Виробництво VS гаражне виробництво
6 Листопада, 2023
358  

Виробництво VS гаражне виробництво

З настанням епохи технологічного прогресу та доступності напівавтоматичного обладнання для обробки металу, ландшафт виробничих можливостей зазнав значних змін. Однією з ключових тенденцій стало зростання гаражного виробництва – невеликих, але гнучких виробничих одиниць, що розташовані у приватних просторах, таких як гаражі чи невеликі майстерні. Це контрастує з традиційним промисловим виробництвом, яке використовує масштабні, добре організовані заводи з розширеним технологічним парком. У цій статті ми зануримось в глибину цих двох моделей, вивчимо їх відмінності, переваги, та виклики, з якими вони стикаються на сучасному ринку виробництва.

Дизайн без названия (24)

Виробництво VS гаражне виробництво: чим виправданий вибір на користь великого підприємства?

Поява на ринку досить дешевих китайських верстатів для напівавтоматичної металообробки призвело до того, що виробництво виробів з тонколистового металу почали розгортати буквально в гаражах (це не фігура мови!). Майстри-самоучки або невеликі колективи організовували міні-фірми з випуску стельових панелей, фасадних касет, деталей для металевих огорож і т.д.

Зростаючий попит і висока конкуренція в цьому сегменті ринку зробили свою справу: «гаражні» виробництва міцно зайняли нішу найдешевших виробів. Саме виходячи з міркувань економії до них і звертаються – напівкустарний цех  реалізує продукцію за досить низькими цінами, що для багатьох є вирішальним фактором.

Але чи дійсно вигідні замовлення в такій компанії? Спробуємо проаналізувати ці аспекти співпраці і зробити висновок, грунтуючись на фактах.

Організація виробництва на промислових підприємствах суттєво відрізняється від маломасштабних або гаражних виробничих підходів. Стандартизація процесів у великих заводах дозволяє досягати високого рівня уніфікації виробів, що сприяє зменшенню витрат та збільшенню продуктивності. Спеціалізація робочих місць та поділ праці дозволяють кожному працівникові вдосконалити свої навички у певній ділянці виробництва, що забезпечує високу якість та ефективність роботи. Автоматизація та використання спеціалізованого обладнання знижують залежність від людського фактора та підвищують точність виробничих процесів. Усе це в сукупності формує потужну виробничу систему, здатну забезпечувати стабільність і масштабність виробництва.

Дизайн без названия (22)

Як організовано виробництво?

Щоб зрозуміти принципові відмінності гаражного виробництва і повноцінного підприємства, яке спеціалізується на випуску виробів з тонколистового металу, варто вивчити саму організацію технологічних процесів в обох випадках. Доцільно розпочати аналіз саме із заводської схеми – вона складніше, деталізованіше, але при цьому відступи від неї будуть більш рідкісними.

Завод з випуску металевих виробів

Велика частина підприємств, які випускають таку продукцію в Україні, працюють на базі заводів, побудованих раніше. Згодом рентабельність заводів знижувалася – і тільки перепрофілювання (іноді зі зміною власника) дало можливість залишитися на плаву, уникнувши банкрутства і повної консервації.

При цьому з ростом попиту на продукцію на основі тонколистового металу такі заводи:

 • Або добудовують нові виробничі приміщення з нуля.
 • Або модернізують існуючі площі (благо, порожніх цехів поки більш ніж достатньо, і при достатніх інвестиціях їх можна швидко адаптувати під нові технологічні ланцюжки).

Структура підприємств може бути різною – але майже завжди вона досить складна. На великих підприємствах часто організовують власні конструкторські відділи – це дозволяє не тільки оптимізувати виробництво, а й розробляти нові продукти для виведення на ринок. Крім того, наявність конструкторського відділу опосередковано впливає на якість продукції, що випускається, тому що її експлуатаційні характеристики базуються на більш точних розрахунках.

Інший важливий аспект – поділ технологічних процесів і спеціалізація персоналу:

 • За складування сировини і готової продукції відповідають складські співробітники. Правильно організована складська логістика мінімізує терміни виробництва замовлень навіть при повній завантаженості підприємства – а про важливість термінів для замовника ми поговоримо в окремому розділі. Крім того, правильне складування знижує ймовірність появи браку на всіх етапах роботи.
 • Виробництво заготовок і остаточне формування виробів часто виконуються на різних ділянках. Поділ технологічних процесів з проміжним контролем якості і розмірів дає можливість мінімізувати трудовитрати на виробництво, а також додатково знизити відсоток браку за рахунок відсіву пошкоджених заготовок.
 • Ще одним важливим аспектом буде автоматизація більшості процесів і спеціалізація операторів – чим менше операцій потрібно контролювати робітникові, і чим нижче роль людського фактора, тим якісніше вийде готовий виріб.

Нарешті, незалежна служба контролю якості – це основний бар’єр на шляху браку до споживача, якщо перевіряти якість виготовлення буде незалежний співробітник, зацікавлений саме в тому. Щоб виявити будь-які відхилення від стандарту, ймовірність того, що бракований виріб буде відвантажено на склад готової продукції, буде зведена до мінімуму.

Таким чином, ключовими моментами будуть:

 • Поділ технологічних процесів.
 • Спеціалізація персоналу.
 • Автоматизація робочих процесів.
 • Незалежний і багаторівневий контроль якості.

Для порівняння проаналізуємо, як організовано кустарне виробництво металевих виробів.

Дизайн без названия (21)

Кустарне виробництво парканів або фасадних панелей

Простота обробки тонколистового металу призвела до того, що сьогодні все частіше стали з’являтися невеликі цехи, оснащені найпростішими верстатами для ручного або напівавтоматичного різання / гибки. Спочатку такі верстати призначалися для виробництва деталей для власних потреб або виготовлення дрібносерійних деталей – але в Україні їх все частіше задіюють для потокового випуску простих, не дорогих стельових панелей, касет,  для фасадів і ламелей, для металевих огорож.

Типове кустарне виробництво організовують або в невеликому відреставрованому цеху, або в комплексі з декількох гаражів. Іноді вироби виробляють прямо на присадибній ділянці – в деяких випадках обладнання знаходиться просто під навісами. Стандартна організація виробництва:

 • Асортимент обмежується однією або двома моделями – перенастроювати єдиний верстат для різання або гибки складно і довго.
 • Сировина закуповується невеликими партіями і зберігається безпосередньо в зоні виробництва. Складські запаси практично відсутні – для їх формування у невеликих кустарних цехів немає ні достатніх коштів, ні вільних обладнаних площ.
 • Виробництво заготовок виконується або самими майстрами, або різноробочими. У першому випадку трудовитрати на випуск однієї деталі зростають, у другому – знижується якість (мотивація низькооплачуваного різноробочого вкрай низька, про культуру виробництва не йдеться в принципі).

Але критичними стають в першу чергу висока частка ручної праці у виробництві (а значить, зростає роль людського фактора) і відсутність незалежного контролю якості. Відповідність проектних розмірів і характеристик часто перевіряє сам майстер, який випускає деталь – і з очевидних причин брак надходить до споживача в рази частіше.

Резюмуємо – для кустарних виробництв характерні:

 • Низька кваліфікація частини персоналу. 
 • Невисокий рівень спеціалізації.
 • Мала автоматизація виробництва.
 • Контроль якості часто формальний.

Все це призводить до ряду проблем, які ми детально проаналізуємо в наступних розділах:

Контроль якості

Перша проблема, з якою стикається замовник продукції в «гаражній» компанії – це нестабільна якість продукції. Перелік проблем для більшості таких компаній цілком типовий:

 • Брак, викликаний низькою якістю сировини (90% компаній працюють з дешевим китайським металом, що дозволяє їм конкурувати за ціною) .
 • Порушення розмірностей.
 • Порушення геометрії деталей.
 • Сліди корозії в місцях порушення цілісності полімерного покриття.
 • Різні відтінки деталей для однієї конструкції (причина проста – використовували метал з різних партій, які можуть відрізнятися за кольором навіть при ідентичному маркуванні).

Контроль якості є життєво важливим компонентом виробничого процесу, який безпосередньо впливає на репутацію та успіх будь-якого виробника. Незалежний контроль якості, здійснюваний спеціалізованими відділами або зовнішніми агентствами, є ключем до об’єктивної оцінки продукції перед її виходом на ринок. Це не лише допомагає виявити та виправити потенційні недоліки перед тим, як продукт потрапить до споживача, але й демонструє зобов’язання компанії до високих стандартів, підвищуючи довіру клієнтів та зміцнюючи бренд. Належний контроль якості може також знижувати довгострокові витрати шляхом запобігання виробництву та доставці бракованих товарів.

Економічний аспект виробництва

Економічний аспект виробництва визначається витратами та якістю продукції, яка безпосередньо впливає на ціноутворення. Гаражні виробництва часто пропонують нижчі ціни, але вони можуть мати труднощі з гарантуванням стабільної якості через обмеження в обладнанні та процесах контролю. З іншого боку, великі виробничі підприємства інвестують значні ресурси в обладнання, якісні матеріали та процеси сертифікації, що забезпечує вищу якість, але й підвищує вартість їхньої продукції. Ці затрати відображаються у цінах, роблячи продукцію з великих підприємств дорожчою, але й більш надійною з точки зору якості.

Про економію на сировині ми вже сказали. Але справа ще й в тому, що при організації гаражного виробництва зазвичай закуповуються найпростіші і дешеві верстати (з прицілом на модернізацію, яка відбувається приблизно ніколи, тому що «а навіщо? – і так все працює»). Для таких верстатів характерні і проблеми з якістю різу / згину, і проблеми з дотриманням габаритів – причому настройка ці проблеми може усунути тільки на короткий термін.

Також не варто забувати про кваліфікацію персоналу. Якщо сам майстер або колектив майстрів можуть бути досить професійними, то допоміжний персонал набирається за залишковим принципом. Про дотримання технології та культури виробництва вже не йдеться.

З цієї точки зору велике виробництво виглядає в рази виграшніше:

 • По-перше, завдяки крупнооптовим закупівлям компанія може купувати якісний метал європейського виробництва за цінами, порівняними з цінами на китайський метал в дрібному опті. Якість сировини при цьому буде незрівнянно вище. А браковані партії європейські постачальники замінюють якісними з куди меншими труднощами.
 • По-друге, велике виробництво (той же завод «Мехбуд», який можна розглядати як приклад) зацікавлене в модернізації верстатного парку. Використання сучасних металообробних верстатів з ЧПУ дозволяє не тільки знизити трудомісткість виробництва металоконструкцій, а й мінімізувати процес браку за рахунок налаштування обладнання.
 • Нарешті, третій пункт – кваліфікація персоналу – безпосередньо пов’язаний з другим. Для роботи на верстатах з ЧПУ потрібні професійні співробітники, які пройшли навчання і підвищують кваліфікацію.
Дизайн без названия (20)

На завершення слід зазначити різну ефективність контролю. Практика показує, що при гаражному виробництві браком визнається лише деталь, яка має сильні візуальні пошкодження або помітні відхилення від проектних розмірів. Багатоступенева система контролю якості на великому підприємстві:

 • Не допускає появи браку в великих розмірах.
 • Виявляє вироби з найменшими ознаками браку і не допускає їх надходження до замовника.

Дотримання сроків

Інтуїтивно може здатися, що невелике виробництво, яке працює тільки над одним замовленням, здатне виконати його швидше, ніж великий завод з чергою замовників. На практиці великий завод практично завжди виграє за рахунок:

 • Централізованої закупівлі сировини (матеріал надходить зі складу, і його не потрібно закуповувати під конкретне замовлення) .

 • Автоматізаціі виробництва (виготовлення типових деталей на налаштованому верстаті займає в рази менше часу) .

 • Оптимальної організації бізнес-процесів.

 • Високої кваліфікації персоналу.

Таким чином, навіть при високому завантаженні виробництва, коли завод працює в кілька змін, замовлення виробляються досить швидко, що дозволяє дотримуватися обумовлених термінів.

Є і ще один важливий нюанс, пов’язаний з репетиційними аспектами. Великі виробництва встановлюють терміни виготовлення конструкцій з невеликим запасом – так, щоб до зазначеної дати конструкції були гарантовано готові. Терміни виробництва, заявлені напівкустарним виробником, можуть бути менше – але з різних причин вони практично завжди збільшуються вже після початку роботи над замовленням. Таким чином, виникають складнощі з плануванням робіт: інформація про те, що виготовлення партії затримується, може надійти мало не в останній день. Про затримку практично ніколи не попереджають заздалегідь, до останнього моменту обіцяючи, що «все буде зроблено до терміну».

Дизайн без названия (19)

Можливості

Ще один критичний нюанс – можливості виробництва:

 • Напівкустарним способом можна робити тільки найпростіші вироби з мінімальними вимогами до якості і дотримання размірів.

 • Об’еми виробництва теж обмежені, оскільки панелі для обшивки великого фасаду таке виробництво змушене штампувати кілька тижнів.

 • Обмежені і дизайнерські можливості – зазвичай невелика компанія закуповує метал в декількох стандартних кольорах і пропонує тільки вироби в скромній палітрі.

Тому, якщо стоїть завдання:

 • Виготовлення складних конструкцій з нетиповою геометрією (наприклад, забору-жалюзі) .
 • Виробництво великої партії деталей для обробки приміщень або монтажу огороджень.
 • Випуска конструкцій з точним дотриманням відтінку або в нестандартній палітрі.

– то альтернатив великому виробництву немає. Знову повертаємося до питання якості: будь-яку складну конструкцію такий завод зробить і швидше, і якісніше.

Дизайн без названия (23)

Ціна: а чи завжди «в гаражі» дешевше?

За великим рахунком, у гаражного виробництва залишається один вагомий аргумент – більш доступна ціна. Хоча пильний аналіз показує, що і цей аргумент досить суперечливий. При замовленні в такій компанії дешевше будуть тільки найпростіші вироби, причому в тому випадку, якщо ви не дуже прискіпливо ставитеся до якості.

В чому ж підступ?

 • По-перше, великі замовлення і складні конструкції гаражні виробництва часто «віддають на аутсорсинг» на заводи. Фактично партія проводиться в заводських умовах, тому замовник просто переплачує невеликій компанії за посередницькі послуги.
 • По-друге, досить поширена ситуація – подорожчання замовлення в ході оформлення. У рекламі вказується одна ціна, фактично конструкція буде коштувати помітно дорожче, тому що рекламна вартість розраховується з урахуванням мінімальної товщини металу, найпростішого фарбування і без додаткових комплектуючих.

Гарантія

Гарантійні зобов’язання – мабуть, ключовий аргумент на користь замовлення у великій компанії. По-перше, гаражні виробництва часто взагалі не дають гарантії на продукцію, по-друге – якщо і дають, то умови прописуються таким чином, що гарантійним випадок не визнається ніколи. З цієї точки зору робота з великим виробництвом в рази вигідніше: піклуючись про свою репутацію, такі компанії самі зацікавлені в швидкому задоволенні гарантійних вимог замовника. Практика роботи заводу «Мехбуд» це тільки підтверджує.

Не можна заперечувати, що іноді (в дуже рідкісних випадках) замовлення в гаражному виробництві може бути вигідним. Але все ж співпраця з такою компанією менш передбачувана, і майже завжди пов’язана з неприємними сюрпризами, що стосуються термінів і якості. Робота з великими заводами, такими як компанія «Мехбуд», більш стабільна і більш передбачувана – і все ж головним аргументом стає саме якість виробів, що випускаються.

У висновку цієї статті можна підкреслити, що покупцям, які цінують якість та гарантії, варто вибирати продукцію від етабльованих виробників. Великі промислові підприємства мають необхідні ресурси для інвестування у високотехнологічне обладнання, проведення ретельного контролю якості та отримання відповідних сертифікацій. Хоча продукція з гаражних виробництв може бути привабливою за ціною, вона не завжди може гарантувати однаковий рівень якості та надійності. Таким чином, важливо робити виважений вибір, заснований на вимогах до якості та безпеки, а не лише на ціні.

author
Anetzel
Про автора:

Маркетолог предприятия “Мехбуд”. Квалифицированный эксперт по общению с клиентами и партнерами. Всегда готова к общению и сотрудничеству.

Детальніше
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі