Дахи, особливо експлуатовані, повинні в обов’язковому порядку бути обладнані огороджувальними конструкціями. Разом с тим нормативні документи містять ряд вимог до таких огорож – тому вибір варіантів для встановлення по периметру покрівлі звужується.
Ще один аспект – зовнішній вигляд та функціональність конструкції. Вони важливі, коли дах використовується не просто як технічний майданчик для доступу до вентиляційних систем або інших комунікацій, а ще й як комерційний об’єкт чи місце для відпочинку.
Про те, якими мають бути огорожі покрівлі, та з яких матеріалів їх можна зробити, ми розповімо в нашому огляді.
Огородження зазвичай встановлюють на плоских дахах, а також на похилих дахах з невеликим кутом скату. Ці конструкції виконують відразу кілька функцій:
Наявність огорожі на даху, тим більше експлуатованої – це не примха, а обов’язкова вимога. Необхідність встановлення огороджувальних конструкцій відображена в таких документах:
СНиП 31-03-2001 «Виробничі будівлі»
СНиП 31-01-2003 «Будівлі житлові багатоквартирні»
СНиП 31-05-2003 «Громадські будівлі адміністративного призначення»
СНиП 31-06-2009 «Громадські будівлі та споруди»
СНиП 21-01-97 «Пожежна безпека будівель та споруд» та ін.
Згідно з вимогами цих та інших документів:
Якщо висота розташування даху перевищує 10 метрів, а кут нахилу становить не більше 12 °, огородження покрівлі повинно обладнуватися в обов’язковому порядку.
Якщо нахил експлуатованої покрівлі становить більше 12 °, огорожу потрібно встановлювати обов’язково при висоті будівлі від 7 метрів.
Мінімальна висота парапету будь-якого даху становить 60 см. Парапети з цегли та каменю з меншою висотою слід нарощувати мінімум до 60 см шляхом додаткових металевих конструкцій.
На експлуатованих покрівлях висотою до 30 метрів встановлються огорожі 110 см заввишки та більші, якщо висота перевищує 30 м – мінімум 120 м.
Періодично вимоги до огорожі дахів змінюються (зазвичай у бік посилювання), тому перед проектуванням та монтажем бажано проконсультуватися з експертом, а в ідеалі – доручити проектні роботи досвідченим фахівцям.
Яким же має бути огорожа покрівлі? Якщо систематизувати всі вимоги, то їх перелік буде приблизно таким:
Крім того, важливі:
Як бачите, вимоги до огорожі даху досить суворі. Відповідно, у проектувальника залишається не так багато варіантів для вирішення поставленого завдання. Які ж огороджувальні конструкції можна використовувати?
5.Панельна вентильована огорожа. Ще один різновид вентильованої огорожі з металопрофілю – вентильована конструкція. На відміну від суцільного варіанту в цьому випадку панелі розташовуються на певній відстані один від одного, щоб забезпечувати вентиляцію та збереження природної освітленості.
Найбільш сучасною модифікацією останнього різновиду вважається дахове огородження-жалюзі. Воно не тільки відповідає найсуворішим вимогам будівельних ГОСТ та СНиП, але і володіє масою інших переваг:
Огородження-жалюзі від заводу «Мехбуд», так само як і інші конструкції, які монтуються по периметру покрівлі, виробляються з оцинкованої сталі товщиною від 0.5 мм з надійним та довговічним полімерним покриттям, що захищає їх від корозії. До інших переваг таких огорож відноситься різноманітність кольорів та простий монтаж на будь-які основи (найчастіше застосовується анкерне кріплення).
Вибір конструкції для огорожі даху визначається в першу чергу її висотою та умовами експлуатації. Якщо покрівля використовується тільки технічним персоналом, то досить парапету або гратчастої огорожі мінімальної висоти. Зазвичай реалізується схема: цегляний парапет по периметру + металева захисна накладка + невелика решітка по верху з перилами для захисту персоналу.
Якщо на даху знаходиться цінне обладнання – вентиляційні установки, кліматична техніка, антени та ін. – то в деяких випадках виникає необхідність його захисту від вітру. Ці задачі вирішуються встановленням по периметру суцільного панельного огородження висотою від 110-120см.
Експлуатований дах, на якому розташований басейн, ресторан, концертний майданчик або просто тераса для відпочинку, теж повинна бути огороджена. В той же час раніше використовувалися гратчасті конструкції з нержавіючих труб, які іноді доповнювалися листами триплексу. Сьогодні ж є можливість встановити по периметру покрівлі секції огорожі-жалюзі: так іестетичність не постраждає, та вимоги СНиП будуть виконані, й безпека всіх відпочиваючих буде гарантована по максимуму.
Огорожа даху – це конструкція, яка виконує дуже важливі функції. І до вибору огорожі варто підійти з усією відповідальністю, тим більше що можливостей для встановлення надійних та гарних огорож з кожним роком стає все більше.