Серед всіх металів саме залізо займає перше місце і по частоті використання, і за часом початку виробництва, і за іншими параметрами. Власне, в деяких випадках «залізо» є синонімом поняття «метал» – і причини такого змішування термінів цілком очевидні. Мабуть, в останні роки тільки алюміній або сплави на його основі наближаються до заліза по частоті застосування, але до повного заміщення ще дуже далеко.
Про те, як почали використовувати залізо, і як воно використовується сьогодні – розповімо в нашому короткому огляді.
У природі залізо зустрічається у вигляді самих різних мінералів, а основну масу становлять залізні руди – гематит, магнетит, лимони та ін. У всіх цих рудах залізо знаходиться в окисленому стані, тобто для його використання потрібно спочатку відновити залізо.
Однак залізні знаряддя праці, які за своїми характеристиками перевершували мідні і деякі бронзові вироби, почали виробляти до початку виплавки заліза. Вся справа в тому, що в земній корі досить часто зустрічається чисте метеоритне залізо – воно вільно від більшості домішок і може використовуватися для виготовлення зброї або інструментів з мінімальною обробкою.
Але все ж обсяги метеоритного заліза мізерні порівняно з запасами залізних руд, тому основну масу залізних виробів почали виробляти тільки після освоєння технології виплавки чистого металу з руди. Технологія плавлення руди в сиродутних печах почала застосовуватися в XII-XI століттях до нашої ери в Індії і на Кавказі, а потім поступово поширювалася протягом півтора тисячоліть.
Сиродутне виробництво заліза із залізних руд було основним способом отримання цього металу протягом декількох століть, і тільки з XIII століття почалося масове використання печей нового типу – спочатку штукофенов, потім блауофенов. За рахунок більш високої температури вихід чистого заліза підвищувався – тому нові технології швидко витіснили домниці (сиродутні печі).
Далі варто лише перелічити основні віхи розвитку процесу виплавки заліза:
Залізо – один з ключових мікроелементів в організмі людини. Воно входить до складу гемоглобіну, який, в свою чергу, відповідає за транспортування кисню від легеневих альвеол до органів і тканин. Крім того, залізо входить до складу деяких ферментів, а його дефіцит може стати причиною серйозних патологій (найбільш небезпечна – залізодефіцитна анемія).
Крім важливої ролі, яку відіграють сполуки заліза в організмі людини, цей метал також використовується в промисловості. Залізо – основа сталей, чавунів і інших промислових сплавів, крім того:
Більшу частину виробів виробляють сьогодні по прокатній технології. За формою виділяють такі різновиди металопрокату:
Крім того, в якості напівфабрикатів можуть проводиться злитки, сляби і інші вироби.
На основі заліза виробляють два основні промислові сплави:
У складі сталі і чавуну можуть бути присутні й інші метали (цинк, нікель, хром), але масова частка заліза не повинна бути нижче 45%.
Крім сталі і чавуну на основі заліза виробляють і інші сплави, які відрізняються унікальними комбінаціями робочих характеристик:
Ці та інші сплави на основі заліза широко використовуються в промисловості, а перелік їх постійно зростає.
У різних галузях промисловості – від будівництва до машинобудування – найчастіше використовуються сталі. При цьому, незважаючи на хороші механічні показники, у чистій сталі (залізо + вуглець) є один істотний недолік – схильність до окислення і корозії. Щоб уникнути цього, сталь вдосконалюють або піддають протикорозійній обробці:
Звичайно, все, згадане вище – лише мала частина відомостей про такий поширеній метал як залізо. Але і цієї інформації достатньо щоб оцінити, наскільки велика його роль в житті людини, і наскільки великий промисловий потенціал.