При встановленні огороджувальних конструкцій майже в 100% випадків виникає необхідність закладки фундаменту. Вибір його конструкції визначається декількома факторами: типом паркану, його габаритами, вимогами до несучої здатності огорожі та іншіми.
У фундаментів різних типів є свої особливості, переваги та недоліки. Саме їх ми й коротко охарактеризуємо в даній статті.
Фундамент для паркану – це підземна конструкція, яка закладається при підготовці до спорудження огорожі або безпосередньо при її монтажі. Вона виконує дві основні функції:
Таким чином, до фундаменту для паркану можна висувати ті ж самі вимоги, що й до фундаменту будь-якої будівлі:
Крім обов’язкових вимог варто врахувати також інші побажання до несучої основи. Як правило, фундаменти для парканів роблять з недорогих матеріалів по відносно простим технологіям. Це сприяє скороченню витрат на огорожу ділянки.
Від того, наскільки правильно був підібраний фундамент, а також від дотримання технології його облаштування безпосередньо залежать міцність, та довговічність паркану. Оптимальний тип капітальноі основи визначається в першу чергу типом самої огорожі.
Нижче ми розглянемо найбільш часто популярні різновиди фундаментів, звернувши увагу на особливості їх конструкції, а також на переваги та недоліки.
Легкі паркани – сітчасті, гратчасті, металеві (суцільні та вентильовані) та інші – найчастіше монтуються на стовбувбурній підставі. Конструкція такого фундаменту гранично проста:
Після того як бетон набере проектну міцність, можна приступати до монтажу паркану. Набір міцності займає не менше 28 діб, але при певній вправності та акуратності монтувати секції на забетоновані опори можна вже через 2 тижні.
На м’яких та рухливих грунтах використання стовпчастого фундаменту для паркану буде недоцільним. Вся справа в тому, що рухливі ґрунтові маси можуть впливати на підземні бетонні стовпи, викликаючи їх нахил або просідання.
Також стовпчасті конструкції не застосовують при зведенні огорож з важких матеріалів – бетону, цегли, каменю та інших. Пов’язано це з тим, що кам’яний або бетонний паркан надає значне навантаження на основу, та стовпи відносно невеликого діаметру не можуть забезпечити оптимально її розподіл.
В цьому випадку закладають або стрічкові, або стрічково-стовпчасті фундаменти.
Стрічковий фундамент за своєю конструкцією аналогічний основам, які закладаються під житлові будинки та господарські споруди (з поправкою на менше заглиблення та ширину):
Після висихання бетону на такій основі можна зводити навіть дуже важкий паркан: стрічкова конструкція забезпечить йому необхідну стабільність та довговічність.
Стрічково-стовпчастий фундамент являє собою комбінацію з двох варіантів, описаних вище:
Ще один різновид капітальних конструкцій, придатних для облаштування важких, масивних парканів – бутові фундаменти. Робляться вони так:
Бутовий фундамент для паркану – це важка та масивна конструкція. Незважаючи на високу трудомісткість кладки, її часто обираюсь саме для високих огорож з цегли, бетону або каменю. Така основа виходить дуже міцною та майже вічною : термін її служби (а значить, також служби забору) обчислюється десятиліттями.
Пальово–ростверкові основи найчастіше закладають під будинки та інші капітальні споруди. Але якщо вам потрібно встановити паркан на складному грунті, забезпечивши стабільність огорожі – розгляньте й цей варіант:
По периметру ділянки наноситься розмітка, що визначає крок установки паль.
При закладці фундаменту для паркану досить часто одночасно з монтажем підземної конструкції встановлюються вертикальні опори. Стовпи, які застосовуються для цього, повинні бути досить міцними та довговічними – так що підбирають їх саме за таким принципом.
Є кілька варіантів опорних конструкцій, та для кожного характерні як переваги, так і недоліки:
Вибір фундаменту для паркану та опорних конструкцій, до яких будуть кріпитися секції, безпосередньо визначає й надійність, та довговічність всієї огорожі. Саме тому перед початком роботи варто уважно вивчити як саму конструкцію огорожі, так і ділянку, на якій вона буде встановлена. Це дозволить обрати правильну схему монтажу та уникнути прикрих помилок.