Один з етапів догляду за будь-якою огорожею – його фарбування. Фарбувати паркани потрібно або при іх встановлені , чи тоді, коли нанесений заводським способом лакофарбовий шар втрачає цілісність, міцність та привабливий зовнішній вигляд.
Паркани з різних матеріалів фарбують по-різному, основна відмінність полягає в підготовці поверхні та виборі складу. Нижче ми розглянемо особливості фарбування огорожі з різних матеріалів та наведемо рекомендації щодо вирішення цього завдання.
Перш ніж відповісти на питання «як?», Потрібно зрозуміти «навіщо?». Фарбування паркану – процедура трудомістка, тривала та вимагає фінансових вкладень, тому слід розібратися, чи потрібно витрачати час і гроші.
Фарбувати паркани потрібно для вирішення двох завдань:
Вибір технології фарбування, способу підготовки поверхні та складу, який буде застосовуватися в роботі, безпосередньо обумовлений матеріалом, з якого виготовлений паркан.
Деревина, особливо в перші роки після виготовлення деталей для паркану, виглядає досить привабливо. Тому від фарбування часто відмовляються на користь обробки просоченнями, морилками, оліями або на вирішують лакувати паркан. Але якщо ви хочете приховати текстуру дерева, надати огорожі потрібний колір, а головне – захистити деревину від руйнівного впливу вологи, то дерев’яний паркан обов’язково потрібно фарбувати.
Фарбують дерев’яні паркани тільки після ретельної підготовки. Вона включає:
Для фарбування дерев’яного паркану може використовуватися:
При виборі фарби для дерев’яного паркану варто віддавати перевагу складам, оптимізованим для зовнішнього застосування, тобто стійким до дії вологи, прямих сонячних променів та перепадів температур.
Паркани з литого бетону досить популярні – в першу чергу завдяки невисокій вартості. Водночас у них є один суттєвий недолік – не найпривабливіший зовнішній вигляд. Тому секції бетонної огорожі фарбуються при виробництві, а й сам власник також може виконати їх фарбування.
Щойно встановлену бетонну конструкцію фарбувати не варто. Фахівці рекомендують почекати не меньше 6 місяців, а бажано рік – за цей час завершиться усадка бетонних секцій та виникнуть проблемні ділянки (тріщини, відшарування, висоли).
Підготовка бетонної огорожі до фарбування ведеться за такою схемою:
Після очищення бетонний паркан обов’язково обробляють ґрунтовкою. Вона зменшує витрату фарби, збільшує адгезію та зміцнює основу за рахунок зв’язування частинок бетону на поверхні.
Для фарбування бетонних парканів зазвичай використовуються водно-дисперсні фарби – акрилові, латексні, водоемульсійні та ін. Кращим вибором буде спеціалізований пігмент для бетону, розрахований на експлуатацію під відкритим небом. Такі склади зберігають свій колір та текстуру протягом 5 років і більше, в той час як дешеві фарби можуть втратити яскравість і почати лущитися вже через 2-3 роки після нанесення.
Бренди, які можна застосовувати для фарбування парканів з бетону:
У будь-якому випадку фарба на бетон наноситься в два шари. перший шар бажано розбавити до більш рідкої консистенції – він «продублює» ґрунтовку. Другий шар ретельно розтирається по поверхні без підтікань та проміжків, забезпечуючи ефективний захист та декорування.
Не всі паркани з металу потрібно фарбувати. Деякі різновиди (наприклад, сітки) просто не припускають нанесення пігменту, інші моделі фарбуються в заводських умовах та служать максимально довго.
Але в будь-якому випадку без захисту металева поверхня залишатися не повинна. Так що для запобігання появи іржі металевий паркан обов’язково фарбують – або повністю, або частково (там, де з’явилися ознаки корозії або була порушена цілісність захисного заводського покриття).
Технологія підготовки залежить в першу чергу від стану металу, з якого виготовлений паркан:
Після очищення обов’язково наноситься спеціалізований грунт по металу. На грунтовці економити не слід: від її якості залежить захист паркану від корозії, та адгезія фарби (а відповідно, і довговічність декоративного покриття).
Найбільш ефективно , та одночасно привабливо виглядають склади для фарбування металів які виробляються на полімерній основі. Порошкові фарби, що містять пластизол, пурал, поліестер, ПВДФ або інші полімери, після полімеризації надійно захищають сталеву основу або алюмінієві секції від корозії, водночас виглядає поверхня дуже гарною. Саме тому їх використовують при промисловому виробництві металевих секцій огорож.
Є у цих фарб і недолік – їх неможливо наносити в побутових умовах, тим більше на паркани, які вже встановлені (потрібна спеціальна малярська камера). Тому при фарбуванні огорож з металу використовуються:
Наносити їх можна пензлем. Або валиком, але застосування фарбопульта дозволяє знизити витрату матеріалу при збереженні якості фарбування.
Фарбування будь-якого паркану- це витратний захід, який потрібно проводити в першу чергу для захисту секцій та несучих конструкцій від впливу вологи. Альтернатива тут одна: ви можете придбати паркан, деталі якого будуть пофарбовані в заводських умовах та зі застосуванням стійких пігментів, які довго зберігають яскравість (відмінний приклад – сталеві панельні огорожі від заводу «Мехбуд»). У цьому випадку таке завдання, як фарбування паркану, буде стояти перед вами ще не скоро – мінімум 10 років після встановлення огорожа збереже свій первозданний вигляд та буде захищена від корозії.