Підвісні стелі в торгово-розважальному центрі

Підвісні стелі в торгово-розважальному центрі

10 Травня, 2023
1287  
¦¦¦ ¦ ¦¦¦¬ ¦ ¦ ¦¬¦ ¦ ¦ ¦¬TП

Великий вибір моделей підвісних металевих стель дозволяє не тільки підкреслити оригінальність інтер’єру торгово-розважального центру (ТРЦ) – багато дизайнерів успішно застосовують їх для зонування торгових площ та створення багаторівневих просторів.

Різноманітність кольорів, розмірів і конфігурацій стельових елементів дозволяють реалізувати цікаві ідеї для оформлення внутрішнього оздоблення ТРЦ. При цьому відповідність санітарним нормам, екологічність обов’язково мають бути враховані при виборі оздоблювальних матеріалів, адже щоденний потік відвідувачів великих ТРЦ досягає 30 тис. чол.

Не менш важливим є і дотримання нормативних вимог при проектуванні та монтажі стельової системи в торгово-розважальному центрі. Дотримання цих вимог зробить і стелю, і саме приміщення не тільки красивим та зручним, але і цілком безпечним.

potolok-v-trc

Нормативні документи

Основні нормативні документи, які регламентують встановлення стель у ТРЦ в Україні, включають:

  • Державні будівельні норми України (ДБН) А.2.2-3:2014 “Будівлі та споруди. Потреби в енергоресурсах для опалення, вентиляції, кондиціювання повітря та гарячого водопостачання” – цей документ регулює енергоефективність та енергозбереження в будівлях, що включає в себе рекомендації щодо вибору матеріалів для стель, теплоізоляції та опалення.
  • ДБН В.2.2-4-2006 “Будівлі та споруди. Звукоізоляція” – даний документ регулює показники звукоізоляції будівель та вимоги до матеріалів, які використовуються для звукоізоляції стель у ТРЦ.
  • ДБН В.2.2-10-2001 “Будівлі та споруди. Протипожежні вимоги” – цей документ регулює вимоги до матеріалів, які використовуються для стель, з метою забезпечення високого рівня протипожежної безпеки.
  • ДБН В.2.6-22-2001 “Будівлі та споруди. Основні положення проектування” – цей документ встановлює загальні вимоги до проектування будівель та споруд, що включає в себе вимоги до стель в ТРЦ з точки зору безпеки, естетичності та зручності.

Тренди в оформленні стель ТРЦ у 2023

Оформлення торговельно-розважальних центрів практично завжди проектують, відштовхуючись насамперед від технічних обмежень. Велика площа стель, високі вимоги до пожежної безпеки та корозійної стійкості – все це накладає досить жорсткі обмеження на вибір матеріалу та конкретних технічних рішень.

При цьому дизайн теж не можна ігнорувати, тому що успішність ТРЦ багато в чому залежить від атмосфери, яка буде створена у центрі. Якщо невеликий магазин можна оформляти з використанням економ-рішень, то для великого торгово-розважального центру такий підхід буде неприйнятним. Таким чином архітектор завжди шукає компроміс між оригінальністю, доступним бюджетом та нормативними вимогами.

Ще один важливий аспект – тренди в архітектурі. Вони змінюються не надто швидко, але враховувати їх потрібно — інакше відкритий ТРЦ буде виглядати вже застарілим. Більше того, варто передбачати тренди, використовуючи найсучасніші рішення — це дасть змогу отримати перевагу перед конкурентами у момент відкриття чи завершення реконструкції.

У стельовому оздобленні тренди, актуальні для 2023 року, очевидні:

  • Як би багато хто не любив стелі «грильято», їхній час минає — принаймні, якщо йдеться про стандартні моделі. Щоб зробити таку стелю досить сучасною, потрібно постаратися і виявити фантазію — наприклад, скомбінувати ґрати з різними кольорами.
  • Те саме стосується стандартних касетних стель. Так, вони практичні та акуратні, але для ТРЦ таке рішення буде надто простим. Варіанти – комбінація панелей різних відтінків, поєднання панельного та рейкового стелі, формування багаторівневих конструкцій або використання непрямокутних панелей (трикутники, стільники).
  • Кубоподібна стеля – це варіант, час якого тільки починається. Легка «повітряна» конструкція з великими проміжками між панелями відмінно справляється зі своїми основними функціями, і при цьому виглядає максимально оригінально. За оцінкою архітекторів, кубоподібні стелі стають де-факто стандартом у галузі.

Всі рішення, перераховані вище, відносяться саме до підвісних металоконструкцій. Пояснюється це просто: інші варіанти в ТРЦ практично не застосовні, тому їх розглядають лише у виняткових випадках і лише окремих приміщень.

Що потрібно знати про підвісні металеві стелі?

  • Нескладний монтаж підвісних металевих стель дозволить у стислий термін оформити стельовий простір, не затягуючи термін введення будівлі в експлуатацію. Подальше обслуговування підвісної стелі, також не вимагає додаткових витрат – панелі, рейки з оцинкованої сталі або алюмінію, підбираються оптимальної товщини і виробляються на високоточному обладнанні, в повній відповідності до розмірів підконструкції.
  • Якісне покриття стельових елементів забезпечить їм акуратний та естетичний вигляд – при необхідності панелі легко помити миючим засобом. Особливо це актуально, при виборі білого кольору стелі в дешевому виконанні (плити з мінерального волокна) він жовтіє. Крім того, металева підвісна стеля не вбирає вологу і, відповідно, не деформується. Метал, з якого виготовлені панелі, рейки металеві та кубоподібні  ─ сталь оцинкована, алюміній та нержавіюча сталь.
  • У великих ТРЦ, враховуючи велику кількість покупців та обслуговуючого персоналу, не можна нехтувати вимогами пожежної безпеки. Тому при виборі стельової системи звертайтеся до виробників, продукція яких сертифікована та відповідає будівельним нормам.
  • Стеля монтується на стандартну підконструкцію Т-24 і, як інші види підвісних стель, не вимагає подальших витрат на обслуговування.
  • Стельова система надійна та безпечна. Усі комунікації приховані в стельовому просторі, при збереженні достатньо вільного доступу.
potolok-v-trc

Вимоги до конструкції стель ТРЦ

Якщо при оздобленні приватних будинків і квартир на дотримання більшості будівельних нормативів органи контролюють «крізь пальці», то у випадку з громадськими будівлями ситуація радикально відрізняється у бік посилення вимоги. Це особливо актуально для торгово-розважальних центрів, призначених для одночасного знаходження великої кількості людей.

Як і в багатьох інших галузях єдиного документа, який регламентував би вимоги до стель ТРЦ та аналогічних споруд, не існує. Тому при проектуванні та монтажі слід керуватися кількома нормативами, намагаючись узгодити їхні вимоги.

До найважливіших нормативів відносяться:

  • СНиП 3.04.01-87 «Ізоляційні та оздоблювальні покриття», що регламентує конструкцію підвісних стельових систем та особливості їх монтажу.
  • СНиП 21-01-97 «Пожежна безпека будівель та споруд» – основний документ, який визначає достатні заходи щодо захисту конструкцій від займання.
  • ДБН В.2.2-23:2009 «Будівлі та споруди. Підприємства Торгівлі» — ще один важливий документ, який є актуальним саме для ТРЦ та аналогічних споруд.

На сьогоднішній день вимоги цих документів не суперечать один одному, що суттєво полегшує роботу з проектування стельового вузла в ТРЦ.

potolok-v-trc

Вимоги до конструкції

У документах, згаданих вище, наводяться вимоги до самої конструкції підвісних стель. Дотримуватись їх нескладно: за великим рахунком, саме так і монтується якісне стельове покриття. Але мати їх на увазі під час роботи над об’єктом – необхідно!

  • Підвісна стеля в громадській або комерційній будівлі повинна кріпитися на підставі, що має достатню несучу здатність.
  • Несучу основу бажано обробити складами, що захищають від гниття та грибка, а також засобами, що виключають руйнування або деформацію основи під впливом вологи.
  • Конструкція несучої частини стелі визначається проектом. При цьому запас міцності конструкції повинен унеможливити деформацію стелі або її руйнування під власною вагою та вагою комунікацій.
  • Як елементи каркасу використовується сталевий профіль із протикорозійним покриттям. Тип профілю, його габарити і необхідна міцність визначаються проектом.
  • Для фіксації несучої конструкції на потрібній висоті використовуються стрижневі (регульовані або нерегульовані) або пластинчасті підвіси. Для виготовлення підвісів допускається використання сталевого дроту завтовшки не менше 2,5 мм, стрижнів від 5 до 12 мм або сталевих оцинкованих пластин завтовшки до 4 мм.
  • Кріплення до бетонних та цегляних поверхонь проводиться за допомогою фіксації кронштейнів дюбель-цвяхами (з пластиковою або металевою гільзою розпірної). До сталевих балок і металевих труб можна кріпити підвіси за допомогою хомутів, які мають достатній запас міцності.

Певні вимоги висуваються до габаритів та якості стельових конструкцій:

  • Мінімально допустима висота стелі в громадських та комерційних будівлях – 3 м (у чистоті, від верхнього краю покриття для підлоги до нижнього краю стельової обробки).
  • Для технічних приміщень та переходів ця величина становить 2,2 м.
  • Максимально допустимий відступ між окремими панелями не більше 2 мм. (Для суцільних конструкцій).
  • Максимальне відхилення від площини – не більше 1,5 мм на 1 м. та не більше 7 мм на всю поверхню.
  • Максимальна величина прогину панелі стель або іншого елемента під власною вагою — 1/250 ширини прольоту або менше.
potolok-v-trc

Комунікації, сховані під стелею ТРЦ

Як правило, приміщення в ТРЦ проектуються таким чином, щоб більшу частину перегородок при необхідності можна було пересунути для оптимального розподілу внутрішнього обсягу. У цьому випадку більшість комунікацій зосереджується в стельовому просторі.

Сюди відносяться:

  • Кабелі електропроводки.
  • Системи пожежогасіння.
  • Водопровідні труби.
  • Повітропроводи.
  • Вентиляційні короби і т.д.

При проектуванні стелі слід дотримуватись таких вимог до розміщення комунікацій:

  • Зазор між несучою основою та підвісною конструкцією повинен бути достатній для розміщення комунікацій таким чином, щоб вони не надавали деформуючого впливу на каркас стелі.
  • Усі комунікації (труби, повітропроводи та ін.) або кріпляться безпосередньо до капітальних конструкцій, або фіксуються на капітальних конструкціях за допомогою підвісів достатньої міцності.
  • Спільне закріплення каркасу підвісної стелі та комунікацій на одній підвісній системі не допускається.

Доступ до комунікацій, розміщених у стельовому просторі, повинен забезпечуватися за рахунок демонтажу готельних елементів стельового покриття. Демонтаж елемента (касети, панелі, рейки) не повинен знижувати міцність усієї системи або порушувати її цілісність.

potolok-v-trc

Вимоги до пожежної безпеки

І все ж таки найважливіша (і з погляду перевіряючих органів, і з погляду безпеки відвідувачів та співробітників ТРЦ) частина вимог стосується саме дотримання протипожежних нормативів.

Конструкція стелі повинна враховувати можливість встановлення систем примусового димовидалення (пожежної вентиляції), автоматичного пожежогасіння та пожежної сигналізації (обов’язкові для ТРЦ).

Для обробки стель допускається використовувати покриття, що мають такі характеристики:

  • Горючість – трохи більше Г2.
  • Займистість – не більше В2.
  • Димотворча здатність – трохи більше Д2.
  • Токсичність продуктів горіння – трохи більше Т2.

Загальний клас небезпеки матеріалів повинен перевищувати КМ2, часом допускається використання лише матеріалів КМ0 чи КМ1.

Зверніть увагу! Не всі оздоблювальні матеріали відповідають цим вимогам достатньо. Тому для обробки стель в ТРЦ найчастіше використовуються металеві конструкції – панелі, рейки, касети і т. д. При їх виробництві зазвичай використовуються негорючі покриття, що робити металеву підвісну стелю пожежу безпечною.

При проектуванні стелі в ТРЦ необхідно врахувати вимоги до пожежної безпеки комунікацій. Щоб унеможливити ризик займання:

  1. Проведення за підвісною стелею прокладають закритим способом – або в металевих трубах з достатньою товщиною стінки, або в сталевий гофр з необхідним рівнем вогнестійкості.
  2. Всі з’єднання проводів ізолюються штатними засобами, що виключає можливість появи іскор.

Дотримання цих вимог дозволяє захистити від вогню і саму стелю. І приміщення ТРЦ загалом, забезпечивши безпеку його співробітникам та відвідувачам.

potolok-v-trc

Підвісні стелі для зонування ТРЦ

Вхідна група

У великого ТРЦ може бути кілька входів, але головний повинен викликати у покупців естетичне задоволення і бажання просуватися вглиб торгового центру.

Збільшити простір, додати парадності, окрім оригінального освітлення, можна досягти, наприклад, за допомогою дзеркальної стелі з нержавіючої сталі.

Якщо у ТРЦ є козирок, для його підшивки можна застосувати металеву рейку – в одній кольоровій гамі з екстер’єром або з оригінальним покриттям, наприклад під дерево.

Торгові зали

Для великих торгових майданчиків, продуктових і супермаркетів електроніки, гарним рішенням може стати застосування підвісної стелі – вона нескладна в монтажі, забезпечить швидкий доступ до інженерних комунікацій.

Хорошу вентиляцію та повітрообмін у приміщенні, забезпечить – кубоподібну стелю, виробництво яких добре налагоджено на заводі “Мехбуд”.

Магазини

Кожен із орендарів ТРЦ, прагне створити індивідуальний інтер’єр свого магазину, що повністю передає дух бренду, а також представити свій товар у найкращому вигляді.

Оригінальним стельовим рішенням може стати кубоподібна стеля. Це вид стелі створює рельєфність та візуально збільшує обсяг приміщення, покращує повітрообмін. Збільшення відстані між кубоподібними рейками дозволить встановити різні за формою та способом кріплення світильники.

  • 13
  • 17
  • 3 1
  • 10 1
  • 11
  • 15
  • 4 1
  • 5 1
  • 3 1 orig
  • 6

Для ТРЦ Forum Lviv наше підприємство виготовило прямокутну стелю, в якій були застосовані рейки різної ширини.

Зручність під’їзних шляхів та паркування – одні з важливих складових успішної роботи ТРЦ. Тому, місцю стоянки автомобілів, слід також приділити увагу – паркінг також потрібен і для службових автомобілів. Для ТРЦ АRT MALL, наше підприємство виробляє рейку металеву (сталь оцинкована 0,45 мм, довжина – 8 м), якою можна підшити навіс.

Для санвузла, “слабким місцем” є підвищена вологість, постійні протікання води та погана вентиляція. Щоб уникнути цих неприємностей, фахівці заводу «Мехбуд» рекомендують встановлювати в туалеті кубоподібну або панельну стелю. Їх легко доглядати, поверхня добре миється, а також нескладно добиратися до інженерних комунікацій. У разі пошкодження стельовий елемент легко замінити – немає необхідності змінювати всю систему.

Для підбору оптимальної моделі підвісної стелі звертайтесь до фахівців нашого підприємства.

Рішення для ТРЦ від Мехбуд

Конструктори заводу Мехбуд досить часто стикаються з необхідністю проектувати стелі в торгових об’єктах – магазинах і ТРЦ. Прикладів таких проектів, реалізованих нашими майстрами, цілком достатньо. Згадки потребують, наприклад:

  • Стеля у торговому залі «Ашана», м. Львів
  • Стелі бутікової зони ТРЦ «Дрім Таун 2», м. Київ
  • Оновлені стелі “Дитячого Світу”, м. Київ.

Ці та багато проектів було реалізовано з урахуванням згаданих вище рекомендацій та трендів, актуальних для обробки ТРЦ в останні роки. Особливо показовими тут можуть бути приклади «Ашана» та «Дитячого Світу». Їх характерні:

  1. Вибір на користь кубоподібних металевих стель.
  2. Використання стельових деталей різних кольорів для формування контрастної картини.
  3. Монтаж панелей не паралельно один одному та стінам, а під кутом для формування унікального малюнка.
  4. Відмова від стандартних світильників 600х600 мм на користь трубчастих ламп, розташованих між стельовими кубоподібними панелями.

Реалізація цих та аналогічних рішень дозволяє робити стелі в ТРЦ унікальними та несхожими один на одного навіть при застосуванні однакових конструкційних схем.

Висновок

Стеля в ТРЦ – це конструкція, яка має поєднувати практичність, функціональність та оригінальний зовнішній вигляд. Використання всієї різноманітності конструкторських рішень від заводу МехБуд дає вам можливість створити унікальне дизайнерське рішення, що відповідає найсуворішим стандартам надійності та безпеки.

author
Иван Жилєнков
Про автора:

Профессиональный опыт: более 10 лет в сфере строительных  отделочных материалов. Свыше 100 завершенных объектов  различного назначения, на которых применены уникальные  потолочные решения. Разработ...

Детальніше