Стелі для кухні ресторану та кафе
25 Квітня, 2023
1167  

Стелі для кухні ресторану та кафе

Встановлення металевих стель на кухнях ресторанів та кафе повинно відповідати певним нормативним документам та вимогам, щоб забезпечити безпеку та комфорт для персоналу та відвідувачів. Основні нормативні документи, які регулюють встановлення металевих стель на кухнях ресторанів та кафе, наведено нижче:

 1. ДБН В.2.6-98:2013 “Металоконструкції. Основні положення проектування”. Цей документ містить вимоги до проектування металоконструкцій, включаючи вимоги до конструкцій стель.
 2. ДБН В.2.2-16:2017 “Будівництво плавальних басейнів та фонтанів”. Цей документ містить загальні вимоги до проектування та будівництва спортивних та рекреаційних закладів, включаючи вимоги до стель.
 3. Санітарні норми та правила СНиП 2.04.05-91 “Обладнання кафе, барів та ресторанів. Санітарні вимоги”. Цей документ містить санітарні вимоги до обладнання кафе, барів та ресторанів, включаючи вимоги до матеріалів, з яких виготовляються стелі.
potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe

Навіть в приватному будинку або квартирі при проектуванні обробки кухні варто враховувати особливий мікроклімат в цьому приміщенні. Що ж говорити про кухні в кафе, ресторанах та інших закладах громадського харчування?

Однією з проблем, яку доводиться вирішувати на стадії проектування, є обробка стель в кухнях та  харчоблоках. Стельова обробка страждає від таких факторів як висока температура та вологість в першу чергу, тому перелік матеріалів і технологій, які можуть використовуватися при вирішенні цього завдання, буде обмежений.

У нашому огляді ми проаналізуємо основні вимоги до таких стель (включаючи ті, які регламентовані чинним законодавством) і наведемо кілька варіантів обробки для кафе та  ресторанів у закритій (що знаходиться в окремому приміщенні) або відкритій кухні.

Важливі особливості стельової обробки в кухнях

Щоб зрозуміти, в чому полягають складності вибору стелі для кухні в закладах громадського харчування, потрібно проаналізувати найбільш важливі фактори, що впливають на обробку. це:

 • Високі температури (особливо над грилями, печами та поверхнями для приготування їжі).
 • Фонова висока вологість.
 • Періодичне потрапляння на поверхню стелі пари та  крапель води.
 • Необхідність підтримки санітарного стану.
 • Необхідність монтажу стельового обладнання – витяжок, вентиляційних каналів, освітлювальних приладів.
potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe

Виходячи з цього, практично повсюдно (виключаючи, мабуть, приміщення з мінімальною висотою) проектувальники відмовляються від обробки капітальних перекриттів на користь стель з підвісними конструкціями. Це дозволяє  розміщувати обробку на каркасі розраховуючи, щоб за нею можна було розмістити будь-які необхідні комунікації.

Вимоги до стелі в зоні приготування їжі

Вимоги до обробки харчоблоків та інших аналогічних приміщень (сюди відносяться кухні у кафе та  ресторанах) досить детально прописані в нормативах. Основних документів тут кілька:

 • ДБН В.2.2-25: 2009. Будинки та  споруди. Підприємства харчування (Заклади ресторанного господарства).
 • СанПіН 42-123-5777-91. Санітарні правила для підприємств громадського харчування
 • ДБН В.1.1.7-201. Пожежна безпека об’єктів будівництва.

Саме ці 3 нормативи  можна взяти за основу, формуючи перелік вимог до обробки таких приміщень в цілому та  оформлення стель в кухнях зокрема:

potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe
 • Мінімальна висота від підлоги до стелі (в його нижній частині – якщо конструкція передбачає наявність декількох рівнів) повинна становити від 2 до 2,5 м. Це потрібно враховувати, встановлюючи підвісну стелю в приміщенні з невеликою висотою.
 • Для обробки стелі можуть використовуватися тільки матеріали, які не займаються, не горять та не підтримують горіння. Саме цей пункт накладає основні обмеження при виборі матеріалів для оформлення кухонних стель.
 • У кухнях, зонах видачі, а також над барними стійками стелі повинні бути виготовлені з вологостійких матеріалів.
 • Для підтримання належного санітарного стану харчоблоків необхідно періодично виконувати вологе прибирання приміщення із застосуванням миючих та  дезінфікуючих засобів. Відповідно, стельові конструкції повині  бути стійкими до їх впливу.

Зверніть увагу! Використання в обробці стель пористих матеріалів буде небажаним, оскільки воно значно ускладнює ефективну очистку поверхні від жиру та інших органічних забруднень.

Конструкція стелі повинна допускати розміщення комунікацій – або приховане, з фіксацією на несучому стельовому перекритті, або відкрите. Це ж стосується вбудованих освітлювальних приладів.
Кольорове рішення стелі повинна бути максимально сприятливим для підвищення працездатності та зниження стомлюваності персоналу. Як правило, стелі в кухнях ресторанів та кафе обробляють панелями, пофарбованими в матовий білий або світло-сірий колір. Таке кольорове  рішення не знижує рівень освітленості та  дозволяє позбутися від відблисків.
В цілому ж ситуація цілком типова: при проектуванні стельової обробки доводиться шукати баланс між дизайном приміщення, функціональністю, фінансовими можливостями та вимогами нормативів. Як це можливо  зробити – розглянемо в наступному розділі.

potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe

Основні вимоги, які повинні дотримуватись при встановленні металевих стель на кухнях ресторанів та кафе, включають:

 • Матеріали: металеві стелі повинні бути виготовлені з матеріалів, які відповідають санітарним вимогам та не мають шкідливого впливу на здоров’я людей. Металеві плити з покриттям з фарб або лаків є популярним вибором для кухонних стель.
 • Конструкція: металеві стелі повинні бути розраховані на вагу світильників та іншого обладнання, яке буде встановлюватись на них. Конструкція металевих стель повинна бути міцною та стійкою до впливу вологості та тепла, які є невід’ємними частинами роботи на кухні.
 • Вентиляція: металеві стелі повинні бути розраховані з урахуванням необхідності вентиляції на кухні. Вони повинні мати відповідний відсік для встановлення вентиляційних каналів, що забезпечують правильну циркуляцію повітря та зменшують негативний вплив вологості та тепла на стіни та стелі.
 • Гігієна: металеві стелі повинні бути легко очищуватись від пилу, жиру та забруднень, що зазвичай знаходяться на кухні. Вони повинні мати гладку поверхню без вибухів та виемок, що можуть збирати бруд. Для забезпечення гігієни на металевих стелях не повинні утворюватись конденсат, грибок, пліснява та інші забруднення.
 • Протипожежна безпека: металеві стелі повинні відповідати вимогам протипожежної безпеки. Вони повинні бути обладнані спеціальними системами пожежогасіння та забезпечення доступу для пожежної охорони.

Оптимальні рішення

Для початку опишемо рішення, яке на практиці реалізується рідко. Іноді, при недостатній висоті приміщення, відмовляються від установки підвісної стельової конструкції на користь обробки капітального перекриття. В цьому випадку стеля вирівнюють штукатуркою, потім шпаклюють і або фарбують, або білять.

Рішення це складно назвати оптимальним, оскільки так всі комунікації доводиться розміщувати на увазі. Крім того, при активній готуванні побілка або фарба будуть активно забруднюватися, а очистити їх без пошкоджень буде вельми складно. Вихід один – періодичне проведення косметичного ремонту.

potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe

У решті випадків стеля в кухні кафе чи ресторану оздоблюють підвісною конструкцією. Найрідше для обшивки використовують деревину:

 • По-перше, це дорого.
 • По-друге, дерев’яні панелі стельової обшивки необхідно обробляти не тільки вогнезахисними просоченнями, але і складами, які захищають від вологи.

Ось чому дерев’яне оздоблення – це варіант, який використовують тільки в дизайнерських цілях, наприклад, в ресторанах народної кухні, «мисливських будиночках», колибах та  ін.

Пластикові панелі для стельової обшивки в кухні використовувати не можна через їхню високу горючость. Застосування волокнистих плит (типу «Армстронг») або гіпсокартонної обшивки теж буде недоцільно, оскільки пористі матеріали не володіють достатньою вологостійкістю та накопичують забруднення.

potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe

Оптимальне рішення – монтаж підвісної стельової конструкції на основі металевих панелей. Відмінним вибором можуть служити панелі від заводу «Мехбуд», виготовлені з алюмінію або оцинкованої сталі та  покриті захисно-декоративним полімерним складом:

 • Міцність конструкцій такого типу достатня, щоб уникнути деформацій стелі.
 • Металева обшивка володіє абсолютною вогнестійкістю, тобто на 100% задовольняє вимогам пожежної безпеки.
 • Полімерне покриття забезпечує стелі максимальну вологостійкість і та захист від корозії.
 • Стелю  можна фарбувати в будь-який колір. Але для кухонь оптимальними будуть світлі відтінки з матовою (тобто не даючи  відблисків) текстурою.

Різновиди металевих стель для кухонь: варіанти дизайну

Якщо говорити саме про металеві стелі, то в кухнях кафе та ресторанів зазвичай монтуються:

potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe
 • Рейкові конструкції. Вони підходять для невеликих кухонь, які можна обробляти з застосуванням вузьких металевих рейок. Рейкова стеля охайно  виглядає, в одночас  служить довго та  добре переносить вологе прибирання із застосуванням миючих засобів.
 • Касетна або панельна стеля – універсальне рішення для кухонь з досить великою площею. Великогабаритні касети відмінно підходять для стельової обробки, формуючи рівну поверхню. Разом з тим  мінімальна кількість стиків полегшує підтримку стелі в санітарному стані.

Використання кубообразних стель та  систем «Грільято» на кухнях обмежена – в першу чергу через те, що в таких конструкціях жир, зважений в повітрі, проникає в застельовий простір. Так що їх застосовують:

 • У тому випадку, якщо кухня є частиною єдиного простору, тобто проглядається із залу для відвідувачів, та вимагає певного дизайнерського оформлення.
 • При наявності ефективної витяжки, яка відразу видаляє забруднене повітря.
 • В іншому ж і кубообразні стелі, та  стелі «Грільято» відмінно підходять для приміщень з високою вологістю та  високою температурою.

Освітлення та вентиляція як елементи оздоблення стелі

Ще один важливий нюанс при виборі стельової обробки для кухні – необхідність монтажу додаткового обладнання:

При приготуванні їжі дуже важливо, щоб робоча область була ефективно освітлена. Використання підвісних стель з металу (касетних та рейкових) полегшує монтаж вбудованого освітлення. Для цього можуть використовуватися приховані точкові світильники спрямованого світла, або LED-панелі стандартного розміру, що висвітлюють велику площу.
Це ж стосується й витяжки. Замість стельових касет або фрагментів рейок можуть бути встановлені решітки повітрязбірників. У цьому випадку сама витяжка розміщується за межами кухні, а гаряче  брудне повітря видаляється з  приміщення по системі труб, що зручніше та безпечніше.

potolki-v-kyhnyu-restorana-kafe

В асортименті стельових конструкцій від заводу «Мехбуд» ви без зусиль знайдете достатню кількість варіантів для обробки стелі в кафе, ресторані, їдальні або іншому закладі громадського харчування. При цьому монтаж металлокассет, панелей або стельових рейок забезпечить повну відповідність обробки приміщення вимогам діючих нормативів.

author
Anetzel
Про автора:

Маркетолог предприятия “Мехбуд”. Квалифицированный эксперт по общению с клиентами и партнерами. Всегда готова к общению и сотрудничеству.

Детальніше
5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі