Як правильно вибирати будівельні матеріали?
6 Квітня, 2023
273  

Як правильно вибирати будівельні матеріали?

Вибір та купівля будівельних матеріалів завжди пов’язані зі суттєвими витратами, і майже завжди – зі стресом. Витрати на придбання будматеріалів і комплектуючих можуть бути дуже великими, тому важливо, щоб кошти не були витрачені даремно. Це особливо актуально, якщо закупівлі ви проводите самі, але навіть якщо матеріали купує найнятий вами фахівець, варто вивчити деякі корисні рекомендації.

Вибір з урахуванням проекту

Щоб не витратити зайві гроші, потрібно від початку спланувати закупівлі. І тут ви повинні керуватися двома основними документами:

 • Проектом
 • Кошторисом зі специфікацією матеріалів

Важливо це одразу з кількох причин.

 1. Правильно складений проект дозволить вам оцінити, скільки та яких матеріалів потрібно купити. Проектування – це один з найважливіших етапів, тому купувати будматеріали «на око» не варто. Особливо, якщо йдеться про дорогі оздоблювальні матеріали або високотехнологічні вироби.
 2. Обсяг закупівлі “про запас” також визначається проектом. І тут нема універсального рецепту. Наприклад, для будівельних сумішей або покрівельних покриттів цілком нормальною буде закупівля 10-15% понад проект – і цей запас зайвим не буває майже ніколи. А ось при замовленні огорожі кількість секцій та їх розмір повинні суворо відповідати проекту – інакше доведеться витрачати час та сили на припасування при монтажі.
 3. Зрештою, специфікація – це документ, відступати від якого не варто. Якщо проектом передбачено одне рішення, вкрай небажано вибирати дешевші аналоги. І, тим більше, не варто бажати це на свій страх і ризик, без консультацій з представниками проектної організації. Копійна економія може спричинити серйозне погіршення експлуатаційних або декоративних якостей об’єкта.
1

Баланс ціни та якості

При виборі будівельних матеріалів рано чи пізно ми усвідомлюємо, що бюджет не є гумовим, і витрати потрібно оптимізувати. Тож питання ціни стає більш ніж актуальним. Тут також немає універсальної відповіді, але є перевірена стратегія:

 • Купівля будівельних матеріалів і комплектуючих з ціною «нижче за ринок» — свідомо програшний варіант. Питання тільки в тому, як саме буде виражений програш – ви або не отримаєте нічого (пряме шахрайство), або отримаєте будматеріали з заниженою якістю.
 • Нижній ціновий сегмент – продукція з невисокою якістю та мінімальною ціною. Використовувати її для відповідальних робіт не варто, тому що експлуатаційні витрати та витрати на ремонт вже найближчими роками «з’їдять» всю економію. Максимум – можна придбати будматеріали з нижнього цінового сегмента для тимчасових конструкцій або робіт з мінімальною відповідальністю. Умовно кажучи, паркан, який повинен простояти три місяці навколо будмайданчика, не обов’язково повинен бути красивим і стійким до корозії.
 • Середній та преміальний ціновий сегменти – те, що нам потрібно! І якщо середня цінова категорія — це за замовчуванням, то про преміальні продукти варто поговорити особливо. Так, ціна на них може бути досить високою, але часто вибір саме таких будматеріалів виправданий у довгостроковій перспективі. І не йдеться про якісь нестандартні об’єкти — просто якщо ви плануєте робити один раз і якісно, ​​так, щоб потім у конструкцію не доводилося вкладати гроші, то саме преміум-сегмент буде найвигіднішим.
2

Вітчизняний чи закордонний виробник?

Частково питання балансу ціни та якості торкається питання купівлі продукції від зарубіжних та вітчизняних виробників. Тут потрібно враховувати одразу кілька факторів:

 • У середньому ціни на зарубіжну продукцію вищі, ніж на будматеріали вітчизняного виробництва. Так що в ситуації обмеженого бюджету цілком можна орієнтуватися саме на українську продукцію.
 • Брендові закордонні виробники дуже строго контролюють якість, тому при покупці ви платите навіть за гарантію. Сума може бути суттєвою — але ім’я бренду гарантує якість, тому сюрпризів бути не повинно.
 • З іншого боку, в умовах досить жорсткої конкуренції багато вітчизняних виробників не поступаються західним компаніям за рівнем контролю якості. При цьому якість підкріплюється сертифікатами та незалежними тестуваннями, тому (з урахуванням першого пункту) споживач отримує можливість замовляти будматеріали з хорошими експлуатаційними показниками, і при цьому економити.

Про те, чи варто вибирати продукцію вітчизняного виробництва, ми писали раніше. Отже, тут просто резюмуємо: будматеріали та комплектуючі від українських компаній купувати можна — але дуже важливо вибрати відповідального виробника, який контролює якість і може підтвердити його сертифікатами.

3

Доставка та монтаж – чи замовляти одразу?

Зрештою, питання, які не стосуються безпосередньо вибору будматеріалів, — доставка та монтажні роботи. Тут усе досить очевидно:

 • При обсязі закупівлі, що перевищує «злізе в багажник моєї машини», доставка буде єдиним правильним вибором. Більше того, замовлення доставки дозволяє делегувати значну частину ризиків – будматеріали перейдуть у вашу відповідальність тільки після того, як вони будуть доставлені на вказану адресу, і ви переконаєтеся в якості/комплектності.
 • Монтаж – складніше питання. Якщо ви плануєте залучати до робіт фахівців широкого профілю, деталі монтажу або виконання будівельних робіт потрібно обговорювати з ними. Якщо ж ви замовляєте складні конструкції – наприклад, вікна, двері, металеві стелі, фасадні конструкції, огорожі – то монтаж варто довіряти професіоналам. Як правило, виробники та постачальники або самі містять монтажні бригади, або співпрацюють із монтажними організаціями. Замовляти монтаж варто саме в них вони мають релевантний досвід і добре знають специфіку продукту.
4

Великий вибір будматеріалів на сучасному ринку – це і благо, і зло. З одного боку, можна знайти рішення для будь-якого завдання. З іншого боку, різноманітність пропозицій значно ускладнює процес вибору. Втім, якщо дотримуватися наведених у статті рекомендацій, ймовірність помилки буде значно знижена!

Корисні поради

Розглянемо кілька корисних порад, як правильно вибирати будівельні матеріали.

 • Визначте вимоги проекту: Перед тим, як вибирати будівельні матеріали, важливо визначити вимоги вашого проекту. Врахуйте такі фактори, як розташування будівництва, кліматичні умови, призначення будівлі та бюджет. Наприклад, для будівництва будівлі в зоні з високим рівнем вологості, такому як ванна кімната або кухня, необхідно вибирати матеріали, стійкі до вологи, щоб запобігти появі плісняви та гниття.
 • Дослідіть ринок: Перед покупкою будівельних матеріалів рекомендується провести дослідження ринку та порівняти різні варіанти матеріалів, щоб вибрати найбільш підходящий за якістю та ціною. Ознайомтеся з відгуками та рейтингами виробників, вивчіть характеристики матеріалів та їх технічні параметри.
 • Зверніть увагу на якість матеріалів: Якість будівельних матеріалів відіграє вирішальну роль у довговічності та надійності будівельних конструкцій. Перевірте сертифікати якості та відповідність матеріалів нормам та стандартам. Вибирайте матеріали від надійних виробників із хорошою репутацією на ринку.
 • Зважайте на екологічні аспекти: Сучасні будівельні матеріали повинні бути екологічно безпечними і не завдавати шкоди навколишньому середовищу. Досліджуйте екологічні характеристики матеріалів, такі як їх склад, процес виробництва та можливість переробки. Вибирайте матеріали, які не містять шкідливих речовин та сприяють збереженню природних ресурсів.
 • Зважайте на бюджет: Бюджет є важливим фактором при виборі будівельних матеріалів. Визначте свій бюджет заздалегідь та дотримуйтесь його при виборі матеріалів. Будьте уважні до цін, акцій, знижок та спеціальних пропозицій, які можуть допомогти заощадити кошти. Однак не варто йти на крайнощі та вибирати надто дешеві матеріали, оскільки це може призвести до зниження якості робіт та збільшення витрат на ремонт та заміну в майбутньому.
 • Врахуйте зручність встановлення та обслуговування: При виборі будівельних матеріалів також варто враховувати зручність та простоту їх встановлення, монтажу та подальшого обслуговування. Якщо у вас обмежений досвід у будівництві, вибирайте матеріали, які не потребують складних технологій встановлення та не викликають додаткових витрат на обслуговування.
hardhat-and-stationery-near-smartphone-and-cup
 • Сумісність з іншими матеріалами: Якщо ви плануєте використовувати декілька різних матеріалів у вашому проекті, зверніть увагу на їхню сумісність. Деякі матеріали можуть взаємодіяти між собою та впливати на якість та довговічність кінцевого результату. Купуйте матеріали, які сумісні з іншими матеріалами, які використовуються у вашому проекті, щоб уникнути проблем у майбутньому.
 • Зверніть увагу на зовнішній вигляд: Зовнішній вигляд будівельних матеріалів також є важливим, особливо якщо ви ремонтуєте або будуєте житлові приміщення. Вибирайте матеріали, які відповідають вашому естетичному смаку та добре вписуються у дизайн вашого проекту. Врахуйте фактори, такі як колір, текстура, фактура та стиль матеріалів, щоб створити бажаний зовнішній вигляд вашого будівництва.
 • Зверніть увагу на гарантії: При купівлі будівельних матеріалів звертайте увагу на гарантії, що пропонуються виробником. Хороші виробники зазвичай надають гарантії на свої продукти, що є додатковим підтвердженням їхньої якості та надійності. Ознайомтеся з умовами гарантії, термінами її дії та що вона покриває. Це може бути важливим фактором при виборі будівельних матеріалів, тому що гарна гарантія може захистити вас від можливих проблем та витрат у разі дефектів чи поломок матеріалів.
 • Перевірте екологічну безпеку: Сьогодні все більше людей звертають увагу на екологічну безпеку та стійкість будівельних матеріалів. При виборі матеріалів зверніть увагу на їх екологічні властивості, такі як рівень викидів шкідливих речовин, енергоефективність, можливість переробки та утилізації. Використання екологічно безпечних матеріалів може не лише сприяти збереженню навколишнього середовища, а й знижувати вплив на здоров’я мешканців приміщень.
 • Читайте відгуки та рекомендації: Перед тим як зробити остаточний вибір, ознайомтеся з відгуками та рекомендаціями інших споживачів про вибрані вами будівельні матеріали. Читайте відгуки на сайтах виробників, форумах, соціальних мережах та інших ресурсах, щоб дізнатися про реальний досвід використання цих матеріалів іншими людьми. Це може допомогти вам зробити більш поінформований вибір та уникнути можливих проблем.
 • Проконсультуйтеся з професіоналами: Якщо у вас немає достатнього досвіду у виборі будівельних матеріалів, рекомендується проконсультуватися з професіоналами, такими як архітектори, дизайнери, інженери або досвідчені будівельники. Вони можуть дати вам рекомендації та поради, засновані на своєму досвіді та знаннях, і допомогти вам зробити правильний вибір матеріалів, що відповідають вашим потребам та бюджету.

Вибір будівельних матеріалів – це важливий етап при будівництві чи ремонті, який може істотно вплинути на якість та довговічність вашого проекту.

11111
author
Иван Жилєнков
Про автора:

Профессиональный опыт: более 10 лет в сфере строительных  отделочных материалов. Свыше 100 завершенных объектов  различного назначения, на которых применены уникальные  потолочные решения. Разработ...

Детальніше
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі