Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
0
Січень 28, 2019
868  

Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі

zabor-rancho [object object] - yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі

Питання про те, яку функцію виконує паркан, цікавить багатьох. Ні, з прямим призначенням зрозуміло – паркан  захищає ділянку від проникнення ззовні, запобігає самовільному  виходу домашніх тварин та ін. Але чи завжди тільки це стає причиною встановлення огорожі?

Насправді люди встановлюють паркани приблизно стільки ж, скільки будують житло  та  облагороджують території. Витоки цього лежать в самій психології людини, й  нижче ми спробуємо  проаналізувати це явище.

Трішки історії

Спочатку люди не прагнули ніяк захистити територію, на якій мешкали. Вірніше, в якості огорож використовувалися природні перешкоди – зарості чагарнику, скелі, річки та  ін. Але з розвитком свідомості, а також з еволюцією знарядь праці чисельність поселень людини росла, та  виникала необхідність у формуванні штучних перепон.

Перші паркани були примітивними – це були або просто навалені гілки, або «гібриди» частоколів з тинами. Але навіть в цьому виді вони відмінно виконували   свої функції: обмежували прохід як зовні, так і зсередини, та  створювали ефект захищеності, відокремлення від зовнішнього світу.

Zabory [object object] - yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі

Власне, саме в цей момент і почала формуватися концепція «мій дім – моя фортеця»: паркан виступав в якості кордону, який відділяє порівняно безпечний та  комфортний  «внутрішній простір» від повного небезпек «зовнішнього».

Наступний етап еволюції психологічних уявлень про функції паркану  – розвиток такого поняття як «власність». За часів родоплемінного та  общинного ладу це поняття було редуцировано: так, у кожної людини був якийсь набір особистого майна, але вся територія, крім житла, була умовно-загальною. Зростання матеріального забезпечення викликав  те , що у людей з’явилося щось «своє», яке потрібно було обробити від «чужого». Саме тому в межах одного поселення почали зводитися огорожі, які свідчать про поступове дроблення  суспільства на окремі осередки – сім’ї – у кожної з яких була своя територія.

Zabory [object object] - yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі

У більшості випадків психологічні та утилітарні функції парканів  розглядаються в комплексі:

 • Огорожа не тільки дає відчуття безпеки, а й реально охороняє.
 • Огорожа не тільки показує, що територія за нею «ваша», а й захищає її від проникнення сторонніх.

Але є один виняток, які багато антропологів наводять як класичний приклад, описуючи психологію огорожі. Це – паркани кладовищ та інших місць поховання. Функціонального призначення у них не було ніякого, та й висота їх часто була символічною. Але, незважаючи на це, майже всі культури в історії захищали кладовища тим чи іншим способом: паркан виступав в ролі кордону між «світом живих» та  «світом мертвих».

Zabory [object object] - yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі

До речі, перелазити через це паркан було вкрай небажано: для потрапляння на територію потрібно проходить у ворота, та  ніяк інакше.

Паркан як фактор безпеки

zabor-s-teksturoy-derevo [object object] - yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі

Сьогодні багато хто розглядає паркан, як один з факторів, що забезпечують психологічний комфорт та відчуття безпеки:

 • Наявність огорожі дозволяє «вимкнути» із зони уваги об’єкти потенційного ризику за межами огородженої ділянки.
 • Територія всередині огорожі підсвідомо сприймається як безпечна, тобто вільна від впливу зовнішніх факторів.

Крім того, перетин паркану  – нехай навіть невисокого – теж є психологічним бар’єром для потенційного злочинця. Тому, проектуючи наші емоції на зловмисника, Ми відчуваємо себе за парканом в більшій безпеці.

Паркан  як підтвердження власності

Огорожа ділянки – це психологічне підтвердження вашого права на володіння ним:

Ви отримуєте можливість контролювати проникнення на вашу територію (умовно кажучи, можете відкрити або не відкрити ворота).
В межах ділянки ви можете робити практично все, що захочете – поки це ніяк не впливає на сусідів, їх претензії можна ігнорувати.

Коріння таких уявлень про функції паркану  теж лежать  глибоко в історії. Ще до формування правових норм огорожа часто виконувала роль «правовстановлюючого документу». Ось кілька прикладів:

 • В Англії та Шотландії з XV та  приблизно до першої половини XIX століття при експропріації общинних земель лендлорди ставили на них паркани (яких раніше не було і в помині), тим самим закріплюючи право володіння. Це явище, до речі, відомо в історії під терміном «Обгородження».
 • При колонізації Америки перші поселенці вирішували питання власності на землю гранично просто: хто першим прийшов на дільницю та огородив  іі, той й  вважався власником. Незайнятих земель вистачало, але цей принцип допомагав розібратися в спірних питаннях, особливо якщо мова йшла про місце, багате ресурсами.
 • Аналогічна ситуація була за часів «золотої лихоманки». Для того, щоб отримати право мити золото на певній ділянці, потрібно було огородити її – нехай і символічно, шнуром, натягнутим між кілками.

Суцільні та  проглядні  паркани: особливості сприйняття

Нарешті, ще один важливий фактор – приватність:

Захищаючи ділянку, ми відокремлюємо її  від зовнішнього світу. Тому при належній психологічній  стійкості можна встановити й  гарно проглядний  паркан – самого усвідомлення цього відокремлення  вистачить для психологічного комфорту.

zabor-dlya-doma [object object] - yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі
 • Але якщо ви ніяково відчуваєте себе під сторонніми поглядами (наприклад, фасад будинку та  майданчик перед ним виходять на жваву вулицю), то підвищити рівень комфорту ви зможете, встановивши суцільну високу огорожу або «паркан-жалюзі».
 • Суцільний паркан достатньої висоти може грати  ще одну роль. При встановленні його на підприємстві він виконує функцію психологічного тригера: перемикача. Ви перетинаєте прохідну, опиняєтеся за парканом – та  залишаєте зовні всі свої проблеми і турботи, які не стосуються робочого процесу. Саме тому навіть там, де це не є технологічною необхідністю, території підприємств захищають: статистика свідчить про зростання концентрації та зниження числа мимовільних помилок в роботі.
zabor-dlya-doma [object object] - yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Навіщо ставлять паркани? Психологія огорожі

Правильний вибір паркану –  по висоті, по конструкції, та  за кольором – дуже важливий. В кінцевому рахунку, від цього залежить ваш психологічний комфорт. Ось чому при проектуванні огороджувальних конструкцій варто проконсультуватися з експертами заводу «Мехбуд» та підібрати оптимальне рішення з урахуванням  ваших побажань, та вимог габаритам і безпеки.

author
Anetzel
Об авторе:

Маркетолог предприятия “Мехбуд...

Подробнее