Встановлення огорожі «під ключ» – процес досить трудомісткий, тому для її реалізації майже завжди доводиться залучати значне фінансування. Вартість встановлення паркану в різних випадках може відрізнятися на кілька порядків, але в цілому і для невеликої дачної ділянки або для заміського будинку, і навіть для промислового підприємства схема формування витрат буде спільною.
Нижче ми проаналізуємо, які статті бюджету потрібно врахувати при плануванні монтажу огорожі «під ключ», і наведемо їх орієнтовне співвідношення.
Для початку спробуємо зрозуміти, що стане визначальними факторами при формуванні бюджету? Адже навіть на огорожу однієї самої ділянки можна витратити найрізноманітніші суми, що вже говорити про різні території?
Отже, витрати на встановлення паркану «під ключ» залежать від:
Власне, від цих трьох показників ми і будемо відштовхуватися, аналізуючи основні статті витрат при встановленні паркану «під ключ».
Сума, яку необхідно закладати на закупівлю та встановлення огорожі, може бути досить великою. Але щоб вас не лякали астрономічні цифри, варто врахувати, що внесення грошей зазвичай «розмазується» в часі, оскільки значна частина роботи виконується заздалегідь, тобто на підготовчому етапі.
У будь-якому випадку варто заздалегідь проаналізувати, які витрати вас чекають, і на основі цього аналізу обирати огорожу під вимоги і під можливості бюджету.
Отже, перший пункт – це витрати на проектні роботи. Багато хто недооцінює важливість проектування огорожі, але на практиці замовлення проекту у професіоналів дозволяє уникнути маси помилок.
При якісній розробці проектної документації:
Вартість проекту зазвичай невелика, але зате він дозволяє скоротити витрати на наступних етапах і дає можливість уникнути непотрібних витрат. Тому майже у всіх випадках (крім, мабуть, самостійного монтажу огорожі з найдешевших або підручних матеріалів) замовлення проектної документації окупається.
Наступна стаття витрат – наймасштабніша. Це закупівля самого огородження, яке ми і будемо використовувати для монтажу. Дуже часто саме на ці цифри орієнтуються замовники, забуваючи про супутні витрати, що в кінцевому підсумку призводить до нераціональних витрат і затягування процесу облаштування ділянки.
Сам паркан може коштувати по-різному, але тут бажано врахувати, що витрати на огорожу – це довгострокова інвестиція:
При купівлі паркану варто врахувати, що крім секцій, що складають основу огорожі, будуть потрібні і додаткові деталі. У цей список варто включити:
Якщо вище ми говорили про комплектуючих самої огорожі, то тут варто проаналізувати перелік того, що буде потрібно при монтажі. Так, є конструкції, які збираються за модульним принципом (відмінний приклад – «Лего Ексклюзив» від заводу «Мехбуд»), але частіше за все якісний монтаж неможливий без використання цілого ряду додаткових деталей.
Отже, крім самого паркану нам знадобляться:
Все це може привести до серйозного подорожчання конструкції, що необхідно врахувати на етапі планування бюджету.
Коли всі матеріали закуплені, необхідно підготувати підставу для встановлення огорож. Якщо мова йде про капітальний паркан, який встановлюється мінімум на кілька років, то зазвичай використовується стовпчастий або фундамент щодо невеликої глибини, що передбачає можливість бетонування опорних конструкцій (стовпів).
Схема витрат буде включати такі роботи:
Варто також врахувати, що цей етап пов’язаний не тільки з фінансовими витратами, але і з тимчасовими витратами. Як правило, прискорити процес не виходить: це пов’язано з тим, що в будь-якому випадку бетон повинен набрати міцність. Тому, якщо терміни критично важливі, варто вибрати більш дорогу конструкцію, яка при цьому монтується без фундаменту.
Нарешті, останній пункт – сам монтаж огорожі. Як правило, вартість залежить від периметру та від типу встановлюваної конструкції. Розрахунки в кожному випадку виконуються окремо, але в якості мінімальної вартості встановлення погонного метра огорожі можна брати 200 – 250 грн. (Монтаж складних парканів може обійтися в рази дорожче).
Економити на професійному встановленні не слід, оскільки самостійний монтаж часто призводить до помилок, що знижують загальну міцність і / або довговічність огорожі.
Вище були перераховані основні статті витрат на встановлення паркану «під ключ». Співвідношення цих статтей може досить сильно відрізнятися в різних ситуаціях. І все ж приблизно скласти уявлення про масштаб витрат можна, скориставшись наведеною діаграмою:
Відповідно, найдорожче – близько 50% від усього бюджету – обійдеться закупівля основних матеріалів, ще приблизно 20% від кінцевої суми піде на придбання матеріалів додаткових.
В середньому 25% від бюджету піде на монтаж – 15% на підготовчі роботи. І 105 – безпосередньо на оплату встановлення.
Проектна документація коштує відносно недорого, але, як ми і відзначили вище, нехтувати нею не варто.
Припустимо, ви попередньо розрахували вартість паркану «під ключ», і сума здається вам надмірною. Практика показує, що цілком реально скоротити витрати мінімум на 15-25% при правильному підході. Для цього варто скористатися окремими рекомендаціями:
І пам’ятайте – ретельний аналіз усіх статей витрат, планування бюджету та підбір оптимальної комплектації огорожі дозволить вам звести обсяг витрат на встановлення паркану «під ключ» до необхідного мінімуму. Так, найчастіше сума виходить чимала, але це – в рази вигідніше, ніж купувати дешевий паркан, і щорічно витрачати кошти на його ремонт, а потім – заміняти огорожу через 4-5 років через вихід з ладу або втрати зовнішнього вигляду.