Котедж – це невеликий будинок, який може використовуватися як постійне житло, так і як місце для дачного відпочинку в теплу пору року. У Європі та США котеджі є домінуючим різновидом житлових будівель, але у нас, в силу деяких причин, культура будівництва та експлуатації котеджів розвивається повільніше.
Одним із завдань, яке доводиться вирішувати при проектуванні котеджу, є його огородження.В цей же час у країнах пострадянського простору підходи, що діють в Америці та Західній Європі будуть неприйнятними: якщо там паркан – це символічна та декоративна конструкція, то у нас – цілком функціональна деталь ландшафту. Як бачите обирати паркан для котеджу потрібно прискіпливо та з урахуванням багатьох факторів.
Тенденції та підходи до вирішення завдання
Ще порівняно недавно заміські будинки захищали конструкціями, які належали до одного з 4 типів:
- Дешевий дерев’яний штахетник.
- Сітка рабиця.
- Бетонний паркан.
- Кована огорожа на цегляних стовпах.
Перші 3 обирали з міркувань економії, а останній різновид до недавнього часу вважалася однією з ознак забезпеченості власника ділянки.
Сьогодні ж актуальними стали дещо інші підходи:
- По-перше, інтеграція з ЄС ( культурна, та економічна) викликала зміни парадигми в ландшафтному дизайні. Паркан почали розглядати як елемент загальної системи, та тому обираючи конструкцію почали звертати увагу на зовнішній вигляд та на те, наскільки він гармонує з будинком та іншими складовими архітектурного ансамблю.
- По-друге, масове виробництво металевих парканів сучасного типу викликало ріст пропозицій на ринку огороджувальних конструкцій ( частково – до зниження їх собівартості). Таким чином, панельні паркани з «преміум-сегменту» перейшли в категорію «стандарт»: ексклюзивність тут досягається в першу чергу за рахунок грамотного проектування та підбору якісного матеріалу.
Обидва ці фактори враховує команда заводу «Мехбуд», яка бере участь в розробці нових видів продукції та в їх виведенні на ринок. Огороджувальні конструкції від заводу «Мехбуд» відмінно вписуються в концепцію європейського котеджного будівництва:
- З одного боку, вони практичні та надійні.
- З іншого боку, зовнішній вигляд парканів дозволяє органічно вписати їх в дизайн будь-якої ділянки.
Складність представляє хіба що процес вибору з великого асортименту огороджувальних конструкцій. Але це, скоріше, переваги – тим більше що у виборі вам допоможуть наведені нижче рекомендації, та консультації наших фахівців.
Індивідуальний котедж: безпека та надійність
Індивідуальний котедж, розташований поза охороною територією – це об’єкт, який вимагає максимально ефективного захисту. Саме з цього варто виходити, обираючи огороджувальну конструкцію для котеджу.
Вимоги до паркану
Вимоги до паркану тут можна сформулювати легко:
- Пріоритет – безпека конструкції. Огорожа повинна бути досить високою, щоб запобігти несанкціонованому проникненню, та досить міцною, щоб протистояти спробам руйнування (наприклад, звичайні штакетіни відриваються від напрямних приблизно за 1-2 секунди, та й сітка з дроту ріжеться ненабагато повільніше).
- Наступний важливий фактор – ізносостійкість. Паркан не повинен втрачати міцність в результаті корозії, а його зовнішній вигляд не повинен страждати при багаторазовому митті (відмивати поверхню від слідів діяльності вандалів доведеться часто, особливо якщо котедж знаходиться поблизу населеного пункту).
- Приватність теж важлива: паркан повинен захистити ділянку від проникнення, та від сторонніх поглядів.
А ось зовнішнім виглядом можна частково пожертвувати: пріоритетом будуть суцільні конструкції з щільно підігнаних ламелей, пофарбовані в практичні немаркі кольори. Втім, в цей же час можна зберегти природне освітлення ділянки. Та його вентиляцію, зробивши огорожу менш похмурою – нижче ми розповімо, як цього можна досягти.
Варіанти вирішення завдання
Завдання, поставлені в попередньому пункті, можна вирішити кількома способами:
Ідеальний варіант з точки зору безпеки – паркан «Горизонт» з великою висотою секції. Ламелі з товстої оцинкованої сталі з полімерним покриттям щільно з’єднуються замками (вони ж виконують функцію ребер жорсткості): ні зламати таку стіну, ні перелізти через неї не вийде. Та й виглядає така огорожа цілком солідно, тому з капітальними будівлями цілком гармонує.
«Брус» – відмінна альтернатива «горизонту», особливо для котеджів, розташованих в лісі або побудованих з дерева (сюди ж віднесемо будинки, обшиті металосайдингом «під брус» та «під колоду»). За функціональними показниками картина буде майже повністю ідентичною, а ось виглядає «Брус» більш оригінально. Зовні огорожа виглядає, як зібрана з дерев’яної дошки – але на практиці ми маємо ту ж сталеву стіну з високими показниками надійності та безпеки.
Якщо ж ви хочете не тільки забезпечити максимальну безпеку, але й привабливий зовнішній вигляд (а також природне освітлення площі за парканом та природну вентиляцію), то обирайте паркан «Жалюзі» від заводу Мехбуд. Така конструкція випускається в декількох модифікаціях, але всі вони мають загальні риси:
- Оригінальний дизайн.
- Діагональне розташування ламелей, що забезпечує вентиляцію і часткову прозорість.
- Високу міцність.
А ще паркан «Жалюзі» майже неможливо перелізти зовні: спробуйте-но поставити ногу на похилу, ідеально гладку поверхню панелі.
До речі, зверніть увагу на фото! Зовні паркан виглядає майже монолітним, але подивимося на траву: тіні майже немає! Отже шанувальникам квітів та екзотичних рослин не доведеться хвилюватися про їх затемнення (а ось від перегріву «жалюзі» відмінно допомагають)!
Котедж в котеджному селищі: практичність та стиль
Котеджні містечка та селища, відносно ізольовані від інших населених пунктів, мають одну незаперечну перевагу: в них значно безпечніше через високий «вхідний поріг » для населення та діючої системи охорони. Відповідно, й вимоги до огорожі будуть змінюватися.
Вимоги до паркану
Яким повинен бути паркан навколо котеджу в котеджному селищі?
Базова безпеку та надійність тут, звичайно, важливі – все ж таки навіть найефективніша охорона не забезпечує 100% відсутністі зловмисників. Але все ж в межах котеджного селища можна й висоту паркану зробити поменше, та конструкцію обрати на настільки солідну.
Практичність – простота монтажу, довговічність та необтяжливий догляд – виходять на перший план. Можливо встановити безкаркасний варіант паркану або змонтувати легку металеву огорожу на низьких бетонних / цегляних стовпах.
Нарешті, пріоритет – це зовнішній вигляд. У деяких котеджних селищах паркани спочатку робляться за єдиною схемою (відрізняються тільки кольором – щоб не плутатися). В інших власники самостійно обирають дизайн огорожі, але разом с тим зазвичай намагаються, щоб зовнішній вигляд паркану гармоніював із зовнішністю парканів на сусідніх ділянках.
Варіанти вирішення завдання
Як правило, якщо в котеджному селищі масово починають встановлювати паркани одного типу (найчастіше це металеві панельні конструкції), то рано чи пізно майже всі ділянки огороджують більш-менш одноманітно. Тут можна запропонувати такі рішення:
Паркан «Ранчо» з горизонтальних ламелей – хороша заміна суцільний конструкції. Використання панелей із замкнутим профілем підвищує механічну міцність секцій, але в цей же час за рахунок встановлення деталей з невеликими зазорами зберігаються:
- Гарний зовнішній вигляд.
- Проглядність території (ховатися зазвичай просто не має від кого).
- Гарна освітленість.
- Вентиляція.
«Ранчо» від заводу Мехбуд виготовляеться у великій палітрі та в декількох модифікаціях по товщині металу та габаритам панелі, тому ви без зусиль підберете варіант з оптимальним дизайном.
«Жалюзі» – мабуть, краще рішення для котеджу в котеджному селищі. Всі переваги парканів «Жалюзі», описані вище, будуть актуальними – але тут така конструкція буде виглядати ще більш доречно.
Крім того, для котеджного містечка можна обирати розріджені модифікації парканів «Жалюзі», з великими проміжками між ламелями: так секції будуть більш «повітряними» при максимальному збереженні переваг по міцності та функціональності.
Огородження для котеджів можуть бути самим різними – від найпростіших до найсучасніших, від тимчасових до таких, які можуть простояти до 50 та більше років. Продукція заводу «Мехбуд» випускається у великому асортименті, та практично для будь-якої ситуації (та майже для будь-якого бюджету!) Ви можете знайти варіант захисної конструкції, яка підійде й для окремого будинку, та для котеджу в межах котеджного селища яке охороняється , в якому діють строгі внутрішні стандарти, що стосуються ландшафтного дизайну.