Підвісні стелі: основні вимоги до конструкції
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
0
Березень 29, 2018
2058  

Підвісні стелі: основні вимоги до конструкції

При оздобленні стельових перекриттів приміщень в різних будівлях сьогодні активно застосовуються підвісні конструкції. Складність при їх проектуванні полягає в тому, що нормативна база на даний момент досить слабко адаптована до реалій, і тому вимоги до облаштування підвісних стель доводиться збирати по декільком різним документам.
З одного боку, це значно спрощує процес проектування: при необхідності можна закласти в проект практично будь-які габарити і конфігурацію конструкції. З іншого боку, відсутність єдиного регулюючого документа ускладнює процес, оскільки і проектувальникам, і майстрам, які безпосередньо виконують монтаж, нема на що орієнтуватися при роботі.
Дана стаття покликана хоча б частково вирішити цю проблему. Всім, хто працює з підвісними стелями, варто уважно її вивчити і керуватися у своїй роботі відомостями, викладеними нижче.

kassetnuy-potolok

Конструкція підвісних стельових систем

Підвісні стельові конструкції монтуються по одній схемі:

podvesnoy-potolok-normativyi
 • Основою виступає стельове перекриття і частково – верхні ділянки стінового огородження. В якості основи зазвичай використовують капітальні конструкції, але іноді допускається закріплення елементів підвісної стелі на додаткових (проміжних) опорах, балках і т.д.
 • До основи кріпляться елементи каркаса. У переважній більшості випадків каркас роблять з металу (оцинкована сталь, алюмінієві сплави). Допускається також зведення каркасів на основі дерев’яного бруса (із застосуванням металевих кріпильних і допоміжних елементів). При цьому дерев’яні деталі бажано обробити, знижуючи їх горючість.
 • На каркасі фіксується сама підвісна стеля. Вона може бути умовно-цільною (натяжне полотно, обшивка з фанери або ГКЛ) або збірною. В якості збірних елементів використовуються касети (пластикові, металеві, композитні), рейки, ламелі, ґратчасті секції, модулі різної форми і т.д. Прикладом таких конструкцій можуть служити металеві стелі від заводу «Мехбуд».
 • Спосіб фіксації підвісної стельової конструкції і особливості з’єднання окремих елементів залежать від конструкції стелі. Так, найчастіше металевий каркас фіксується на основі з використанням анкерного кріплення. Окремі стельові модулі закріплюються на каркасі або за допомогою саморізів (або аналогічних деталей), або за допомогою конструктивних елементів – пазів, засувок і т.д.

Нормативні вимоги до конструкції стель

Як ми зазначили вище, на сьогоднішній день відсутній єдиний документ, в якому містяться консолідовані вимоги щодо конструкції підвісних стель і їх елементів. Тому при проектуванні і монтажі рекомендується спиратися на існуючу нормативно-правову базу – ГОСТ (ДСТУ), СНиП (ДБН) і т.д.

Основні вимоги

Основний документ, який необхідно брати до уваги при проектуванні і виготовленні підвісних стель – ДБН 3.04.01-87 «Ізоляційні й оздоблювальні покриття» (зі змінами та доповненнями). Згідно з вимогами цього нормативу:

podvesnoy-potolok-normativyi
 • Підвісні стельові конструкції монтуються на перекриття та інші поверхні, що володіють достатньою несучою здатністю.
 • Вирівнювання стельового перекриття і стін, ділянки яких будуть використовуватися для кріплення елементів каркаса, не є обов’язковим. При цьому бажано усунути значні дефекти, виконавши ремонт цих поверхонь, а також провести обробку, яка буде перешкоджати руйнуванню матеріалу під впливом вологи і грибка.
 • Конструкція каркаса підвісної стелі визначається проектом. Але при цьому вона повинна бути досить міцною, щоб виключити деформацію під вагою елементів підвісної стелі.
 • Перед початком монтажу підвісної конструкції плоскість каркасу перевіряється за допомогою вимірювальних інструментів.
podvesnoy-potolok-normativyi
 • Монтаж касет, панелей, рейок, ґратчастих секцій та інших деталей повинен здійснюватися по розмітці, починаючи з одного з кутів приміщення. При монтажі необхідно уникати горизонтальних стиків деталей, не передбачених проектом.
 • Площина, сформована елементами підвісної стелі, повинна бути рівною. Не допускається наявність провисів на стиках і прогонах, відшарувань і т.д. Також не допускається вібрація або інша рухливість елементів в місцях кріплення до каркасу.

