуванням поручнів.
  2. Нахил пандусів у будівлі не повинен перевищувати 8%.
  3. Ліфти повинні бути обладнані кнопками з тактильними позначеннями, текстовою інформацією, виконаною збільшеним шрифтом у контрастному кольоровому співвідношенні, а також голосовим інформатором і звуковим сигналізатором.

Особливі вимоги до середовища життєдіяльності МГН:

  1. У житлових будинках для сімей, у яких є особи з інвалідністю, ширина прихожої повинна бути не менше 1,6 м, а внутрішньоквартирних коридорів – 1,15 м.
  2. Всі громадські будівлі та споруди повинні бути доступні для всіх груп населення, включаючи МГН.
  3. У зонах обслуговування відвідувачів громадських будівель і споруд слід передбачати місця для осіб з інвалідністю з розрахунку не менше 5% від загальної місткості закладу.

Засоби безпеки, орієнтування та отримання інформації:

  1. Тактильні елементи доступності використовуються для попередження про бар’єри, небезпеки, перешкоди, а також для забезпечення орієнтування та пошуку необхідного напрямку руху.
  2. Візуальні елементи доступності (контрастні смуги, інформаційні таблички) повинні бути зрозумілими і доступними для всіх категорій МГН.
  3. Аудіопоказчики застосовуються для інформування осіб з порушеннями зору про місцезнаходження об’єктів.

Пожежна безпека:

  1. Місця обслуговування та/або постійного перебування МГН повинні розміщуватись на мінімально можливих відстанях від евакуаційних виходів.
  2. Ширина ділянок евакуаційних шляхів, що використовуються МГН, повинна бути не менше 0,9 м для дверей з приміщень не більше ніж 15 людей, 1,2 м для прорізів та дверей в інших випадках, 1,5 м для перехідних лоджій і балконів, 1,8 м для коридорів і пандусів, що використовуються для евакуації.
  3. Площа протипожежної безпечної зони повинна бути розрахована на всіх осіб з інвалідністю, які покинули поверх.

Санітарно-гігієнічні вимоги:

У санітарно-гігієнічних приміщеннях рекомендується використовувати змішувачі натискного типу або керовані електронними системами.


Додаткова інформація:

У документі наведені додатки з розрахунками кількості ліфтів для евакуації осіб з інвалідністю, рівня пожежної безпеки МГН та засобів отримання інформації.

worn 1

Висновки:

ДБН В.2.2-40:2018 є важливим документом, який встановлює комплексний підхід до забезпечення інклюзивності будівель і споруд в Україні. Він містить детальні вимоги, спрямовані на створення доступного та безпечного середовища для всіх груп населення, включаючи МГН.

author
Anetzel
Про автора:

Маркетолог предприятия “Мехбуд”. Квалифицированный эксперт по общению с клиентами и партнерами. Всегда готова к общению и сотрудничеству.

Детальніше
0 0 голоси
Article Rating
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Comments
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі