Сталь COR-TEN
30 Серпня, 2023
761  

Сталь COR-TEN

Сталь COR-TEN (Corten) – це високоміцний сплав, що складається із заліза, міді, хрому та фосфору, який має високу стійкість до атмосферних впливів. Назва “COR-TEN” походить від слів “corrosion resistance” (стійкість до корозії) та “tensile strength” (міцність на розтягування). Ця сталь отримала свою назву завдяки властивостям, які роблять її стійкою до корозії та дозволяють зберігати її міцність навіть за екстремальних умов.

Сьогодні COR-TEN є популярним матеріалом у сучасній архітектурі та дизайні інтер’єру. Його використовують для створення будівель, мостів, водойм, огорож та багато іншого.

При виготовленні будь-яких виробів зі сталі основним завданням стає захист від корозії. Навіть сталь з антикорозійними доданками  рано чи пізно починає іржавіти на повітрі – а в екстремальних умовах (приморські регіони, вологий клімат, перепади температур) цей процес багаторазово прискорюється.
Але чи завжди іржа – це однозначно зло? Ні, і цьому є підтвердження. Сталь COR-TEN, кортеновска  сталь – це метал, який повинен іржавіти згідно закладеної в нього технології. В одночас шар іржі після формування захищає від окислення більш глибокі шари металу (за принципом патини на мідних і бронзових виробах) – тому з часом міцність конструкції не втрачається.
Про те, як отримують сталь COR-TEN і де її застосовують розповімо в нашій статті.

Технологія виробництва сталі COR-TEN

Сталь COR-TEN започаткували в 1930х роках інженери з американської корпорації U.S. Steel. При розробці матеріалу вони якраз і надихалися принципами утворення патини на старовинних статуях: шар окислів, який формується на мідній чи бронзовій  поверхні, не дає металу окислюватися далі, тому виріб, покритий  патиною, може експлатуватися  сотні років без додаткового захисту.

stall COR-TEN

Ця ідея була покладена в основу стали COR-TEN:

 • Склад металу підбирається з таким розрахунком, щоб він іржавів на повітрі (нехай і повільніше, ніж звичайна сталь).
 • При окисленні на поверхні формується патина.
 • Щільний шар окислів закриває пори на металі, тому основа більше не контактує з киснем.
 • Час формування нерозмиваючого  шару патини – від 18 до 36 місяців, протягом цього терміну бажано захистити метал від механічних впливів та  мінімізувати контакт з опадами.
 • Чим більше часу проходить з початку окислення, тим щільнішою стає патина, та  тим надійнішим  буде захист від корозії.
stall COR-TEN

Основні компоненти. Що входять до складу стали COR-TEN – це власне сталь, а також легуючі добавки. В першу чергу:

 • Мідь – сприяє формуванню патини, забезпечує металу характерний колір, що змінюється з часом.
 • Фосфор – сприяє контрольованому окисленню поверхні.
 • Хром – підвищує стійкість основи металу до корозії, тобто не дає іржі проникати вглиб конструкції, знижуючи її міцність.

Відразу після монтажу сталь COR-TEN виглядає як звичайний метал. Згодом вона починає іржавіти і її відтінок змінюється (чим далі, тим темніше). При використанні кортеновської стали в декоративних цілях можливо штучне зістарювання заготовок чи  конструкцій в заводських умовах

stall COR-TEN

Також інколи з’являється необхідність в захисті плівки окислів, яка формується на металі в перші роки після монтажу (наприклад, якщо мова йде про часто відвідуваний об’єкт, і патина може бруднити руки або одяг людей). У цьому випадку після початку окислення виріб просто покривають безбарвним лаком, який фіксує патину та захищає її від стирання або розмивання. Покриття лаком не зупиняє процес формування патини, тому під шаром лакування виріб поступово темніє.

Переваги кортеновської сталі

stall COR-TEN

З першого погляду кортеновской сталь можна сплутати просто з іржавим металом. Але це далеко не так – у сталі COR-TEN є цілий ряд переваг, які і визначають її популярність в якості будівельного та  оздоблювального матеріалу:
Основна  перевага  – це зовнішній вигляд. Патина, яка формується на металі, за своєю структурою значно відрізняється від звичайної іржі. Вона має більш однорідну та  більш щільну текстуру, тому виглядає в рази привабливіше. Бонусом стає поступова зміна кольору об’єкта, так що дизайнерський потенціал сталі  COR-TEN дуже високий.

stall COR-TEN

Друга перевага – збереження механічної міцності. Звичайна іржа роз’їдає метал, і він поступово стає тоншою, аж до появи наскрізних отворів. COR-TEN – це тонкий шар патини, товщина якого закладена проектом і з часом практично не змінюється – тому міцність несучої конструкції або обшивки не страждає.
Простота обробки – ще одна перевага. Кортенівська  сталь обробляється будь-якими способами, від гнучкості  до зварювання. Обмеження тут практично відсутні – але при роботі з цим матеріалом потрібно враховувати специфіку його окислення.

stal

До інших переваг стали COR-TEN можна віднести:
Деформаційних стійкість.
Корозійну стійкість.
Відсутність у складі металу токсинів і інших потенційно небезпечних речовин.
Довговічність.

Один з істотних недоліків  полягає в тому, що у  процесі формування щільного шару патини оксиди проходять стадію, при якій вони можуть розмиватися або залишати сліди при дотику. Щоб уникнути цього, первинне окислення часто проводять в цехах, штучно зістаріючи  сталь. Або, як було сказано вище, через деякий час після монтажу на поверхню наноситься захисний шар – навіть якщо через деякий час він зітреться, патина вже стане досить щільною.

stall COR-TEN

Де використовується COR-TEN: сучасне оздоблення будівель та інтер’єрні роботи

Жовто-оранжеві, мідно-червоні або практично коричневі сталеві панелі зі сталі COR-TEN – матеріал, який активно застосовують для декорування самих різних об’єктів. Сфера використання кортеновоської сталі дуже широка:

stall COR-TEN
 • По-перше, цей матеріал часто застосовують в якості альтернативи звичайній  сталі при цивільному та  промисловому будівництві.
 • Сталеві панелі і касети використовують для обшивки фасадів – такий фасад поступово змінює свій колір, при цьому зберігає міцність і служить десятиліттями без ремонту. Сталеві панелі, ламелі та стовпи з COR-TEN – відмінний матеріал для виготовлення огороджувальних конструкцій.
 • З кортеновскої сталі останнім часом часто роблять садові меблі. Сталеві лавки виглядають дуже незвично, при цьому за терміном служби часто перевершують вироби з інших металів
stall COR-TEN
 • Формування щільного шару оксидів дозволяє використовувати сталь COR-TEN і в декорі приміщень. Металеві стінові  і стельові панелі з іржавої текстурою відмінно вписуються в інтер’єри в стилі «лофт» та  «стімпанк». У житлових будинках такі рішення використовуються рідко, а ось в оформленні комерційної нерухомості – в першу чергу клубів та ресторанів – COR-TEN знаходить застосування.

Нарешті, сталь COR-TEN – це відмінний матеріал для виготовлення скульптур і інших арт-об’єктів. Тут все залежить від того, передбачається чи безпосередній контакт людей з конструкцією: якщо так, то варто заздалегідь подумати про захист покриття в перші роки після монтажу.

stall COR-TEN

Ось 5 прикладів відомих будівель для яких використовувалась сталь COR-TEN:

 • Штаб-квартира компанії U.S. Steel у Піттсбурзі, США – цей історичний будинок збудований у 1971 році і досі залишається символом використання COR-TEN в архітектурі.
 • Центр Pompidou у Парижі, Франція – фасад будівлі виконаний із сталі COR-TEN, яка дає йому унікальний зовнішній вигляд і робить його відмінним серед інших будівель у місті.
 • Музей Guggenheim в Більбао, Іспанія – цей знаменитий музей, спроектований архітектором Френком Гері, має фасад зі сталі COR-TEN, який відмінно поєднується з навколишнім ландшафтом та додає до будівлі нотки промисловості.
 • Станція метро «Solna Centrum» у Стокгольмі, Швеція – станція метро відома своїми унікальними витягнутими дугами, виконаними із сталі COR-TEN, які підсвічуються вночі, створюючи вражаючий ефект.
 • Будівля «1111 Лінкольн Роуд» у Майамі, США – цей хмарочос із фасадом із сталі COR-TEN отримав безліч нагород за свій унікальний дизайн та став одним із символів Майамі.

Плюс кілька прикладів робіт із використанням Cor-Ten в інтер’єрі популярних будівель:

 • Павільйон сертифікації FSC у Франції – у цьому будинку корпус зроблений із COR-TEN, що відмінно поєднується з навколишньою природою та створює унікальний архітектурний образ.
 • “Camp Adventure Tower” – вежа у Rønnede, Данія. Ця вежа була збудована з використанням стін Cor-Ten, які підкреслюють сміливий дизайн.
 • “Museum Voorlinden” – музей у Вассенеарі, Нідерланди. Внутрішні стіни музею покриті панелями з Cor-Ten, створюючи теплу і приглушену атмосферу.
 • Casa TEC 205 – будинок в Monterrey, Мексика. Цей будинок був оновлений з використанням стін із сталі Cor-Ten, які надають інтер’єру сучасного промислового стилю.
 • “15 Renwick” – житловий комплекс у Нью-Йорку, США. Цей житловий комплекс був збудований з використанням фасаду зі сталі Cor-Ten, який надає будівлі промислового стилю.

Паркани з металу Cor-ten

Cor-ten — це спеціальний вид сталі, який з часом покривається стійкою до корозії патиною. Цей матеріал став популярним в архітектурі завдяки своїм естетичним і функціональним перевагам. Однією з найбільш цікавих застосувань Cor-ten сталі є виготовлення парканів. У цій статті ми розглянемо, чому саме паркани з Cor-ten сталі заслуговують на вашу увагу.

Історія Cor-ten сталі

Cor-ten — це торгова марка сталі, яка була розроблена в 1930-х роках. Основна ідея полягала в тому, щоб створити сталь, яка могла б витримувати вплив атмосферних умов без потреби в додатковому покритті.

Естетичні переваги

 • Натуральний Вигляд. Cor-ten сталь має унікальний “живий” вигляд, який змінюється з часом. Початково метал має сірий колір, але під впливом атмосферних умов він покривається коричнево-червоною патиною.
 • Гармонія з Оточенням/ Такий матеріал ідеально вписується в природні ландшафти, не викликаючи дисгармонії з оточуючим простором.

Функціональні переваги

 • Довговічність. Cor-ten сталь відома своєю високою стійкістю до корозії. Патина, яка покриває метал, служить додатковим захистом.
 • Легкість в обслуговуванні. Паркани з Cor-ten сталі не потребують регулярного фарбування або інших видів обслуговування.
 • Стійкість до Погодних Умов. Цей тип сталі витримує вплив різних погодних умов, від снігу і дощу до сонячних променів.

Cor-ten сталь дозволяє реалізувати різноманітні дизайнерські рішення, від класичних до сучасних.

Ціна на Cor-ten сталь може бути вищою, ніж на традиційні матеріали, але з урахуванням довговічності і мінімальних витрат на обслуговування, це є виправданим вибором.

Паркани з Cor-ten сталі — це інвестиція в довговічність, функціональність і естетику вашого дому або комерційної власності. Цей матеріал не тільки захистить вашу територію, але і стане справжньою окрасою ландшафту.

Фасади з Cor-ten сталі

Cor-ten сталь, відома своєю унікальною здатністю самостійно патинуватися, стала однією з найбільш популярних матеріалів у сучасній архітектурі. Ця сталь використовується не тільки для створення скульптур і мостів, але і для облицювання фасадів будівель. 

Переваги використання Cor-ten сталі для сучасних фасадів:

 • Естетична Вишуканість. Cor-ten сталь додає сучасному фасаду вишуканість і унікальність. Патина, яка утворюється на поверхні, надає будівлі характеру і динамізму, що є важливим у сучасному дизайні.
 • Довговічність та Надійність. Однією з ключових переваг Cor-ten сталі є її висока стійкість до корозії. Патина, яка покриває сталь, служить натуральним захисним шаром, що забезпечує довговічність фасаду.
 • Екологічна Сумісність. Cor-ten сталь не потребує додаткового покриття фарбами або лаками, що знижує екологічний вплив. Це робить матеріал вибором номер один для еко-свідомих проектів.
 • Легкість Утримання. Фасади з Cor-ten сталі майже не потребують обслуговування. Вони не потребують періодичного фарбування або інших витрат, що знижує загальні витрати на утримання будівлі.
 • Візуальна Когерентність. Cor-ten сталь відмінно комбінується з іншими сучасними матеріалами, такими як скло, дерево, або бетон, створюючи гармонійний і цілісний вигляд фасаду.
 • Адаптабельність. Cor-ten сталь може бути використана в різних кліматичних умовах, від холодних до тропічних, завдяки своїм високим антикорозійним властивостям.
 • Архітектурна Версатильність. Матеріал дозволяє архітекторам експериментувати з формами і текстурами, відкриваючи широкі можливості для креативних архітектурних рішень.
 • Економічна Ефективність. Хоча початкова вартість Cor-ten сталі може бути вищою в порівнянні з іншими матеріалами, її довговічність і мінімальні витрати на обслуговування роблять її економічно ефективним вибором на довгий термін.

Використання Cor-ten сталі для сучасних фасадів не тільки забезпечує високу функціональність, але і дозволяє реалізувати амбітні архітектурні концепції. Це робить її одним з найбільш привабливих матеріалів для сучасної архітектури.

Проект від заводу Мехбуд

Рейковий фасад із сталі Cor-ten для оздоровчого комплексу у Карпатах

У чарівних Карпатах, у самому серці мальовничого міста Яремче, завод Мехбуд реалізував чудовий проект – рейковий фасад із сталі Cor-ten для нового оздоровчого комплексу. Цей проект став не просто втіленням сучасного дизайну, а й яскравим відображенням наших технічних можливостей.

Відкрийте новий рівень дизайну з фасадами з Cor-ten сталі від заводу Мехбуд! Наші рейкові фасади поєднують в собі елегантність і міцність, створюючи неповторний стиль для будь-якого будинку. Захопіть увагу своїх сусідів та створіть враження, яке залишиться назавжди.

Виробники/продавці сталі кортен в Україні

Перерахуємо основних на українському ринку виробників та продавців кортенівської сталі.

1) DECOR STEEL. Сталь сorten у Києві представлена ​​дизайнерським бюро Decor Steel. Усі послуги – від виробництва декоративного матеріалу до виготовлення виробів із нього та супроводу об’єктів – повною мірою пропонує наша творча команда.

Компанія Dеcor Steel здивує Вас майстерністю створення унікальних продуктів – справжніх творів сучасної архітектури. Незвичайні інсталяції, арт-об’єкти, фасади, вироби для ландшафтного дизайну, інтер’єру будинку чи ресторану – разом із Dеcor Steel можливо все!

COR-TEN steel – це зареєстрована торгова марка United States Steel Corporation.

2) RAUTA. Інженерно-будівельна компанія Rauta – провідний постачальник надійних будівельних рішень в Україні та країнах Європейського Союзу.

Rauta пропонує комплексні рішення, які включають: проектування будівель, постачання каркасів, сендвіч-панелей, вентильованих фасадів, швидкомонтованих будівель (БМЗ), вогнезахист, а також монтаж та супутній сервіс.

Вентильовані фасади з облицюванням Cor-Ten дозволяють виділити об’єкт з навколишнього оточення і надати йому виразного вигляду.

При правильному використанні кортенівська сталь виразна, довговічна і не вимагає обслуговування протягом усього терміну експлуатації.

3) ЄВРОМЕТАЛ. Компанія пропонує купити сталь кортен в Україні. Займається постачанням європейського металопрокату, забезпечуючи замовників якісними виробами. Серед переваг співпраці з компанією можна виділити:

 • надають усі документи на сортамент металовиробів;
 • допомагає підібрати найкращий варіант cor-ten залежно від цілей та завдань, параметрів конструкції;
 • самостійно завозить великі партії товарів, розміщує їх у своєму складі, що дозволяє знизити витрати на транспортування з-за кордону;
 • відвантаження клієнту здійснює цілодобово;
 • перед відправкою може виконати різання сталевих смуг або листів.
corten 1

4) КОРТЕН В УКРАЇНІ. “Кортен в Україні” – суббренд компанії EUROMETAL, яка є лідером українського ринку з постачання європейського металопрокату. З 2020 року окремим напрямком роботи є постачання оригінальної сталі COR-TEN в Україну, а також виготовлення широкого спектру виробів з цієї сталі – арт-об’єкти, інтер’єрні рішення, мангали, огорожі, фасадні касети, ландшафтні рішення.

Професійний підхід дозволив компанії за 2 роки стати лідером ринку України та в цьому напрямку, доказом чого є десятки найрізноманітніших об’єктів, укомплектованих кортенівською сталлю від ТОВ “Єврометалл”.

5) DAMET. Компанія «Damet» – це продаж покрівельного матеріалу та комплектуючих для покрівлі та фасадів. На ринку покрівельного матеріалу працює вже протягом 8 років.

В асортименті компанії ви знайдете шматочки кортенового листа будь-якої товщини та призначення (cor-ten A та cor-ten B), а також готові вироби з кортена. Також можуть розрізати листи кортена. Крім того, компанія займається гнучким, зварюванням, різкою формами та іншими операціями, пов’язаними з його обробкою. Асортимент включає самозбірне облицювання, елементи огорожі та багато іншого. Також продають рідину власного виробництва, що пасивує кортен (рідина, що прискорює «іржавлення») — кортенол.

Безпосередньо, на сайтах даних компаній – знайдете більше інформації про послуги та огляд на весь асортимент товару.

Використання кортеновської  сталі в Україні тільки набирає обертів – але в останні роки об’єкти, в обробці яких застосовується іржавий метал, з’являються все частіше. Пов’язано це з тим що ще не всі фахівці добре знають особливості роботи з цим матеріалом, і тому періодично виникають ексцеси (наприклад, після монтажу не вчасно наноситься захисний лак, та  люди скаржаться на сліди іржі на одязі чи  руках). Але все ж таки потенціал у цього матеріалу досить великий, так що з часом – ми впевнені – він буде ставати все більш популярним та затребуваним.

 • corten 1 3
 • corten 2 3
 • corten 3 3
 • corten 4 3
 • corten 5 3
 • corten 6 3
 • corten 7 3
 • corten 8 3
 • corten 9 3
 • corten 10 1
 • corten 11 1
 • corten 12 1
author
Олександр
Про автора:

Руководитель проектов.  Разработка проекта с момента подготовки  проекта и до момента его реализации. Предоставление квалифицированной консультации в области ограждающих конструкций и фасадной отд...

Детальніше
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі