Як організовано виробництво?
Щоб зрозуміти принципові відмінності гаражного виробництва і повноцінного підприємства, яке спеціалізується на випуску виробів з тонколистового металу, варто вивчити саму організацію технологічних процесів в обох випадках. Доцільно розпочати аналіз саме із заводської схеми – вона складніше, деталізованіше, але при цьому відступи від неї будуть більш рідкісними.
Завод з випуску металевих виробів
Велика частина підприємств, які випускають таку продукцію в Україні, працюють на базі заводів, побудованих раніше. Згодом рентабельність заводів знижувалася – і тільки перепрофілювання (іноді зі зміною власника) дало можливість залишитися на плаву, уникнувши банкрутства і повної консервації.
При цьому з ростом попиту на продукцію на основі тонколистового металу такі заводи:
- Або добудовують нові виробничі приміщення з нуля.
- Або модернізують існуючі площі (благо, порожніх цехів поки більш ніж достатньо, і при достатніх інвестиціях їх можна швидко адаптувати під нові технологічні ланцюжки).
Структура підприємств може бути різною – але майже завжди вона досить складна. На великих підприємствах часто організовують власні конструкторські відділи – це дозволяє не тільки оптимізувати виробництво, а й розробляти нові продукти для виведення на ринок. Крім того, наявність конструкторського відділу опосередковано впливає на якість продукції, що випускається, тому що її експлуатаційні характеристики базуються на більш точних розрахунках.
Інший важливий аспект – поділ технологічних процесів і спеціалізація персоналу:
- За складування сировини і готової продукції відповідають складські співробітники. Правильно організована складська логістика мінімізує терміни виробництва замовлень навіть при повній завантаженості підприємства – а про важливість термінів для замовника ми поговоримо в окремому розділі. Крім того, правильне складування знижує ймовірність появи браку на всіх етапах роботи.
- Виробництво заготовок і остаточне формування виробів часто виконуються на різних ділянках. Поділ технологічних процесів з проміжним контролем якості і розмірів дає можливість мінімізувати трудовитрати на виробництво, а також додатково знизити відсоток браку за рахунок відсіву пошкоджених заготовок.
- Ще одним важливим аспектом буде автоматизація більшості процесів і спеціалізація операторів – чим менше операцій потрібно контролювати робітникові, і чим нижче роль людського фактора, тим якісніше вийде готовий виріб.
Нарешті, незалежна служба контролю якості – це основний бар’єр на шляху браку до споживача, якщо перевіряти якість виготовлення буде незалежний співробітник, зацікавлений саме в тому. Щоб виявити будь-які відхилення від стандарту, ймовірність того, що бракований виріб буде відвантажено на склад готової продукції, буде зведена до мінімуму.
Таким чином, ключовими моментами будуть:
- Поділ технологічних процесів.
- Спеціалізація персоналу.
- Автоматизація робочих процесів.
- Незалежний і багаторівневий контроль якості.
Для порівняння проаналізуємо, як організовано кустарне виробництво металевих виробів.