Одна з найважливіших функцій будь-якої огорожі – забезпечення безпеки ділянки. В той же час паркан захищає територію від несанкціонованого проникнення, та чим вище (і міцніше) буде конструкція – тим надійніше буде захист.
Але сам по собі паркан – нехай навіть дуже високий – не може повністю виключити проникнення «непроханого гостя». Тому огорожі необхідно комплектувати охоронними системами, які дозволять або зупинити спробу проникнення через огорожу, або попередити про неї. Короткий огляд таких систем ми наведемо в цій статті.
Основний фактор, який впливає на ефективність захисту від проникнення на територію – це конструкція самої огорожі. Тут все просто:
Крім того, там, де ризик проникнення високий, паркани можуть додатково обладнуватися інженерними загородженнями:
Сигналізацією та аналогічними системами безпеки оснащують паркани:
Основна їхня функція – фіксація спроби проникнення на територію (перетину периметру). Надалі сигнал надходить або на пульт служби безпеки підприємства, або (якщо власник уклав договір) на пульт диспетчера приватної або державної служби охорони.
Сигналізації для парканів можуть працювати по різному принципу, та найпопулярніші системи ми розглянемо нижче.
Металеві паркани – сітчасті, гратчасті або панельні – найчастіше обладнають вібраційними сигналізаціями. Основу системи складає кабель, який кріпиться до паркану та при вібрації металевих елементів подає сигнал на керуючу плату.
Незважаючи на простоту, система добре захищена від помилкових спрацьовувань: сигнал тривоги включається тільки тоді, коли хтось пошкоджує кабель або намагається перелізти через паркан.
Але поряд з надійністю та невисокою вартістю є у вібраційної системи і недоліки :
Альтернативний принцип роботи використовується при влаштуванні радіохвильової сигналізації. На огорожі паралельно монтуються два кабелі, підключені до керуючих модулів. Між кабелями утворюється електричне поле – при попаданні в це поле стороннього предмету контур замикається та спрацьовує сигнал тривоги.
Система такого типу добре реєструє спроби перетину периметру. Крім того, її можна замаскувати, зробивши практично непомітною.
При цьому:
Незважаючи на це, радіохвильова сигналізація – це досить бюджетне та ефективне рішення для парканів з цегли, бетону або аналогічних матеріалів.
Замість досить простої радіохвильової сигналізації можна встановити більш складну та сучасну – мікрохвильову. Працює вона так:
На відміну від радіохвильової сигналізації мікрохвильову можна встановлювати на парканах всіх типів: металеві деталі не впливають на її роботу. Але, на жаль, і цей тип виробів не позбавлений недоліків:
Ще одна велика група систем безпеки – оптико-електронні або інфрачервоні. Як випливає з назви, вони працюють за оптичним принципом:
Система ця досить проста, але в одночас ефективна. Її ефективність можна підвищити, встановивши кілька пересічних променів – таким чином будуть захищені також ділянки біля паркану. Крім того, налаштування системи безпеки може мінімізувати кількість помилкових спрацьовувань – наприклад, можна зробити так, що тривога буде включатися тільки тоді, коли ІК-промінь блокується протягом секунди та більше, або коли блокуються 2 або 3 променя, розташованих паралельно.
Втім, це ж є коренем недоліку системи: чим нижче відсоток помилкових спрацьовувань, тим нижче чутливість сигналізації. Тому або ви сприймайте це як належне , що охорона буде реагувати на будь-яку кішку, або ризик проникнення залишається високим.
Сигналізацій для парканів в будь-якому випадку буде чимало. Тому щоб система виконувала свої функції на 100%, прислухайтеся до таких рекомендацій:
І головне, не забувайте: сигналізація – це лише один бар’єр на шляху зловмисника. Тільки комплексний підхід до безпеки периметра може захистити об’єкт від проникнення ззовні.