Вага та інші характеристики листа оцинкованого
1 Листопада, 2023
361  

Вага та інші характеристики листа оцинкованого

Незважаючи на те, що сталь має більшу – в порівнянні з залізом – стійкістю до корозії, для успішного застосування в промисловості і будівництві сталеві вироби необхідно захищати від окислення при контакті з киснем. Одним із способів захисту є цинкування – цей метод досить простий, доступний, а головне дешевий. Саме завдяки простоті і дешевизні цинкування оцинкований сталевий лист став одним з найбільш затребуваних матеріалів.

metal (4)

Товщина металу та вага у будівництві

Вивчення товщини металу та ваги у будівництві критично важливе через декілька ключових причин:

 • Структурна Міцність та Довговічність: Правильний вибір товщини металу безпосередньо впливає на міцність та довговічність будівельних конструкцій. Товщина металу визначає його здатність витримувати різні навантаження, включаючи вітрові, снігові та інші статичні та динамічні навантаження.
 • Економічна ефективність: Оптимізація ваги металевих конструкцій може призвести до зниження витрат на транспортування, монтаж та, у деяких випадках, на виробництво матеріалів. Це також може зменшити витрати на основу, скорочуючи загальні будівельні витрати.
 • Контроль якості та відповідність стандартам: Знання та контроль товщини металу допомагає забезпечити відповідність будівельних матеріалів та конструкцій встановленим стандартам та нормативам, що у свою чергу підвищує безпеку будівель та споруд.
 • Технологічний Прогрес та Інновації: З розвитком технологій з’являються нові методи та матеріали, що дозволяють оптимізувати товщину та вагу металу без шкоди для міцності. Це може включати використання високоміцних сталей, композитних матеріалів або нових методів проектування та виготовлення.
 • Екологічна Стійкість: Зменшення ваги металевих конструкцій може сприяти зниженню викидів вуглекислого газу в процесі виробництва та транспортування, що у свою чергу важливо для дотримання екологічних норм та зменшення екологічного впливу будівництва.
 • Архітектурні та Дизайнерські Можливості: Правильний вибір товщини та ваги металу може розширити архітектурні та дизайнерські можливості, дозволяючи створювати складніші та цікавіші форми.

Таким чином, увага до деталей, як товщина та вага металу, є невід’ємною частиною успішного та безпечного будівельного проекту.

metal (3)

Технології цинкування

Оцинкована листова сталь з полімерним покриттям – основна сировина для виробництва:

 • Металевих профілів для парканів та огорож.
 • Стінових металевих касет і панелей.
 • Стельових металевих рейок.
 • Допоміжних деталей – нащельников, козирків, цокольних планок і т.д.

Метал, який використовується для виготовлення цих деталей, піддається оцинкування. Для цього використовуються різні технології:

 1. Гаряче цинкування.
 2. Оцинкування з нанесенням гальванічного захисного покриття.
 3. Газотермічне напилення цинкового шару.
 4. Цинкування по термодіффузному методу.

При масовому виробництві листового металу, який використовується в якості сировини для формування металовиробів, зазвичай застосовується перша методика – гаряче цинкування. Вона не вимагає високотехнологічного обладнання, при цьому цинковий шар, нанесений на металевий лист, володіє хорошими показниками адгезії і стійкості до окислення. Матове покриття, яке формується при гарячого оцинкування, виглядає не так привабливо, як глянсовий цинковий шар, отриманий при гальванічному цинкування – але при подальшому нанесенні полімерного захисного напилення цей недолік втрачає свою актуальність.

1

Маркування: умовні позначення

Один з ключових документів, що описує характеристики холоднокатаної гарячеоцинкованої сталі – ГОСТ 14918-80. У цьому документі прописані умовні позначення, які дозволяють отримати максимально повні характеристики матеріалу.

По групах призначення

 • ЗП – сталі загального призначення
 • ХШ – матеріали, призначені для холодного штампування
 • ХП – матеріали, призначені для холодного профілювання
 • ПК – матеріали, призначені для фарбування або нанесення захисно-декоративного покриття іншим способом

За категорією витяжки

 • ВГ – досить глибока витяжка
 • Г – глибока витяжка
 • Н – нормальна витяжка

За якістю захисного цинкового шару

 • ЗР – зменшена різнотовщинність, більш рівномірна товщина цинкового шару по всій площі листа
 • НР – нормальна різнотовщинність

Зверніть увагу! Матеріали з підвищеною різнотовщинністю вважаються бракованими і не використовуються при виробництві виробів на основі оцинкованої сталі.

Крім того, стали ділять по товщині шару оцинкування, виділяючи матеріали 1 і 2 класу. Також в деяких випадках важливо наявність кристаллизационного малюнка (КМ – з кристалізаційним малюнком, МТ – матове однорідне покриття).

2

Розміри і маса оцинкованого сталевого листа

ГОСТ 19904-90 встановлює розміри сталевого листа незалежно від наявності цинкового покриття. Згідно з цим документом, оцинкований сталевий лист з ГOCT 14918-80 може мати:

 • Ширину – від 700 до 1800 мм.
 • Довжину – від 1000 до 6000 мм.

Зверніть увагу! Розмірний крок залежить від габаритів і становить від 20 до 500 мм. Вимоги ДСТУ не є винятковими – за бажанням замовника можливе виробництво оцинкованого сталевого листа з іншими розмірами.

Максимальна товщина сталевого листа, який виробляється шляхом гарячого цинкування по ГОСТ 19904-90, становить 2,55 мм. Мінімальна товщина металу виробниками практично не регламентується, однак компанії, які закуповують сталевий лист для штампування або профілювання, самі обмежують мінімальну товщину з урахуванням характеристик встановленого обладнання.

Зверніть увагу! Мінімальна товщина металу, який використовується заводом Мехбуд для виробництва металовиробів, становить 0,38 мм. Застосування металу з меншою товщиною неможливо через застосування потужного устаткування для його обробки. Сталь з меншою товщиною може бути пошкоджена при формуванні, що негативно позначиться не геометрії і експлуатаційних характеристиках готового виробу.

Розрахунок маси

Для розрахунку маси одного квадратного метра сталевого оцинкованого листа може використовуватися формула:

M=M1*t1+M2*t2, де:

 • M – маса 1 м² оцинкованого листа (в кілограмах)
 • M1 – маса 1 м² сталевого листа товщиною 1 мм без шару оцинкування, кг
 • t1 – товщина сталевого листа без покриття, мм
 • M2 – маса 1 м² захисного шару оцинковки товщиною 1 мм, кг
 • t2 – товщина захисного цинкового шару з обох сторін сталевого листа, мм

Для розрахунку можна використовувати табличні показники товщини і маси захисного цинкового шару для матеріалів різного класу:

Таблица1_укр

Показники маси для найбільш часто використовуваного сталевого листа наводяться в таблиці:

Таблица2_укр

Підбиття підсумків та висновки

Застосування металу у будівництві є ключовим фактором для забезпечення міцності, довговічності та надійності конструкцій. Правильний вибір товщини та ваги металу має прямий вплив на ці параметри, а також економічну ефективність та екологічну стійкість будівельних проектів. У ході цієї статті було розглянуто основні аспекти, пов’язані з вибором товщини та ваги металу, а також їх вплив на різні сторони будівельного процесу.

Ключові висновки

 • Міцність та Довговічність: Адекватний вибір товщини металу забезпечує необхідну міцність конструкції, запобігає деформації та збільшує термін служби об’єкта.
 • Економічна ефективність: Оптимізація ваги металевих конструкцій веде до зниження витрат на транспортування, монтаж та експлуатацію, що важливо за умов обмежених бюджетів.
 • Технологічні інновації: Сучасні технології, такі як використання високоміцних сталей та композитних матеріалів, дозволяють досягати оптимального балансу між товщиною та вагою металу, відкриваючи нові горизонти для будівельної індустрії.
 • Екологічна Стійкість: Зменшення ваги металевих конструкцій веде до зниження викидів вуглекислого газу в процесі виробництва та транспортування, що є важливим для дотримання екологічних стандартів.
main

Рекомендації для Практики

Важливість грамотного вибору товщини та ваги металу не може бути переоцінена. Рекомендується проведення ретельного аналізу та використання сучасних технологічних рішень для забезпечення оптимального поєднання цих параметрів у кожному конкретному проекті.

Підхід до вибору товщини та ваги металу у будівництві вимагає комплексного та обдуманого підходу. Це важливий аспект, який впливає на всі етапи будівельного проекту, починаючи з проектування та закінчуючи експлуатацією. У світлі постійного технологічного прогресу та посилення екологічних вимог дана тема залишатиметься актуальною і в майбутньому, вимагаючи від фахівців будівельної галузі постійного підвищення кваліфікації та вивчення нових підходів та технологій.

author
Олександр
Про автора:

Руководитель проектов.  Разработка проекта с момента подготовки  проекта и до момента его реализации. Предоставление квалифицированной консультации в области ограждающих конструкций и фасадной отд...

Детальніше
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі