Вибираючи матеріали та технології, які будуть застосовуватись у фасадній обробці, у 2025 році потрібно враховувати цілий комплекс факторів. На першому місці, звичайно, доступний бюджет — але також важливо взяти до уваги стійкість фасаду до навантажень та зовнішніх факторів, зовнішній вигляд, простоту догляду тощо. Власне, революційних змін тут не намічається — тенденції та тренди, актуальні для минулих років, зберігатимуться і проявлятимуться дедалі явніше.
Передбачати, які матеріали частіше вибиратимуть для фасадного оздоблення у 2025 році — завдання невдячне. Ринок досить динамічний, поява нових гравців та зміни цін на сировину (насамперед метал з полімерним покриттям та якісне фасадне скло) вносять свої корективи. Але все ж таки експерти в цій галузі відзначають кілька важливих трендів:
Компанії, що працюють у цьому сегменті ринку, зокрема завод «МехБуд», пропонують достатню кількість рішень для оформлення фасадів. На які варіанти варто звернути увагу в 2025 році — розповімо в наступних розділах.
Приватні будинки — насамперед через невелику площу фасадів — наступного року можна обробляти практично будь-якими матеріалами. Але все ж таки варто звернути увагу на більш сучасні рішення: так, вони дорожчі, зате вкладення будуть окуплятися за рахунок більшого терміну служби фасадного оздоблення, а також економії на обігріві/кондиціонуванні.
«Мокра» технологія (утеплення полістирольними/мінераловатними плитами під штукатурку) сьогодні міцно влаштовувалася в економ-сегменті. Так, її ще застосовують, і досить часто — але це саме той варіант, який вибирають через брак грошей. Якщо ж фінанси дозволяють, то вибір роблять на користь фасаду, що вентилюється. А як обшивка використовують:
Останні два варіанти стають все більш популярними через ціну, що поступово (нехай і потроху) знижується. Крім того, обшивка металосайдингом або касетами дозволяє імітувати обробку натуральним деревом – використання технології Printech дає можливість робити металеве оздоблення практично невідмінним від дерев’яного.
При оздобленні фасадів багатоквартирних будинків, як ми вже акцентували раніше, пріоритетом стає мінімізація витрат. Це ж стосується багатьох громадських будівель, особливо в бюджетній сфері: якщо вибір стоїть між відсутністю реконструкції та штукатурним оздобленням з утепленням, то буде обраний другий варіант.
Але навіть у цій сфері у 2025 році вектор очевидний:
Промислові об’єкти (виробничі приміщення, склади, цехи тощо) у 2025 році (якщо вірити прогнозам експертів будівельного ринку) продовжать активно реконструювати. При цьому фасадам приділятиметься найпильніша увага — витрати на їхнє оформлення можуть бути досить великими, але їх варто розглядати як капітальну інвестицію. Особливих інновацій у 2025 році в цьому сегменті не планується — хіба зростання популярності покриття Cor-ten буде помітним.
Зовсім інша річ — комерційний сектор. Пов’язано це з тим, що сюди належать різні будівлі, починаючи від офісних і торгових центрів і закінчуючи автостоянками, кафе і ресторанами. Найбільш актуальними рішеннями для цієї галузі будуть:
Рейковий фасад продовжує бути одним із найпопулярніших рішень в архітектурі у 2025 році. Він має неймовірну універсальність і може бути використаний як для приватних будинків, так і для комерційних об’єктів. Рейкові фасади ідеально вписуються в сучасні архітектурні концепції, створюючи гармонійні та стильні зовнішні образи будівель.
Переваги рейкового фасаду:
Це рішення залишається актуальним і у 2025 році, продовжуючи бути затребуваним на ринку.
Кубоподібні фасади – це справжнє відкриття у 2025 році. Їх структура та геометрія дозволяють створювати виразні архітектурні елементи, які надають будинкам неповторного вигляду. Кубоподібні елементи створюють глибокі тіні та цікаві візуальні ефекти, які змінюються залежно від кута падіння світла.
Переваги кубоподібних фасадів:
Кубоподібні фасади продовжують набирати популярності у 2025 році, стаючи символом сучасної архітектури.
2025 рік навряд чи буде знаковим для розвитку фасадної галузі — швидше, можна говорити про розвиток і поглиблення трендів, що вже сформувалися. І все ж основною рекомендацією експертів ринку буде поступова відмова від застарілих технологій на користь нових матеріалів. Так, витрати на оздоблення фасадів можуть зрости (втім, не завжди зростання буде великим) — зате термін служби будівлі збільшиться. А про дизайнерські переваги таких фасадів — скляні, облицьовані металокасетами або панелями-жалюзі й говорити не варто!