Аналіз українських будівельних норм ДБН В.2.5-75:2013 “Каналізація: Проектування Зовнішніх Мереж та Споруд” Посібник з проєктування та будівництва за ДБН В.2.5-75:2013

Аналіз українських будівельних норм ДБН В.2.5-75:2013 “Каналізація: Проектування Зовнішніх Мереж та Споруд”

14 Лютого, 2025
8  

Огляд

Документ містить витяги з українських будівельних норм ДБН В.2.5-75:2013 “Каналізація. Зовнішні мережі та споруди”. Цей нормативний акт регламентує проектування та будівництво зовнішніх каналізаційних мереж і споруд для населених пунктів і промислових підприємств на території України.

yEL7E7emTiSJruM74acXrA 1

Основні теми

Системи та схеми каналізації

Документ рекомендує використовувати роздільну, півроздільну та змішану системи каналізації. Вибір системи залежить від вимог до якості очищених стічних вод, кліматичних умов, рельєфу місцевості та інших факторів.

“Рекомендується проектувати роздільну систему каналізації, а в місцевостях з інтенсивністю дощу q20 менше 100 л/с на 1 га (додаток А) і в окремих районах населених пунктів можна розглядати можливість застосування півроздільної системи каналізації…” (Розділ 6.1)


Визначення розрахункових витрат стічних вод

У документі наведені формули для розрахунку витрат стічних вод для різних систем каналізації, з урахуванням максимального добового кількості опадів, площі басейну стоку, коефіцієнта стоку та інших параметрів.

“Розрахунковий витрат для мереж і споруд при перекачуванні стічних вод насосами слід приймати рівним розрахунковій продуктивності насосних установок (з урахуванням роботи регулюючих резервуарів, якщо вони передбачені).” (Розділ 7.1.9)


Каналізаційні мережі та споруди

Документ детально описує вимоги до розташування, умов прокладання, гідравлічного розрахунку, діаметрів труб, нахилів трубопроводів, матеріалів труб, а також до влаштування оглядових колодязів, перепадних колодязів, дощеприймальних колодязів, дюкерів, естакад, випусків, колекторів, вентиляції та насосних станцій.

“Мінімальні нахили самопливних трубопроводів для всіх систем каналізації рекомендується приймати для труб діаметром: 150 мм – 0,008, 200 мм – 0,007.” (Розділ 8.5.1)


Насосні та повітродувні станції

Документ встановлює вимоги до проектування насосних і повітродувних станцій, включаючи визначення їх продуктивності, підбір обладнання, розрахунок робочих напорів, а також забезпечення безпеки експлуатації.

“Робочий напір обладнання нагнітального типу слід приймати з урахуванням заглиблення аераторів, втрат напору в комунікаціях та аераторах… а також з урахуванням сезонних та кліматичних факторів, що впливають на фізичні властивості повітря.” (Розділ 10.3.2.8)


Очистні споруди господарсько-побутової каналізації

У документі описано різні типи очистних споруд, включаючи споруди механічної очистки (решітки, пісокловлювачі, відстійники), споруди біологічної очистки (аеротенки, біофільтри), а також споруди глибокої очистки та знезараження стічних вод.

“При проектуванні станцій очистки стічних вод необхідно враховувати обробку додаткових обсягів стічних вод і забруднюючих речовин, що утворюються в технологічних процесах осушування осадів, а також передбачати заходи по запобіганню забруднення атмосфери, ґрунту, поверхневих та підземних вод очистними спорудами…” (Розділ 10.1.16)


Очистні споруди дощової каналізації

Документ встановлює вимоги до проектування очистних споруд дощової каналізації, з урахуванням обсягу та характеру забруднень, а також необхідності захисту навколишнього середовища.


Очистні споруди виробничої каналізації

У документі описано особливості проектування очистних споруд для стічних вод промислових підприємств, з урахуванням специфіки забруднюючих речовин.


Електропостачання, електрообладнання, технологічний контроль, автоматизація та системи управління

Документ встановлює вимоги до електропостачання та електрообладнання каналізаційних споруд, а також до систем технологічного контролю, автоматизації та управління.


Генплан і об’ємно-планувальні рішення

Документ регламентує вимоги до розробки генплану та об’ємно-планувальних рішень каналізаційних споруд.


Опалення та вентиляція

Документ встановлює вимоги до систем опалення та вентиляції каналізаційних споруд.


Надійність споруд і систем

У документі описано заходи щодо забезпечення надійності каналізаційних споруд і систем, включаючи резервування обладнання, прогнозування можливих аварійних ситуацій та проектування заходів з попередження аварій.

“Надійність роботи очистних споруд повинна забезпечуватись…” (Розділ 5.5)


Охорона навколишнього середовища

Документ регламентує вимоги до захисту навколишнього середовища від забруднення стічними водами, осадами та іншими відходами каналізаційних споруд.

“При проектуванні дюкерів через водойми слід керуватися вимогами цих Норм та вимогами чинного законодавства [1].” (Розділ 8.11.1)


Пожежна і техногенна безпека

Документ встановлює вимоги до забезпечення пожежної і техногенної безпеки каналізаційних споруд.


Охорона праці

Документ регламентує вимоги до охорони праці при експлуатації каналізаційних споруд.


Додаткові вимоги до каналізаційних споруд і мереж, що будуються в особливих природних умовах

У документі описано особливості проектування та будівництва каналізаційних споруд у сейсмічних районах, на просідаючих ґрунтах, на підроблених територіях.


Додатки

Документ містить додатки, в яких представлені:

  1. Дані для розрахунку дощової каналізації: коефіцієнти стоку, інтенсивність дощу, тривалість дощу, параметри для визначення розрахункової площі стоку та інші дані.
  2. Конструкції колекторів, які будуються щитовим і горничним способами.
  3. Дані для розрахунку первинних відстійників, аеротенків, біофільтрів.
  4. Бібліографія.

ZAM21hXFQCqEvyYbb3 03w 1

Висновок

ДБН В.2.5-75:2013 “Каналізація. Зовнішні мережі та споруди” є важливим нормативним документом, що регламентує проектування, будівництво та експлуатацію систем каналізації в Україні. Документ встановлює чіткі вимоги до забезпечення ефективності, безпеки та екологічності каналізаційних систем.

author
Олександр
Про автора:

Руководитель проектов.  Разработка проекта с момента подготовки  проекта и до момента его реализации. Предоставление квалифицированной консультации в области ограждающих конструкций и фасадной отд...

Детальніше
0 0 голоси
Article Rating
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Comments
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі