Цегла, камінь, бетон
Паркани з цегли та іншого будівельного каменю теж досить популярні. Їх переваги досить очевидні:
- Міцність, близька до абсолютної.
- Дуже тривалий термін служби (який можна продовжити, забезпечуючи правильний догляд).
- Солідний та привабливий зовнішній вигляд.
На жаль, роблячи вибір на користь кам’яної огорожі, потрібно пам’ятати про її недоліки:
- Перший недолік – висока вартість. Будівельний камінь не дешевий, та навіть для невеликого паркану по периметру ділянки його потрібно чимало.
- Значна маса. Кам’яний паркан дуже важкий, та щоб уникнути його просідання в грунт під власною вагою потрібно закладка твердого грунту. Звідси – додаткові витрати на закупівлю матеріалів для фундаменту та оплату земляних робіт.
- Складність в зведенні. Класти паркан з цегли або каменю, звичайно, простіше, ніж зводити піч або будувати будинок. Але якщо раніше ви не стикалися з цим видом робіт, то без залучення фахівців не обійтися.
- Необхідність в декоруванні. Якщо ви вирішите заощадити і викладіть паркан з найдешевших блоків, то вам доведеться його облицьовувати. В іншому випадку конструкція буде зовсім непривабливою.
Приблизно тим же набором переваг та недоліків володіють бетонні паркани, які виробляються у вигляді окремих секцій. В цьому випадку є ще одна додаткова складність: важить кожна секція дуже багато, так що для монтажу огорожі доведеться залучати важку техніку.
Різновиди кам’яних парканів
Як і огорожі з дерева, кам’яні паркани теж можуть бути різними. Тут все залежить від технології:
- Найпоширеніші – паркани з литого бетону. Вони збираються з окремих великоформатних секцій: для промислових підприємств використовуються важкі суцільні плити, для приватних будинків – фігурні плити висотою не більше 1,5-1,7 м. В першому випадку виходить виключно функціональна огорожа, у другому – декоративний паркан, який відносно легкий долається.
- Паркани з кам’яної та цегляної кладки виглядають непогано. Зазвичай для здешевлення конструкції основу кладуть з дешевого матеріалу, а декоративну цеглу або натуральний камінь використовують тільки для облицювання. Іноді кам’яну або цегельну кладку застосовують для зведення тільки нижної частині паркану, а зверху встановлюють або грати, або огорожу.
- Габіонні паркани – відносна новинка в приватному будівництві. Габіон являє собою металеву клітку з товстих прутів, яка встановлюється на фундаменті та заповнюється валунами, крупною галькою або щебенем. З окремих габіонів можна зібрати досить міцну та довговічну огорожу – не дарма ж такі конструкції традиційно використовуються у військовій фортифікації.