При оздобленні стельових перекриттів приміщень в різних будівлях сьогодні активно застосовуються підвісні конструкції. Складність при їх проектуванні полягає в тому, що нормативна база на даний момент досить слабко адаптована до реалій, і тому вимоги до облаштування підвісних стель доводиться збирати по декільком різним документам.
З одного боку, це значно спрощує процес проектування: при необхідності можна закласти в проект практично будь-які габарити і конфігурацію конструкції. З іншого боку, відсутність єдиного регулюючого документа ускладнює процес, оскільки і проектувальникам, і майстрам, які безпосередньо виконують монтаж, нема на що орієнтуватися при роботі.
Дана стаття покликана хоча б частково вирішити цю проблему. Всім, хто працює з підвісними стелями, варто уважно її вивчити і керуватися у своїй роботі відомостями, викладеними нижче.
Підвісні стельові конструкції монтуються по одній схемі:
Як ми зазначили вище, на сьогоднішній день відсутній єдиний документ, в якому містяться консолідовані вимоги щодо конструкції підвісних стель і їх елементів. Тому при проектуванні і монтажі рекомендується спиратися на існуючу нормативно-правову базу – ГОСТ (ДСТУ), СНиП (ДБН) і т.д.
Основний документ, який необхідно брати до уваги при проектуванні і виготовленні підвісних стель – ДБН 3.04.01-87 «Ізоляційні й оздоблювальні покриття» (зі змінами та доповненнями). Згідно з вимогами цього нормативу:
Допустимі відхилення габаритів в площині підвісної стелі (конструкція будь-якого типу):
Крім загальних вимог до підвісних конструкцій, варто орієнтуватися і на інші рекомендації. Вони перераховуються в типових технологічних картах і інших документах:
Для кріплення елементів каркаса до несучої основи використовуються регульовані і нерегульовані підвіси. Для виготовлення регульованих підвісів (із змінною геометрією) використовується сталевий дріт 2,5-3 мм або пластини з оцинкованої сталі товщиною від 0,6-0,8 мм. Жорсткі нерегульовані підвіси виробляються зі стрижнів діаметром від 5 до 12 мм або із сталевої рейки 2-4 мм.
Ще одна вимога до конструкції підвісної стелі стосується установки на неї додаткових елементів (в першу чергу світильників і вентиляційних решіток). Щоб забезпечити підвісній конструкції необхідну несучу здатність, в місці, де проектом передбачений монтаж вбудованого або накладного освітлення, необхідно закладати підсилюючі елементи каркаса.
Вимоги пожежної безпеки
Окрема група вимог стосується забезпечення безпеки будівель при пожежах. Тут варто орієнтуватися в першу чергу на ДБН 21-01-97 «Пожежна безпека будівель і споруд».
Згідно з цим документом та іншими чинними регламентами:
Звичайно, це далеко не повний перелік вимог, які висуваються до підвісних стельових систем. Але якщо ви плануєте працювати з дотриманням всіх правил, то можна орієнтуватися на цей перелік – найбільш важливі аспекти в ньому відображені.
Також ви можете використовувати інформацію, викладену вище, при виборі компанії-підрядника для монтажу підвісної стелі, або при оцінці якості роботи монтажної бригади.