Упереджене ставлення до українського виробника
15 Березня, 2024
178  

Упереджене ставлення до українського виробника

Ситуація, в якій потенційний покупець навіть не розглядає вітчизняного виробника, автоматично віддаючи перевагу закордонній продукції, для нашого ринку скоріше правило, ніж виняток. Така недовіра і упереджене ставлення мають дуже глибоке історичне коріння — десятиліття ігнорування запитів споживача безумовно позначилися на стереотипах у поведінці.

Проте сьогодні ситуація радикально відрізняється від тієї, що була актуальною ще 10-15 років тому. Тому в нашій статті ми докладно розберемося, чому покупець не довіряє українському виробнику, і чи варто переглядати цю думку.

1

Причини упередженого відношення

Отже, в чому ж причини ситуації, що склалася? Чому потенційний покупець орієнтований на закордонного виробника – а українські компанії розглядає у кращому разі як альтернативи (а іноді не розглядає взагалі)? Причин дуже багато, і головні ми проаналізуємо.

ІСТОРИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ

Звичайно, на подвір’ї вже 2022 рік — але майже сторічну історію взаємин громадян із державою викреслити не вдасться. І ця історія наочно демонструє таке:

 • Якість продукції вітчизняного виробництва – вкрай низька у 90% випадків (10% – рідкісні винятки та товари оборонного призначення). Причина — відсутність конкуренції, тому що протягом усього історичного періоду виробництво зосереджено в руках держави.
 • Навіть досить прості і відносно недорогі товари, імпортовані з-за кордону, мають більш високу якість і привабливіші споживчі характеристики.

Звісно, ​​ситуація давно змінилася. Але стереотип «закордонне — отже, якісніше» все ще живий.

2

НИЗЬКА КУЛЬТУРА ВИРОБНИЦТВА

На жаль, ситуація, про яку ми говорили вище, змінилася не повністю — тому проблема культури виробництва залишилася актуальною і для українських виробництв (зокрема і для сучасних). Найважливіші фактори:

 1. Мала частка модернізованих виробництв
 2. Низька кваліфікація (а також відповідальність і мотивованість) персоналу.
 3. Орієнтація керівництва на отримання прибутку на короткостроковій перспективі.

Остання проблема має цілком глобальний характер. Суспільно-політичні процеси в Україні розвиваються так, що планування довгострокового розвитку бізнесу пов’язане із високим ризиком. Це актуально і для такої сфери як виробництво будівельних матеріалів — абсолютна більшість виробників зацікавлена ​​в тому, щоб якнайшвидше «відбити» вкладення у виробництво. Те, як продукція служитиме через 5-10-15 років — питання другорядне.

ПРАВОВІ ПЕРЕШКОДИ

Нормативна база в Україні є досить складною, заплутаною і багато в чому суперечливою. Це не остання стосується захисту прав споживача. Купуючи будь-яку продукцію – особливо складну та/або дорогу – покупець відчуває цілком обґрунтовані побоювання. Законодавчо він практично не захищений, тому при виявленні шлюбу дотримання гарантійних зобов’язань забезпечується, за великим рахунком, доброю волею виробника. І тут знову виникає дилема:

 • Зарубіжні компанії, особливо з ім’ям звертають увагу на власну репутацію і при цьому досить оперативно реагують на претензії.
 • Досвід роботи з вітчизняними підприємцями як виробниками так і постачальниками підказує потенційному покупцеві протилежне. Знову повертаємося до прагнення вітчизняного бізнесу «отримати прибуток тут і зараз» — довгострокові післядоговірні відносини вкладаються поки не всі.
3

Якість та сервіс як фактори конкуренції

Однак ці фактори варто оцінювати в першу чергу як стереотипи. Так, такі проблеми були характерні для українського ринку раніше та частково характерні й сьогодні. Але вже понад 10 років над ринком важливу роль грає й інша категорія виробників. До неї варто включити компанії, зацікавлені у довготривалій присутності, і тому:

 • Вкладаються в маркетинг, рекламу та побудову репутації.
 • Модернізуюче обладнання.
 • Використовують сучасні матеріали.
 • Систематично покращують сервіс.
 • Розширюють асортиментну лінійку тощо.

Робота «в довгу» можлива для таких компаній не завжди — часом для утримання сегмента ринку доводиться залучати додаткові інвестиції. Але все ж таки в умовах зниження купівельної активності через стагнацію в економіці шанси на виживання вищі у тих виробників, які:

 • Запропонують покупцеві вибір із достатньої кількості продуктів різної цінової категорії.
 • Контролюватимуть якість навіть у бюджетному сегменті.
 • Забезпечити хороший і комфортний сервіс.
 • Дбатимуть про свою репутацію, не опускаючи появи шлюбу і оперативно реагуючи на претензії з рекламаціями.

Частка таких компаній в Україні збільшується — успішні кейс наочно демонструють виробникам, що працювати «на перспективу» цілком реально. Більше того, останні роки показали, що тільки такі виробники можуть залишатися на плаву.

Дається взнаки поява таких виробників і на психології покупця. Якщо раніше вироби українського виробництва розглядалися в кращому разі як дешева заміна, то сьогодні багато хто відмовляється від дорожчого імпорту. І справді, навіщо переплачувати, якщо на завод в Україні зроблять так само (якщо не краще), в офісі розкажуть все до найдрібніших подробиць, швидко привезуть та змонтують — і це за набагато менші гроші. Так, собівартість продукції українського виробництва зростає — але все ж таки найближчими роками вона буде нижчою, ніж у виробів з Європи та інших країн.

plivka (7)

На що звертати увагу при виборі українського виробника

Отже, на ринку України присутні дві категорії виробників:

 1. Велика група з гаслом «головне продати, якість — як вдасться».
 2. Найменша, але зростаюча група компаній, зацікавлених у постійному розвитку та піклуються про свою репутацію.

Щоб гарантовано вибрати виробника з другої групи, варто дослухатися таких рекомендацій:

 • Найнижча ціна на ринку – завжди прочитай ознака того, що на якості економлять. Якісний паркан (фасад, стеля, впишіть свій варіант) не може вартувати дуже дешево.
 • Асортимент компанії показує, яку категорію покупців орієнтований виробник. Збалансована продуктова лінійка має включати продукцію від бюджетного сегмента до преміум-класу.
 • Сайт – особа виробника (зараз не 2000, а 2022 все-таки). Чим якісніше презентована продукція в інтернеті, тим вища ймовірність замовлення справді якісної продукції.
 • Висока кваліфікація менеджерів-консультантів є ознакою того, що компанія працює і зі своїми співробітниками, і зі співробітниками компаній-партнерів.

Нарешті, є два ключові фактори — сертифікація продукції та наявність гарантійних зобов’язань. Наявність сертифіката і готовність виробника відповідати за свій продукт – це найважливіші позитивні сигнали для потенційного покупця.

5

На жаль, частина побоювань потенційних замовників щодо українських виробників обґрунтована. З іншого боку, на ринку достатньо компаній, які на чільне місце ставлять якість продукту і рівень сервісу, тим самим будуючи свою репутацію. Тому не варто відмовлятися від продукції українського виробництва – дуже важливо правильно вибирати виробника!

Переваги підтримки українського бізнесу

Підтримка українського бізнесу має низку істотних переваг, які мають позитивний вплив не лише на економіку країни, а й на соціальні аспекти розвитку. Ось кілька ключових переваг:

 • Стимулювання економічного зростання: Підтримка українських компаній сприяє збільшенню обсягів виробництва та розширенню ринку праці. Це створює сприятливі умови для економічного зростання країни загалом.
 • Створення нових робочих місць: Підтримка місцевого бізнесу сприяє створенню нових робочих місць, що у свою чергу знижує рівень безробіття та сприяє соціальній стабільності.
 • Розвиток інновацій та технологій: Інвестування в українські компанії стимулює розвиток інновацій та технологій. Це дозволяє покращити конкурентоспроможність країни на світовому ринку та створити основу для довгострокового економічного успіху.
 • Зміцнення національної економіки: Підтримка місцевого бізнесу сприяє зміцненню національної економіки, зменшуючи залежність від імпорту та підвищуючи економічну самозабезпеченість країни.
 • Соціальна відповідальність бізнесу: Українські компанії, які часто перебувають ближче до своїх споживачів та суспільства в цілому, часто виявляють більш високий рівень соціальної відповідальності. Підтримка таких компаній сприяє розвитку соціально відповідального бізнесу та благополуччя суспільства.
 • Збереження культурної спадщини: Розвиток українського бізнесу сприяє збереженню та розвитку національної культури та ідентичності, оскільки багато українських компаній у своїй діяльності відображають унікальні традиції та цінності.
ukr (1)

Рекомендації щодо формування більш об’єктивного сприйняття українських товарів та послуг

Для того, щоб змінити сприйняття українських товарів та послуг на світовому ринку, необхідно активно працювати над покращенням громадської думки та надавати об’єктивну інформацію про якість та конкурентоспроможність продукції країни.

Прозорість та доступність інформації відіграють ключову роль у цьому процесі. Споживачі повинні мати можливість отримати повну інформацію про виробничі процеси, використовувані матеріали, а також про сертифікацію та ліцензування продукції. Чим більшою є доступна інформація, тим простіше для споживачів приймати обґрунтовані рішення при виборі товарів та послуг.

Крім цього, необхідно підтримувати та дотримуватися високих стандартів якості. Постійний контроль за відповідністю продукції цим стандартам допоможе встановити довіру у споживачів та підвищити репутацію українських брендів на світовій арені.

Навчання та розвиток також відіграють важливу роль. Інвестиції в науково-технічний прогрес та розвиток виробничих технологій сприяють покращенню якості продукції. Це, у свою чергу, дозволяє українським компаніям стати більш конкурентоспроможними на ринку, що позитивно позначається на загальному сприйнятті їхньої продукції.

Таким чином, лише шляхом системної роботи над прозорістю, якістю та інноваціями можна змінити упереджене ставлення до українського виробника та підвищити його конкурентоспроможність на світовому ринку.

ukr (2)
author
Олександр
Про автора:

Руководитель проектов.  Разработка проекта с момента подготовки  проекта и до момента его реализации. Предоставление квалифицированной консультации в области ограждающих конструкций и фасадной отд...

Детальніше
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі