Фасади будь-яких будівель, особливо ті, які не захищені навісними конструкціями, з часом руйнуються. При цьому не тільки погіршується їх зовнішній вигляд – страждає і міцність поверхонь, тому миритися з руйнуванням фасадної конструкції не можна ні в якому разі. А щоб зрозуміти, як можна ефективно протидіяти протікаючим в матеріалі процесам, потрібно розібратися в тому, які фактори виступають в якості «спускового гачка» для руйнування фасаду.
У більшості випадків руйнування фасаду являє собою тривалий та багатоступінчастий процес. Перші його стадії практично ніяк не відбиваються на зовнішньому вигляді, та тому деструктивні процеси виявляють себе тільки тоді, коли вони «виходять назовні».
Процеси, що протікають при руйнуванні фасаду, можна умовно розділити на кілька категорій:
Ці симптоми можуть проявлятися і окремо, але якщо не вжити заходів , то з часом ви гарантовано отримаєте «повний набір», та закономірним підсумком буде повне руйнування будівлі.
Щоб уникнути цього, необхідно ретельно аналізувати причини запуску деструктивних процесів, та вжити заходів щодо їх усунення.
Волога – основний ворог будь-якої будівельної конструкції, та фасад при цьому не може бути винятком. ЇЇ негативний вплив може бути реалізовано за однією із схем:
Крім того, негативний вплив забезпечується за рахунок того, що атмосферна волога являє собою слабкий розчин солей, які виступають в ролі електролітів.
Також зволоження глибинних шарів матеріалу підвищує їх теплопровідність. Це само по собі небажано, але ще й прискорює руйнування фасаду з причин, які будуть описані нижче.
Другий важливий фактор, який негативно позначається на міцності та довговічності фасаду – перепади температур. Вони властиві будь-якому клімату, але чим частіше вони відбуваються, та чим більша їх амплітуда, тим сильніше буде вплив на матеріали.
Вітрова ерозія несе загрозу фасадам з пористих матеріалів, а також поверхонь, облицьованих плиткою:
Фасади, оброблені металевими панелями, непогано захищені від ерозії – але тільки в тому випадку, якщо панелі будуть покриті якісним захисно-декоративним складом. В іншому випадку полімерне покриття швидко зруйнується, металева основа почне іржавіти.
Проникнення в товщу фасаду або під фасадну обробку волога створює умови, сприятливі для розвитку мікроорганізмів – бактерій та грибків:
Мікроорганізми, активно розмножуючись, виділяють в навколишнє середовище речовини, які прискорюють руйнування цементних розчинів, будівельного каменю та корозії металу.
Крім того, частина мікроорганізмів відноситься до групи патогенних, тобто таких, які можуть провокувати розвиток різних захворювань у людини.
Не варто забувати також про естетику: грибкові колонії сильно псують зовнішній вигляд будь-якої поверхні.
Якщо перші 4 причини мали природний характер, то п’ята – на совісті людей, які забезпечують експлуатацію будівлі:
Ремонт фасаду, а тим більше капітального основи – завдання складне й трудомістке. Саме тому бажано компенсувати вплив більшості перерахованих вище факторів ще на етапі проектування конструкції та обробці фасаду. Зробити це можна, дотримуючись таких рекомендацій:
При монтажі навісних конструкцій обирайте кріплення, яке забезпечить достатню міцність фіксації, але при цьому не буде сприяти руйнуванню основи.
Дотримання цих рекомендацій, а також ретельний вибір матеріалів для фасадної обробки (пріоритетом повинні бути якість та довговічність) дозволять знизити ймовірність передчасного руйнування фасаду навіть при інтенсивній його експлуатації в досить складних кліматичних умовах.