Планування садової ділянки

Планування садової ділянки

18 Січня, 2021
466  
12

Перш ніж починати забудову заміської ділянки, територію, відведену під зведення будинку і господарських будівель, а також під закладання зон відпочинку і зелених насаджень, потрібно ретельно розпланувати. В ідеалі плануванням повинні займатися співробітники проектних організацій – але буде краще, якщо до замовлення проекту ви будете хоча б приблизно уявляти собі план ділянки.

Як саме планувати садову ділянку, які зони на ній потрібно виділити, і що варто врахувати на цьому етапі забудови – розповімо в нашому огляді.

Аналіз ділянки

Починається планування з аналізу ділянки – тобто зі збору первинної інформації. Як правило, на цьому етапі роботи у власника є такі дані:

  • Розташування ділянки.
  • Площа.
  • Конфігурація.

Все це потрібно врахувати, розробляючи план. Так, від розташування залежить і доцільність закладки автономного водопроводу / каналізації, і потреба в високих огорожах, і в цілому перелік будівель, які доведеться зводити на території. Наприклад, якщо ділянка знаходиться на віддаленні від інших об’єктів, то в проект потрібно закладати високий паркан – а ось на території об’єкту, що охороняється котеджного містечка буде досить декоративної огорожі висотою не більше 1,5 м.

10

Крім того, на попередньому етапі планування проводяться геодезичні, геологічні та гідрологічні вишукування:

  • Точна оцінка рельєфу допоможе не тільки вибрати оптимальне місце для спорудження будинку, але і розпланувати дренажну систему з урахуванням природного стоку.
  • Оцінка глибини залягання ґрунтових вод потрібна і при плануванні фундаменту, і при виборі джерела для автономного водопостачання.
  • Грунти теж потрібно досліджувати – в першу чергу для проектування капітальних підстав для будинку, господарських будівель і огорож.
11

Самостійний аналіз ділянки може бути досить ефективним навіть при базовому рівні знань. При цьому чим докладніше буде доступна для аналізу інформація – тим ефективніше буде ескізне планування ділянки на попередньому етапі проектних робіт.

Зонування і поділ функціональних зон

9

Другий важливий етап планування дачної або садової ділянки – зонування. Поділ всієї доступної території на функціональні зони дозволить максимально раціонально використовувати простір. При цьому зони можуть бути самими різними, а на невеликій території кілька зон можна буде об’єднати – правда, з супутніми обмеженнями.

Які ж зони виділяють на ділянках?

  • Житлова зона. Це частина території, на якій розташований сам житловий будинок, а також прилеглі до нього будівлі.
  • Господарська зона. Частина ділянки неминуче буде зайнята господарськими будівлями. Розміщують господарську зону найчастіше за будинком, на видаленні від ділянок для відпочинку – тоді об’єкти не будуть заважати один одному.
  • Рекреаційна зона. Це – територія, яка буде використовуватися для відпочинку. Сюди відносяться як дитячі майданчики, альтанки, майданчики для барбекю, галявини, а також квітники і клумби. Рекреаційну зону планують з таким розрахунком, щоб вона примикала до житлової – тоді в ході відпочинку можна буде безперешкодно переходити з будинку на вулицю і назад.
  • Сільськогосподарська зона. Якщо ви плануєте використовувати ділянку для розведення домашніх тварин і / або вирощування сільськогосподарських рослин, то для цього виділяється окрема територія, що примикає до господарської зоні.
8

Зонування буде ефективним, якщо зони вийде якось відокремити один від одного. Іноді це відділення буває симоволічним, іноді в якості бар’єру виступають самі будівлі. Але на великих територіях доцільно встановлювати хоча б невисокі (1,2 м і більше) огорожі. Так, наприклад, паркан на кордоні з дитячим майданчиком і городом позбавить вас від маси проблем – і розсада НЕ буде витоптана в ході ігор, і конфліктів з дітьми буде набагато менше. Те ж стосується рекреаційної зони і господарських будівель – якщо сараї і майстерні будуть хоча б частково приховані від очей, відпочинок буде більш невимушеним.

Комунікації та інженерні мережі

4

Дуже часто власники ділянок, захоплюючись зонуванням, забувають про зв’язності території. В результаті переміщення по підлозі ділянки забирає багато часу і може стати джерелом серйозних проблем. Про те, як варто розміщувати зони по відношенню один до одного, ми сказали вище – а тут обмежимося ключовими зауваженнями з приводу комунікацій:

  • Для переміщення між зонами передбачається мережа доріжок. Доріжки повинні бути достатньо широкими, щоб забезпечувати безперешкодний прохід як мінімум двох осіб. Якщо ж при роботі на ділянці ви активно використовуєте засоби малої механізації – то ширину доріжок планують з урахуванням їх габаритів.
  • Бажано, щоб до зон і будівель вело як мінімум два шляхи – основний і дублюючий. Це дозволить зменшити кількість транзитних проходів по суміжних зонах – так, наприклад, можна буде проходити з дому в город, не виходячи на галявини і не заважаючи відпочинку дітей.
7
  • Гараж і майстерні варто розміщувати так, щоб транспорт доїжджав туди, не проходячи по іншим зонам. З цієї причини перед будинком часто закладають відкритий майданчик з твердим покриттям – він грає ролі своєрідної «транспортної розв’язки», хоча і скорочує корисну площу.

Ще один важливий аспект – планування інженерних мереж. Розробку детального проекту будуть виконувати інженери проектної або будівельної організації, але ще на етапі попереднього планування потрібно передбачити:

  • Як саме буде ділянка приєднуватися до комунальних інженерних мереж, і чи буде взагалі.
  • Якщо планується висока автономність – де саме буде закладено колодязь / свердловина, а де – септик або інший резервуар для очищення каналізаційних стоків.

Зверніть увагу! Тут важливо враховувати норми СанПіН, що стосуються розміщення каналізаційних мереж на житлових територіях.

  • Чи потрібно закладати дренажну мережу або встановлювати системи поверхневого водозбору для запобігання заболочування ділянки.
  • Як саме будуть прокладені труби і підземні кабельні мережі на території ділянки. І чи не будуть ці комунікації заважати при виконанні сільгоспробіт.
6

Все це продумують на етапі попереднього планування і потім переносять на ескіз. Надалі при розробці детального проекту інформація з ескізу лягає в основу всієї проектної документації та коригується тільки в тому випадку, якщо вона суперечить нормативним вимогам або реалізація такого плану вимагає значного збільшення бюджету.

Периметр ділянки

Планування периметра ділянки – важливий етап на підготовці ескізу для майбутнього проекту. При цьому потрібно заздалегідь визначитися з такими параметрами:

5
  • Орієнтовна висота огорожі (чим вище потреба в захисті і приватності, тим вище повинен бути паркан).
  • Конструкція огорожі (вентильована, суцільна або комбінований варіант – паркан-жалюзі).
  • Приблизна кількість секцій огорожі (залежить від матеріалу паркану).
  • Розташування воріт і хвірток, їх конструкція – відткатні або розпашні.

Дуже важливий саме останній пункт, тому що ворота і хвіртки потрібно розташовувати з урахуванням зонування ділянки і розміщення будівель. У класичному варіанті планування ворота розміщують так, щоб автомобіль міг проїхати він них або на майданчик перед будинком, або безпосередньо в гараж. Хвіртка розташовується біля воріт для зручності переміщення, крім того, можлива установка хвіртки і на іншому кінці ділянки – наприклад, для виходу на сусідню вулицю або територію за дачним селищем.

2

Звичайно, це лише базові принципи планування ділянок. Але дотримуючись їх, а також вивчаючи ілюстрації, наведені в цій статті, ви можете уникнути поширених помилок, і тому при розробці проекту благоустрою території в ескіз майже не доведеться вносити змін.

2
Лариса Войська
Про автора:

Квалифицированный, профессиональный  эксперт по ограждениям с многолетним опытом работы. Предоставление квалифицированной консультации в вопросе подбора дизайна и модели забора . Разработка проекта...

Детальніше
0 0 голоси
Article Rating
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Comments
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі