Хвіртка – це майже обов’язковий елемент будь-якого огородження. Якщо ворота найчастіше використовуються для проїзду великогабаритного транспорту, то хвіртку відкривають, коли потрібно впустити на обгороджену територію одного чи декількох людей. Огляд найбільш популярних конструкцій хвірток ми наведемо нижче.
При проектуванні хвіртки потрібно врахувати, що вона буде використовуватися в рази активніше, ніж ворота. Тому і конструкція її повинна відповідати.
Основними вимогами будуть:
Найпопулярніший різновид хвірток – розпашні:
Як правило, такі хвіртки оснащуються однією стулкою, яка навішується на петлі. Іноді стулка хвіртки є одночасно меншою (асиметричною) стулкою воріт. Для кріплення використовуються стандартні петлі, що забезпечують рух стулки в горизонтальній площині. Самі петлі обираються в залежності від ваги стулки.
При встановленні розпашної хвіртки автоматизацію застосовують рідко – найчастіше обмежуються встановленням стопора (не дає розчинятися стулці) або доводчика, автоматично повертає стулку в початкове положення. Але при необхідності можна встановити привід, який буде відкривати та закривати стулку хвіртки по команді з пульта диспетчера (якщо огорожа розташована на території, що охороняється підприємством) або з пульта дистанційного управління.
Відкатні ворота у нас дуже популярні, а ось відкатні хвіртки використовуються рідко. Причина проста: для монтажу відкатної конструкції потрібно ставити спеціальні напрямні, та вони зазвичай зайняті стулкою воріт. Встановлення другого комплекту направляючих значно ускладнює завдання, що стоїть перед проектувальником.
Однак якщо хвіртка ставиться окремо від воріт, то її можна зробити відкатною:
Як і у випадку з орними хвіртками, автоматизація відкатної конструкції цілком можлива. Якщо це виправдано, то встановлюється електропривід. Який забезпечує рух стулки по напрямних та повернення її на місце при закртті. Для фіксації стулки в цьому випадку зручно використовувати електромагнітний замок контактного типу.
Недолік такої конструкції – досить великі витрати часу на відкривання та закривання хвіртки. Тому ролетні моделі встановлюють там, де протягом всього дня хвіртка залишається відкритою. А закривають її тільки на ніч.
Ролетні хвіртки можуть бути виготовлені тільки з металопрофілю – для формування полотна використовують ламелі з алюмінію або оцинкованої сталі з полімерним покриттям. А ось стулки двостулкових та відкатних хвірток можуть бути самими різними.
В якості каркаса використовується або металопрокат (куток, профільована труба) або дерев’яний брус. Відрізняються моделіи по заповненню полотна стулки:
Традиційне рішення – хвіртка з заповненням з дерева. Вона відмінно гармонує з дерев’яним парканом, та й коштує недорого. Заповнення може бути або суцільним, або вентильованим (штахетник).
Недоліки такого рішення теж цілком зрозумілі:
Древесно-полімерний композит (ДПК) – гарна альтернатива дереву. Він не боїться вологи та ультрафіолету, але, на жаль, погано переносить перепади температури. На морозі недорогі різновиди ДЛПК стають крихкими й можуть тріскатися. Та й ціна у композиту (як мінімум – поки) зависока.
Зважаючи згадані недоліки дерев’яних хвірток сьогодні масово набирають популярність хвіртки з профнастилу, листового металу чи аналогічних матеріалів. Тут потрібно врахувати ось що:
Ще один популярний різновид заповнення стулки хвіртки – металева решітка. Вона може бути зварена чи кована, але в одночас у всіх конструкцій такого типу є ряд загальних особливостей:
Одне з найбільш сучасних та практичних заповнень для хвіртки – металеві ламелі. По суті, вони конструктивно повторюють дощате заповнення – але водночас мають ряд переваг:
Крім того, великий асортимент панелей полегшує підбір варіантів для реалізації тих чи інших ідей. Так, використання профілю «Ранчо» від заводу Мехбуд дозволить зробити хвіртку вентильованою, а «Брус» та «Горизонт» підійдуть для заповнення суцільного полотна стулки. Можна застосовувати і панелі-жалюзі, особливо якщо їх задіяли при виготовленні секцій огорожі – в цьому випадку хвіртка збереже природну вентиляцію, але не буде проглядатися зовні.
Вибір конструкції та матеріалу для виготовлення хвіртки може бути непростим. Для підбору оптимальної комплектації ви завжди можете звернутися до наших експертів – вони дадуть відповідь на всі ваші питання та допоможуть обрати варіант, який підходить по бюджету, по ергономіці, та по дизайну.