Допустимі відхилення габаритів в площині підвісної стелі (конструкція будь-якого типу):

 • Уступ між сусідніми плитами, панелями або рейками – не більше 2 мм.
 • Відхилення площини підвісної стелі по вертикалі/горизонталі – не більше 1,5 мм на 1 м, і не більше 7 мм на всю поверхню.
 • Відхилення стику стінової частини облицювання від вертикалі – не більше 1 мм на 1 м.
 • Максимально допустима величина прогину конструкції під власною вагою – не більше 1/250 ширини прольоту.
podvesnoy-potolok-normativyi

Крім загальних вимог до підвісних конструкцій, варто орієнтуватися і на інші рекомендації. Вони перераховуються в типових технологічних картах і інших документах:
Для кріплення елементів каркаса до несучої основи використовуються регульовані і нерегульовані підвіси. Для виготовлення регульованих підвісів (із змінною геометрією) використовується сталевий дріт 2,5-3 мм або пластини з оцинкованої сталі товщиною від 0,6-0,8 мм. Жорсткі нерегульовані підвіси виробляються зі стрижнів діаметром від 5 до 12 мм або із сталевої рейки 2-4 мм.

 • Кріплення до бетонних і цегляних поверхонь проводиться за допомогою фіксації кронштейнів дюбель-цвяхами (з пластиковою або металевою гільзою). Монтаж на дерев’яних перекриттях виконується за допомогою цвяхів або самонарізних шурупів. Кріплення до металевих труб або балок можна здійснювати за допомогою хомутів або болтових з’єднань.
 • Інженерні комунікації, розташовані за площиною підвісної стелі, повинні фіксуватися на капітальній основі за допомогою незалежних підвісів і інших кріплень. Спільна фіксація елементів каркасу і комунікацій на загальних підвісах не допускається.

Зверніть увагу! Зазор між підвісною конструкцією і стельовим перекриттям повинен бути достатнім для розміщення там комунікацій та (якщо це передбачено проектом) тепло- або звукоізоляційних матеріалів. Величина цього зазору суворо не регламентується, але в більшості випадків мінімальне значення становить 40-50 мм (в залежності від використовуваних елементів каркасу). Максимальний розмір зазору обмежений вимогами до відстані від підлоги до стелі – не менше 2,5-2,7 м в житлових приміщеннях, і не менше 2,1 – в коридорах, холах і т.д. Для громадських будівель оптимальна відстань від підлоги – 3 м і більше.

 • Конструкція підвісної стелі збірного типу (до них відносяться стелі «Армстронг», металеві стелі від заводу «Мехбуд» і т.д.) повинна допускати демонтаж окремих елементів без порушення цілісності всієї системи. Можливість зняття панелей необхідна для доступу до простору між стельовим перекриттям і підвісною частиною стелі для інспекції та ремонту комунікацій.

Ще одна вимога до конструкції підвісної стелі стосується установки на неї додаткових елементів (в першу чергу світильників і вентиляційних решіток). Щоб забезпечити підвісній конструкції необхідну несучу здатність, в місці, де проектом передбачений монтаж вбудованого або накладного освітлення, необхідно закладати підсилюючі елементи каркаса.

Вимоги пожежної безпеки

Окрема група вимог стосується забезпечення безпеки будівель при пожежах. Тут варто орієнтуватися в першу чергу на ДБН 21-01-97 «Пожежна безпека будівель і споруд».
Згідно з цим документом та іншими чинними регламентами:

podvesnoy-potolok-normativyi
 • Каркаси підвісних стель в житлових приміщеннях, громадських будівлях і приміщеннях, які є шляхами евакуації, слід монтувати з негорючих матеріалів. Допускається застосування матеріалів, що відносяться до груп горючості Г1 і Г2 (слабко і помірно горючі).
 • Обшивку каркаса підвісної стелі необхідно виконувати з використанням матеріалів, клас пожежної небезпеки яких не перевищує КМ4 (помірна горючість, помірна займистість).
 • При використанні матеріалів з більш високими показниками горючості необхідно забезпечити їх додаткову обробку антипіренами (наприклад, вогнезахисними просоченнями для дерева).
podvesnoy-potolok-normativyi

Висновок

Звичайно, це далеко не повний перелік вимог, які висуваються до підвісних стельових систем. Але якщо ви плануєте працювати з дотриманням всіх правил, то можна орієнтуватися на цей перелік – найбільш важливі аспекти в ньому відображені.
Також ви можете використовувати інформацію, викладену вище, при виборі компанії-підрядника для монтажу підвісної стелі, або при оцінці якості роботи монтажної бригади.

author
Anetzel
Об авторе:

Маркетолог предприятия “Мехбуд...

Подробнее