Варіанти покриття
Ринок профнастилу представлений безліччю різновидів цього матеріалу. Крім габаритів листа і конфігурації профілю марки профнастилу відрізняються також і тим, який матеріал був використаний для захисту сталевої основи від корозії.
Виділяють такі групи:
- Оцинкований профнастил. Найдоступніший за ціною і найпростіший різновид. Виробляється відповідно до ГОСТ 14918-80. Мінусами оцинкованої сталі можна вважати низьку (відносно) корозійну стійкість і не найкращий зовнішній вигляд.
- Профнастил на основі прокату з алюмоцинковим (АЦ, ТУ 14-11-247-88) або алюмокремнієвим (АК, ТУ 14-11-236-88) покриттям. За корозійною стійкістю перевершує оцинковану сталь, але зовні виглядає теж не дуже презентабельно.
- Вироби з металу з цинковим шаром, який наноситься електролітичним методом (ЕОЦП, ТУ 14-1-4695-89). Технологія нанесення цинкового покриття забезпечує йому більшу міцність, але все ж характерний зовнішній вигляд робить небажаним використання профнастилу там, де важливий декоративний потенціал матеріалу.
При виробництві профільованого сталевого листа також застосовуються полімерні матеріали. Всі полімерні покриття наносяться на металеву основу з цинковим або алюмоцинковим захисним шаром. Таким чином формується другий контур, що забезпечує додатковий захист сталевої основи від корозії.
Крім захисту від окислення, полімерні покриття виконують ще одну функцію – естетичну. Профнастил може фарбуватися в будь-який колір по каталогу RAL, крім того, існують покриття, що імітують забарвлення і текстуру натурального дерева або каменю.
При цьому важливе не тільки забарвлення складу, але і його стійкість до впливу сонячних променів. Вся справа в тому, що недорогі пігменти під впливом УФ-випромінювання поступово вигорають, через що профнастил втрачає свою первозданну яскравість. Якщо ви не хочете, щоб з часом покрівля, обшивка стіни або паркан знебарвилися, вибирайте профнастил з високою УФ-стійкістю.
Для захисту металу від окислення можуть використовуватися:
- Поліестер – найдешевший матеріал. При нанесенні утворює глянцеве покриття невеликої товщини (до 25 мікрон). Мінусом вважається невисока міцність поліестеру: при найменших механічних впливах цілісність полімерного шару порушується, що провокує початок корозії на пошкодженій ділянці.
Важливо! Матовий поліестер товщиною 35 мікрон служить довше глянцевого, крім того, профнастил з матовим покриттям виглядає більш красиво. Але і він не може похвалитися гарною стійкістю до механічних пошкоджень.
- Пурал – синтетичне покриття на основі суміші поліуретану і поліаміду. Товщина покриття складає від 50 мікрон. Плюсами матеріалу є хороша міцність, корозійна стійкість і несприйнятливість до ультрафіолетового випромінювання. Остання якість робить профнастил з пураловим покриттям оптимальним варіантом для застосування при покрівельних роботах.
- Пластизол (особливо його остання модифікація, HPS200) – покриття на основі полівінілхлориду товщиною близько 200 мкм. Для пластизола характерна рельєфна текстура, яка не тільки гарантує профнастилу красивий зовнішній вигляд, але і забезпечує додатковий захист від механічних пошкоджень, вологи і УФ-випромінювання. Мінусом виробів з пластизоловим покриттям вважають велику, ніж у інших різновидів, ціну. Але і служать вони довше, і будь-які зовнішні впливи переносять без втрати міцності і красивого зовнішнього вигляду.
Для виробництва профільованого металевого листа використовують спеціалізовані полімерні комплекси. Для більшості з них характерне поєднання механічної міцності, високої вологостійкості і стійкості до УФ-випромінюванню, завдяки якій декоративне покриття не вицвітає з часом.
До глянцевих покриттів такого типу відносяться:
- Colorcoat Prisma (Великобританія, 50 мм);
- Granite CLOUDY (Великобританія/Люксембург, 35 мм);
- Agneta (РФ, 30 мм);
- Ecosteel (РФ, 30 мм).
Представлені на ринку і матові покриття для профільованого металевого листа:
- Вікінг МП (РФ / Фінляндія, 35 мм);
- PVDF Matt (Фінляндія, 27 мм);
- Puretan (Швеція, 35 мм).