При обробці приміщень, яка передбачає монтаж панельної стелі, необхідно врахувати також такий аспект як освітлення. Якщо на капітальне стельове перекриття можна було встановити практично будь-який накладний або підвісний світильник, то після монтажу підвісної системи з встановленими панелями ситуація змінюється кардинально.
Використання традиційних підвісних ламп та накладних стельових конструкцій на панельних стелях нераціонально. Замість них має сенс застосовувати спеціальні світильники, які будуть як більш доречними з точки зору дизайну, так і більш функціональними.
Про вибір, монтаж та основні переваги таких світильників ми розповімо в нашій статті.
Перш за все варто розібратися, за якими принципами має бути побудована система освітлення підвісної стелі. Звичайно ж, все залежить від того, для якого приміщення ми розробляємо проект, але деякі базові установки залишаться незмінними:
Це — загальні принципи побудови системи освітлення. Про конкретні приклади реалізації задачі розкажемо нижче.
Панельні стелі найчастіше встановлюють в приміщеннях великої площі, для яких необхідно інтенсивне освітлення. З цієї причини власники таких приміщень прагнуть використовувати освітлювальні прилади з максимальною енергоефективністю. Це стало можливим з виходом на масовий ринок світлодіодних технологій
Найпростішим світлодіодним світильником є LED-стрічка. Вона являє собою гнучку стрічку зі світлодіодами, з’єднаними провідниками і покритими захисним шаром.
При підборі LED-стрічок для освітлення панельної стелі необхідно враховувати:
Монтуються стрічки досить просто:
Освітлення встановлюється або по периметру стелі, в спеціальній ніші або плінтусі, або на самій поверхні панелей. У другому випадку стрічка укладається в спеціальні профілі, закріплені між панелями, та закривається прозорими вставками
У освітлення панельної стелі з використанням LED-стрічок є ряд переваг:
⦁ Висока енергоефективність.
⦁ Простота монтажу.
⦁ Широкі можливості для світлового дизайну приміщень.
⦁ Низький рівень витрат.
З іншого боку, використання LED-стрічок не завжди виправдано для основного освітлення. Все-таки такі стрічки більше підходять для контурного підсвічування – або декоративного ,чи функціонального.
Другий варіант освітлення стелі з панелей – встановлення врізних світильників. Конструкція таких приладів досить проста:
Раніше в якості врізних конструкцій використовувалися світильники з лампами розжарювання або енергозберігаючими лампочками. Але сьогодні велика частина таких виробів орієнтована на використання світлодіодних ламп – або з універсальними цоколями (E14), чи штирковими (GU4, GU5,3, GU10).
Вибір моделі залежить від того, який функціонал нам потрібен. За функціональним можливостям врізні світильники на стелю для підвісних панельних стель діляться на:
Незалежно від обраного типу конструкції монтуються вони по універсальної схемою:
Після встановлення стельових панелей в отвори виводяться дроти. Провідники підключаються до клем світильника, після чого світильник заводиться в отвір стельової панелі. Найчастіше фіксація забезпечується розпірним механізмом: пружина розгинає кріплення, які притискають корпус до стельової панелі.
Використання точкових врізних світильників на підвісному панельному стелі цілком виправдано. У такого рішення є ряд переваг:
На жаль, є у такого рішення і недоліки:
Найбільш сучасний варіант освітлення для підвісної стелі з панелей – це LED-панелі. Використання таких приладів дозволяє при мінімальному рівні енерговитрат вирішити задачу освітлення великої площі. LED-панелі приходять на зміну світильників з лампами денного світла, які раніше масово встановлювалися в комерційних (ТРЦ, магазинах, кафе) та громадських будівлях.
Особливості конструкції LED-панелі:
Монтуються LED-панелі досить просто:
Незважаючи на високу вартість LED-панелей, саме їх розглядають в якості пріоритетних варіантів для освітлення панельних стель великої площі. На користь такого рішення свідчать такі аргументи:
За великим рахунком, комбінувати наведені освітлювальні прилади та лементи підвісних стель можна за різними схемами. Але є декілька усталених варіантів:
Окремо варто сказати про нещільні підвісні стелі — кубоподібні та «Гриль’ято». Так, в них теж можна монтувати вбудовані лампи та встановлювати LED-панелі. Але варто заважати на вільний простір між елементами стелі:
Підбір освітлення для панельної стелі безпосередньо залежить від тих завдань, які повинні вирішувати світильники. Використовуючи сучасні рішення, ви не тільки забезпечуєте ефективне освітлення приміщення великої площі, а й значною мірою визначаєте його зовнішній вигляд. Крім того, продуманий вибір освітлювальних приладів дає змогу заощаджувати електроенергію при збереженні комфортного рівня освітлення.