Як перевірити якість оцинкованої сталі?
20 Червня, 2023
1602  

Як перевірити якість оцинкованої сталі?

Оцинкована сталь – матеріал, який активно застосовується при виробництві виробів для будівельних та оздоблювальних робіт. Саме оцинкований сталевий лист – основна сировина для виготовлення фасадних панелей, деталей для металевих огорож та  ін.

В одночас  від якості оцинковки безпосередньо залежать не тільки механічні характеристики виробів, а й їх довговічність. Цинкове покриття запобігає розвитку корозійних процесів, і якщо воно буде досить якісним – то і фасадні панелі, та стельові рейки,  ламелі металевої огорожі можуть прослужити дуже довго навіть при регулярному контакті з вологою та перепадах температури.

Параметри оцинкованої сталі

Вибір якісного оцинкованого металу для виготовлення будь-яких виробів дуже важливий. Так, низькосортна продукція коштує дешевше, і спроби її використання дозволяють знизити собівартість готової продукції. Але на практиці зазвичай виявляється, що низька якість цинкового покриття призводить до зниження ефективності захисту від корозії. В результаті економія виявляється сумнівною: вироби значно раніше починають іржавіти, вимагати ремонту або заміни.

Важливо! Низька якість цинкового покриття завдає шкоди  металу, на який наноситься полімерний шар (поліестер, пластизол, ПВДФ). Пов’язано це з тим, що низька зв’язаність основи та оцинковки призводить до відшарування полімерного шару.

otsinkovka metalla 2

Якість оцинкованого металу визначається рядом нормативів. Найбільш важливими будуть:

 • ДСТУ Р 52246-2004 «Прокат листовий гарячеоцинкований».
 • ДСТУ Р 52146-2003. «Прокат тонколистовий холоднокатаний та холоднокатаний гарячеоцинкований з полімерним покриттям з безперервних ліній».
 • ДСТУ 14918-80. «Сталь тонколистова оцинкована з безперервних ліній. Технічні умови » та ін.

У цих та інших документах містяться відомості про те, яким вимогам повинна відповідати оцинкована сталь. У цьому розділі ми коротко охарактеризуємо найбільш важливі параметри.

Перший аспект – якість сталевої основи. Цинкуванню можуть піддаватися будь-які вироби, але для виробництва профільованної продукції використовується листова сталь товщиною від 0,4 до 2,0 мм. Ідеальним варіантом буде застосування металу, призначеного для холодного штампування (ХШ) або холодного профілювання (ХП). Також допускається використання сталі загального призначення (ОН).

kazestvo-stali

Наступний важливий нюанс – тип складу якій наноситься:

 • Найчастіше при виконанні будівельно-оздоблювальних матеріалів використовується гарячоцинкове покриття (ГЦ).
 • Іноді в якості альтернативи застосовується залізоцинкове покриття (ГЖЦ) яке теж наноситься гарячим способом

Але ключовий параметр, від якого залежить міцність покриття, та ефективність захисту від корозії – це товщина оцинковки. За цим параметром оцинковану сталь ділять на 3 класи

КласВитрата цинкового покриття, г / м2Товщина цинкового шару, мкм
240-6010-18
1258 – 57018-40
П (підвищений)570-85540-60

Чим вище клас покриття, тим вища собівартість металу (а значить, і виробів з нього), але тим більше буде надійність та ефективність захисту сталевої основи від корозії.

Лабораторні методики контролю

Визначення якості захисного цинкового покриття – важливе завдання, що стоїть перед співробітниками ВТК та підприємств, які виробляють сировину, та  компаній, які займаються переробкою такого металу. Для перевірки якості покриття використовуються методики контролю, описані в ДСТУ  9.307-89.

kazestvo-stali

Ось найбільш популярні  технології застосування:

 1. Магнітний метод перевірки товщини цинкового покриття. Метод заснований на реєстрації зміни магнітного опору в залежності від товщини покриття. В якості вимірювальних приладів використовують магнітні товщиноміри. Відносна похибка методу – +/- 10%.
 2. Металографічний метод контролю товщини покриття. З оцинкованого листа або готового виробу вирізається зразок, який потім шліфується для отримання чіткої картини поперечного перерізу. Шліф зрізу вивчається під мікроскопом з проведенням вимірів.
kazestvo-stali

3. Гравіметричний метод оцінки якості покриття полягає в порівнянні мас зразка до нанесення покриття та  після обробки, або порівняння мас обробленої деталі після нанесення оцинковки та після зняття цинкового покриття із застосуванням розчину хлористої сурми.

4. Контроль хімічного складу розплаву, що застосовується при цинкуванні (частка цинку повинна становити не менше 98%).

5. Контроль якості зчеплення покриття з основою. Для цього на поверхню наноситься сітка подряпин (використовується сталеве вістря, відстань між подряпинами має становити від 2 до 3 мм, глибина – до сталевої основи). Зразок з товщиною покриття до 50 мкм визнається якісним, якщо при нанесенні 5-7 подряпин між ними не відшаровується оцинковка.

Важливо! Також для контролю якості зчеплення покриття з основою застосовуються щітки-карцовкі (латунні або сталеві, швидкість обертання до 1500-2800 обертів у хвилину) та поворотні молотки. Вибір методики контролю залежить від товщини металевої основи та від товщини захисного цинкового шару.

6.Метод нагріву. Зразок, якість якого перевіряється в ході експерименту, нагрівають до 190 ° С та  витримують при такій температурі протягом 45-60 хвилин. Після охолодження на повітрі на поверхні цинкового захисного шару не повинно з’являтися відшарованих  або роздутих ділянок.

Як перевірити якість стали самостійно?

Основний недолік  більшості лабораторних методик, які використовуються при контролі якості цинкового покриття – висока складність. Реалізувати їх «в домашніх умовах» не вийде, тому дуже часто при купівлі сировини або готової продукції замовники орієнтуються тільки на маркування виробів, зазначених  в документах.

Але все ж оцінити – нехай й  приблизно – якість оцинковки можна навіть поза лабораторією, та  буквально за кілька хвилин. Найбільш простим, доступним й надійним способом буде візуальний огляд (його, до речі, застосовують і при контролі якості по ДСТУ).

Важливо! Оглядати оцинкований лист потрібно з відстані не  більш 25-30 см, при достатньому освітленні (природньому або штучному).

При візуальному контролі звертаємо увагу на:

 1. Рівномірність нанесення оцинковки. Якщо на поверхні листа або виробу є необроблені ділянки, то це свідчить про неякісну підготовку поверхні до оцинкування. Саме на цих ділянках корозія буде розвиватися швидше за все.
 2. Відсутність різнотовщинності. Візуальна товщина цинкового покриття повинна бути приблизно однаковою по всіх площах.
 3. Відсутність дефектів. До дефектів відносяться здуття, напливи, раковини, включення, пористі ділянки та  ін. Присутність таких артефактів в значній кількості свідчить про низьку культуру виробництва – найчастіше дефекти виявляються при недостатній чистоті складу, який застосовується для оцинковки металу.
 4. Рівномірність малюнка оцинковки. Залежно від складу, що застосовується для оцинковки металу, малюнок може відрізнятися (за кольором, візерунком, блиском , текстурою). Важливо, щоб ці параметри були однакові на всій обробленій  поверхні.
kazestvo-stali

Важливо! Цей пункт застосовується тільки для металу, який був оброблений порівняно нещодавно. Згодом відтінок захисного покриття практично вирівнюється.

Також візуально може підлягати   оцінюванню товщина захисного покриття. Так, тонкошарове нанесення ускладнює точну оцінку якості за цим параметром без використання спеціальних приладів (мікрометр, товщиномір). Тому бажано:

 • Або придбати спеціальний товщиномер, що дозволяє працювати з цинковими та залізоцинковими покриттями. Такі прилади часто продаються в автомагазинах для перевірки якості протикорозійної обробки  корпусу машин.
 • Або оцінювати товщину оцинковки в порівнянні з еталонним зразком (точність буде теж невисокою, але все ж краще, ніж без еталону)
kazestvo-stali

Ще один «народний» метод – механічна оцінка міцності. Простіше кажучи, береться сталевий інструмент, яким намагаються зішкребти цинкове покриття з металевої основи аналог нанесення сітки подряпин, прописаної в ДСТУ). Якщо метал досить якісний, то загартована сталь, звичайно, зможе подряпати  оцинкування (особливо при достатньому зусиллі), але досягти  відшарування матеріалу не вийде. А ось при порушенні технології гарячого оцинкування покриття буде відшаровуватися від основи характерними пластинами.

Недолік  цієї методики полягає в тому, що вона індикативна, тобто дозволяє відрізнити тільки дуже низьку якість оцинкованої сталі. З іншого боку, при купівлі  досить дешевої сировини цей метод дозволить «відібрати» самий відвертий брак.

Ефективні способи перевірки якості тонколистового металу

Досвідчені будівельники знають наскільки важливо мати надійний та якісний тонколистовий метал для будівельних та промислових проектів. Неправильний вибір металу може призвести до проблем зі згинанням, корозією, а навіть загрожувати безпеці. Далі — експертні поради щодо перевірки якості тонколистового металу, які допоможуть вам зробити правильний вибір та забезпечити надійність вашого проекту.

 • Перевірка товщини: Товщина тонколистового металу є одним з найважливіших критеріїв якості. Використовуйте мікрометр або інші точні вимірювальні пристрої для визначення фактичної товщини металу. Перевірте, чи відповідає вимогам зазначена товщина на етикетці або у технічних документах. Пам’ятайте, що навіть незначне відхилення може вплинути на стійкість та міцність металу.
 • Хімічний склад: Правильний хімічний склад тонколистового металу є ключовим чинником його якості. Переконайтеся, що хімічний склад відповідає вашим потребам та вимогам проекту. Порівняйте заявлений склад з національними та міжнародними стандартами. Необхідно враховувати пропорції важливих елементів, таких як вуглець, марганець, силіцій та інші домішки, оскільки вони впливають на властивості та зносостійкість металу.
 • Поверхнева якість: Особлива увага повинна бути приділена поверхневій якості тонколистового металу, оскільки будь-які дефекти можуть погіршити його функціональність та зовнішній вигляд. Огляньте метал у яскравому світлі, шукаючи подряпини, шліфованість, нерівності та інші дефекти. Деякі стандарти мають встановлені категорії якості поверхонь, які можуть бути використані для порівняння.
 • Міцність та довговічність: Вибір металу з високою міцністю та довговічністю є необхідним для будь-якого проекту. Ознайомтесь з межами текучості, межами міцності та властивостями ударостійкості металу. Ці показники вказують на його здатність витримувати навантаження, опір пошкодженням та стійкість проти тріщин.
 • Сертифікація та стандарти: Переконайтеся, що тонколистовий метал має відповідні сертифікати та відповідає національним та міжнародним стандартам якості. Перевірте, чи є метал сертифікованим відповідними органами і чи відповідає він вимогам вашого проекту. Ретельно ознайомтесь з усіма документами та сертифікатами, які підтверджують якість та походження металу.

Перевірка якості тонколистового металу може бути здійснена за допомогою різноманітних приладів та інструментів. Нижче перераховані кілька основних приладів, які можуть бути використані для оцінки якості тонколистового металу:

 1. Мікрометр: Мікрометр є вимірювальним приладом, що дозволяє точно визначити товщину тонколистового металу. Він забезпечує вимірювання у міліметрах або мікрометрах і дозволяє здійснювати точні вимірювання відстані між протилежними поверхнями металу.
 2. Люмінофоресцентна лампа: Люмінофоресцентна лампа використовується для огляду поверхні тонколистового металу, щоб виявити неправильності, включаючи тріщини, подряпини та інші дефекти. Вона виділяє спеціальне світло, яке розкриває навіть найдрібніші пошкодження, що допомагає виявити потенційні проблеми якості.
 3. Імпульсний ехолот: Імпульсний ехолот (також відомий як дефектоскоп) використовується для виявлення внутрішніх дефектів у тонколистовому металі, таких як тріщини, пори, включення повітря тощо. Цей прилад генерує високочастотні звукові хвилі, які проникають у метал та повертаються назад, залежно від наявності дефектів. Результати аналізуються, щоб виявити й оцінити проблеми якості.
 4. Магнітний товщиномір: Магнітний товщиномір використовується для вимірювання товщини феромагнітних матеріалів, включаючи тонколистовий метал. Він базується на принципі зміни магнітного поля при розміщенні на поверхні металу. За допомогою цього приладу можна швидко і точно визначити товщину металу без необхідності прямого контакту.
 5. Випробувальна машина на розтяг: Випробувальна машина на розтяг використовується для визначення механічних властивостей тонколистового металу, таких як межа текучості, межа міцності, показник ударостійкості тощо. Цей прилад застосовує навантаження на зразок металу, випробовуючи його на розтяг або інші механічні впливи, щоб оцінити його стійкість та міцність.

Використання цих приладів допоможе вам ефективно перевірити якість тонколистового металу, виявити можливі дефекти та забезпечити надійність вашого проекту. Проте, слід мати на увазі, що деякі прилади можуть бути більш складними у використанні та вимагати певного рівня експертизи, тому краще звернутися до фахівців для точних вимірювань та аналізу.

Висновок

При перевірці якості тонколистового металу, немає місця компромісам. Враховуючи критерії, такі як товщина, хімічний склад, поверхнева якість, міцність та довговічність, а також сертифікацію та стандартизацію, ви забезпечите успіх вашого будівельного проекту. Завжди звертайтесь до фахівців та дотримуйтесь рекомендацій виробників. Будьте пильними та вкладайте час і зусилля у перевірку якості металу, щоб забезпечити безпеку, міцність та надійність вашого проекту.

Контроль якості оцинкованої сталі дуже важливий як і  для виробника продукції для будівельних та  оздоблювальних робіт, так і для покупця. У першому випадку важливо визначити, наскільки фактичні характеристики покриття відповідають заявленим, у другому – зрозуміти, чи зможе ефективно протистояти зовнішнім впливам, в першу чергу перепадам температури та корозії. У будь-якому випадку навіть при відсутності спеціальних інструментів можна оцінити якість оцинковки, та зробити вибір на користь більш довговічних – нехай й кілька більш дорогих – виробів!

author
Anetzel
Про автора:

Маркетолог предприятия “Мехбуд”. Квалифицированный эксперт по общению с клиентами и партнерами. Всегда готова к общению и сотрудничеству.

Детальніше
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі