При проектуванні будівлі доводиться заздалегідь вирішувати цілий ряд принципових питань. І коли черга доходить до зовнішньої обробки, важливо визначитися – мокрий або вентильований фасад буде оптимальним рішенням у ситуації, що склалася?Без аналізу вихідних даних відповісти на це питання неможливо, тому нижче ми постараємося максимально докладно розібратися в використанні технології фасадної обробки, проаналізувати їх сильні і слабкі сторони, а також навести рекомендації по вибору того чи іншого варіанту
Спочатку мокрий фасад був базовою технологією зовнішньої обробки будівель – оштукатурювання застосовувалося, напевно, стільки ж, скільки людина будує будинки. Але сучасна технологія утеплення та декорування фасаду мокрим способом відрізняється куди більшою складністю:
Зафіксований теплоізоляційний шар обробляється клейовим складом, а потім штукатуриться із застосуванням армуючої сітки. Оштукатурена поверхня декорується – її або фарбують, або обробляють спеціальною штукатуркою.
Всі матеріали, використовувані для облаштування мокрого фасаду, повинні відповідати вимогам ДБН В.2.6-31 діє до: 2016 «Теплова ізоляція будівель».
Зовнішній вигляд та експлуатаційні параметри обробленого по мокрій технології фасаду безпосередньо визначаються тим, які матеріали застосовуються для його обробки. Вище ми відзначили, що поверх утеплювача, укріпленого армуючої сіткою і вирівняного складом на цементній основі, найчастіше наноситься штукатурка. Якими ж можуть бути фасадні штукатурки,які застосовують в зовнішній обробці:
За зовнішнім виглядом штукатурки, яка використовуеться при завершенні обробки мокрого фасаду можна розділити на 3 основні групи:
Існують ситуації, коли вибір мокрого фасаду буде оптимальним рішенням. Тут на перший план виходять переваги таких фасадів:
Також до переваг мокрих фасадів можна віднести відносно невисоку ціну, тому в умовах обмеженого бюджету частіще обирають саме цю технологію.
Дискусія про те, що краще – мокрі або вентильовані фасади – була б неповною, якби ми не розглянули другий варіант так само докладно.
Вентильований фасад є багатошаровою конструкцією, яка монтується поверх будівлі. Головна її особливість є наявність повітряного зазору, що забезпечує збереження природної вентиляції стінового огородження:
Оздоблення монтується на каркас поверх утеплювача – обов’язково з формуванням зазору.
Зазор, який формується між обробкою та вітрозахисною мембраною, дуже важливий: всередині обробки формуються висхідні потоки повітря, які ефективно видаляють вологу яка конденсується. Завдяки цьому в приміщенні з вентильованого обробкою мікроклімат буде більш сприятливим.
Вентильований фасад, як було зазначено вище, монтується на каркасі. Як каркас використовується жорстка конструкція зі сталевого оцинкованого профілю або (рідше) з дерев’яного бруса, просоченого вологовідштовхувальними складами.
На каркас поверх утеплювача та вітрозахисної мембрани можуть кріпитися такі матеріали:
Окрему – і досить велику групу – матеріалів для монтажу вентильованих фасадів складають металеві вироби. Сюди можна віднести:
Для металевих касет та панелей, які використовуються в оздобленні фасадів, характерні висока міцність, довговічність та привабливий зовнішній вигляд. Крім того, можливість нанесення захисно-декоративних покриттів в різних кольорах дозволяє обробляти фасади комерційних об’єктів в корпоративних відтінках.
Питання про те, коли обрати вентильований фасад, теж варто вирішувати після ретельного аналізу переваг:
Справедливості заради, варто відзначити і мінуси. За умови використання якісного утеплювача, а також гарних та довговічних матеріалів для обробки, вартість вентильованого фасаду буде вище ніж у фасаду, обробленого за мокрою технологією. Та й кваліфікація майстрів, які виконують роботу, при монтажі вентильованих конструкцій грає куди більш важливу роль.
При проектуванні фасадної обробки необхідно брати до уваги також вимоги до фасадів. Єдиного нормативу тут немає, тому враховувати потрібно відомості розміщенні в декількох джерелах.
Для мокрих фасадів найбільш важливими будуть:
ДБН В.2.6-31 діє до: 2016 «Теплова ізоляція будівель» (вже згадувався вище).
ДБН В.2.6-33-2008 «Конструкції зовнішніх стін з фасадні теплоізоляцією. Вимоги до проектування, улаштування та експлуатації ».
ДСТУ Б В.2.6-36: 2008 «Конструкції будинків і споруд. Конструкції зовнішніх стін Із фасадні теплоізоляцією та опорядження штукатурками ».
Для вентильованих фасадів:
ДБН В.2.6-31: 2016 і ДБН В.2.6-33-2008 (зберігають актуальність).
ДСТУ Б В.2.6-35 «Конструкції будинків та споруд. Конструкції зовнішніх стін з фасадні теплоізоляцією та опорядження індустріальнімі елементами з вентільованім повітрянім прошарком ».
ДСТУ Б В.2.6-34 «Конструкції будинків та споруд. Конструкції зовнішніх стін з фасадні теплоізоляцією. Класифікація й загальні технічні вимоги “.
При цьому металеві вироби для вентильованих фасадів повинні відповідати вимогам таких нормативів:
ГОСТ 24767-81 «Профілі холодногнуті з алюмінію та алюмінієвих сплавів для огороджувальних будівельних конструкцій».
ДСТУ Б В.2.6-3-95 (ГОСТ 22233-93) «Конструкції будинків та споруд. Профілі пресовані з алюмінієвих сплавів для огороджувальних будівельних конструкцій ».
ДСТУ Б В.2.7-58-97 (ГОСТ 30246-94) «Прокат тонколистовий рулонний із захисно-декоративним лакофарбовим покриттям для будівельних конструкцій».
Окрему групу вимог складають вимоги до пожежної безпеки фасадних конструкцій. Вони будуть загальними як для мокрих так і для вентильованих систем:
СНиП 21-01-97 «Пожежна безпека будівель та споруд».
ДБН В.1.2-7-2008 «Система забезпечення надійності та безпеки будівельніх об’єктів. Основні вимоги до будівель та споруд. Пожежна безпека ».
Крім того, при виборі фасадної системи та проектуванні обробки будівлі необхідно дотримуватися також іншіх нормативних вимог. Саме з цієї причини проектування та реалізацію робіт варто довіряти кваліфікованим фахівцям.
Якщо ж говорити про порівняння вимог до мокрих і вентильованих фасадів, то варто звернути увагу на те, яким має бути основа в першому і другому випадку.
Щоб мокрий фасад ефективно функціонував, необхідно:
Розібравшись з основами технологій обробки і проаналізувавши їх переваги, ми маємо повне право порівнювати їх між собою. Отже, що ж вибрати – вент фасад чи мокрий фасад?
Для початку – параметри, за якими ці варіанти еквівалентні:
Вимоги до основи для вентильованого фасаду менш суворі:
Аналіз цих вимог показує, що вентильовані фасади менш вимогливі до якості підстави, а це значить, що вони підходять для обробки більшого числа будівель, що знаходяться в самому різному стані.
Заключна частина аналізу передбачає порівняння вимог до оброблених поверхонь. Велика частина їх буде збігатися – як для вентильованих фасадів, так і для поверхонь, оброблених за мокрою технологією:
При цьому мокрі фасади:
Повинні оброблятися із застосуванням штукатурних складів, які добре протидіять механічним впливам.
Не повинні відшаровуватися від основи (а також не повинно відбуватися розшарування теплоізоляційного і штукатурного шарів).
Не повинні тріскатися в результаті усадки штукатурного шару або декоративного покриття.
Вентильовані фасади:
Повинні монтуватися з мінімальними зазорами між елементами оздоблення (допустима величина зазору визначається проектом і типом використовуваних оздоблювальних матеріалів).
Повинні забезпечувати можливість заміни елементів оздоблення при їх пошкодженні.
При використанні металевих деталей обробки зобов’язані добре протистояти корозії (для цього використовуються алюмінієві або оцинковані сталеві деталі з захисно-декоративним полімерним покриттям).
Дотримання цих вимог обов’язково контролюється при зарахуванні об’єкту.
Мокрий фасад можна робити тільки в теплу пору року.
Коли обрати мокрий фасад?
Використання навісного обшивання дозволяє компенсувати нерівності стін.
Резюмуючи наведені в попередньому розділі рекомендації, можна виділити основні сфери використання мокрих та вентильованих фасадів.
Мокрі фасади частіше застосовуються:
Сфера застосування вентильованих фасадів значно ширша. Вона включає:
У першому випадку зазвичай використовується вініловий сайдинг, металлосайдінг або рейкові конструкції, у другому – недорогі металеві касети. Громадські будівлі часто облицьовують керамогранітом, або тими ж металлокассетами. Що стосується комерційної нерухомості то тут перелік матеріалів для монтажу вентильованого фасаду найширший – від скляних панелей до металевих касет самої різної форми та фасадів-жалюзі.
Як і у мокрого так і у вентильованого фасаду є як переваги, так і недоліки. Вивчивши технології обробки та скориставшись порадами, наведеними в цій статті, ви зможете зробити усвідомлений вибір, зупинившись на тому варіанті, який максимально відповідає вашим вимогам та очікуванням від підсумкового результату.