Аналіз ринку будівельних та оздоблювальних матеріалів наочно демонструє, що в останні роки вектор інтересу більшості дизайнерів, проектувальників і архітекторів зміщується в бік українських виробників. Чому так відбувається, чому обумовлений зростання популярності українських компаній на ринку, і чи варто дійсно вибирати українську продукцію для реалізації великих проектів – розберемося в нашій статті.
В останні 5 років (тренд намітився і раніше, але зараз ситуація особливо контрастна) гасло «Купуй українське» перестав бути просто гаслом, і тим більше перестав сприйматися з часткою іронії. Якщо раніше продукцію вітчизняних виробників брали в основному через безвихідь, то тепер ситуація змінилася, причому досить радикально.
Основу тренда задають дизайнери та архітектори:
Мабуть, імпортні матеріали утримують тільки одну нішу – супер-преміум. Але тут провідну роль відіграють психологічні фактори і інерція мислення наших співгромадян, яка переконує їх що «чим дорожче, тим краще». Втім, і тут українські виробники просувають свою продукцію – але мова поки йде про одиничні брендах, нема про тенденції.
Чим же зумовлене такий рух на ринку? Насправді, зіграв свою роль комплекс чинників, який і визначає основні вектори економіки. По-перше, в Україні невисока вартість робочої сили – тому і собівартість продукції буде нижче, ніж у найближчих сусідів. По-друге, кваліфікація робітника і інженерного персоналу в країні висока – тому ми можемо виробляти високотехнологічну продукцію.
В сумі це забезпечує:
При цьому більшість компаній в Україні орієнтуються саме на сегмент якісної, але не дуже дорогий (в своєму класі) продукції. Саме це і стає вирішальним аргументом і для дизайнерів, і для архітекторів: так, де важливі експлуатаційні характеристики, довговічність, збереження привабливості протягом тривалого часу, як раз і вибирають українську продукції.
Сфера застосування матеріалів українського виробництва максимально широка. Архітектори, які розробляють проекти об’єктів під ключ, ландшафтні дизайнери та дизайнери інтер’єрів активно використовують:
Також популярністю користуються вироблені на українських підприємствах:
Окрему – і досить велику – групу складають металеві вироби. Поряд з профнастилом, метал профілем і металочерепицею в останні роки ринок України все активніше споживає:
Все це – лише невелика частина того розмаїття, яке представлено продукцією українських компаній.
Думки дизайнерів і архітекторів з питання переходу на роботу з українськими виробниками практично однозначні. Робити це не просто стоїть – в актуальних економічних умовах вибір на користь вітчизняного виробника реально вигідний. І справа не тільки в перерахованих перевагах, але ще і в підході українських компаній.
Так, українські виробники, знижуючи собівартість зі збереженням якості, активно борються за сегмент ринку, який раніше був зайнятий Китаєм, РФ і недорогий Європою. При цьому вони вже зараз пропонують більш широкий асортимент і більш цікаві технологічні рішення – ті, які дозволяє реалізовувати навіть найскладніші проекти. Працювати з такими виробниками вигідно, і – що важливо – працювати з ними комфортно завдяки високій клієнт-орієнтованості.
За даними Державної служби статистики України, у 2023 році виробництво меблів в Україні зросло на 20%, виробництво освітлення — на 15%, виробництво сантехніки — на 10%. Обсяг виробництва металевих виробів у 2023 році зріс на 12% порівняно з 2022 роком.
Ці показники свідчать про те, що українські виробники успішно адаптуються до нових умов та завойовують все більшу частку ринку.
Перехід на українських виробників є лише початком довгострокового процесу. У майбутньому дизайнери та архітектори будуть все частіше використовувати вітчизняну продукцію.
Це пов’язано з низкою факторів, зокрема:
У перспективі українські виробники можуть стати одними з основних постачальників продукції для дизайнерів та архітекторів.